Inhalacje AMSA wykonywane są za pomocą unikalnego inhalatora laryngologicznego. Służą leczeniu, wspomaganiu leczenia oraz profilaktyce ostrego i przewlekłego zapalenia zatok, patologii trąbek słuchowych (Eustachiusza) oraz zapalenia ucha środkowego i jego następstw.
Wytworzony aerozol jest wprawiany w wibracje i podawany Pacjentowi przez specjalną, wygodną końcówkę nosową umieszczoną szczelnie w otworach nosa. Aparat generuje cyklicznie dodatnie ciśnienie, które sygnalizowane na panelu przednim urządzenia, informuje Pacjenta o konieczności przełknięcia śliny. Skutkuje to otwarciem trąbek słuchowych (Eustachiusza) i wniknięciem aerozolu z lekiem tą drogą aż do ucha środkowego. W trakcie terapii AMSA (Inhalacja wibracyjno-pulsacyjna) można zredukować ciśnienie konieczne do otwarcia trąbek słuchowych aż o 50%. Penetracja wibroaerozolu z nadciśnieniem jest ok. 100 razy lepsza niż aerozolu wytwarzanymi zwykłymi metodami.
Inhalacje wibroaerozolami zalecamy naszym pacjentom w schorzeniach górnych dróg oddechowych np. w ostrym i przewlekłym zapaleniu krtani. W chorobach zatok przynosowych, dysfunkcji trąbek słuchowych i chorobach ucha środkowego. Wyniki leczenia w wysiękowym zapaleniu ucha są bardzo dobre. W wielu przypadkach takie leczenie jest alternatywą dla leczenia zabiegowego np. zabiegu założenia drenów do uszu.
Inhalacje wykonujemy dorosłym oraz dzieciom współpracującym, najwcześniej od 3 roku życia. Niezbędne jest skierowanie od lekarza.
Inhalacje to jedna z najstarszych metod podawania leków, ale dynamiczny postęp w tej dziedzinie miał miejsce w XX wieku. Rozwój techniki zaowocował skonstruowaniem wielu urządzeń do rozpraszania aerozoli leczniczych.
Aerozoloterapia
Aerozoloterapia to wygodny i szybki sposób aplikacji środków leczniczych do dróg oddechowych. Leki stosowane metodami inhalacyjnymi działają przede wszystkim miejscowo, choć mogą również wchłaniać się do krwioobiegu poprzez śluzówkę dróg oddechowych. Obecnie dąży się w medycynie do podawania leków miejscowo, co znacznie ogranicza ich działanie w całym ustroju. Można w ten sposób ograniczyć dawkę, wyeliminować lub w znacznym stopniu ograniczyć skutki uboczne. Aerozoloterapie doskonale wpisują się w ten trend.
Aerozol powstaje wskutek rozproszenia roztworu leku w powietrzu, w tzw. nebulizatorze lub metoda ultradzwiękową. Po podgrzaniu aerozoli do temperatury 28-37 °C powstają termoaerozole, stosowane u niemowląt, małych dzieci oraz pacjentów z chorobami alergicznymi układu oddechowego i cechami nadreaktywności drzewa oskrzelowego.
Wibroaerozol powstaje w wyniku nałożenia na aerozol klasyczny fali akustycznej o częstotliwości 100 Hz. Cząstki wibroaerozolu są bardziej „ruchliwe” i lepiej penetrują górne drogi układu oddechowego. Dlatego wibroaerozol podaje się bezpośrednio do nosa, dzięki czemu trafia on do zatok, gardła i krtani.
Wibroaerozol
Wibroaerozol z dodatkowym nadciśnieniem: dzięki zastosowaniu kontrolowanego, chwilowego nadciśnienia w momencie przełykania przez pacjenta, można bezinwazyjnie leczyć stany chorobowe ucha wewnętrznego (przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego) czy dysfunkcję trąbek słuchowych. Tę unikalną funkcję wtłaczania leku w postaci aerozolu drogą trąbek słuchowych (trąbek Eustachiusza) posiada inhalator AMSA.
Wskazania do wykonania inhalacji:
- przewlekłe zapalenie zatok,
- patologia trąbek słuchowych (Eustachiasza),
- zapalenie ucha środkowego.
Przeciwwskazania do wykonania inhalacji:
- ostre zapalenie zatok,
- trwająca ostra infekcja,
- ostre zapalenie ucha środkowego.