MANEWRY DIAGNOSTYCZNE (BPPV) I TERAPEUTYCZNE Z WYKORZYSTANIEM ŻYROSKOPU

DIAGNOSTYKA I LECZENIE ZAWROTÓW GŁOWY WARSZAWA

Manewry diagnostyczne wykorzystywane są w diagnostyce zawrotów głowy i zaburzeń równowagi. Istotą ich jest wyzwolenie napadu zawrotów głowy i oczopląsu poprzez wprowadzenie głowy do pozycji krytycznej. Oczopląsem nazywamy mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych, których pojawienie pozwala na obiektywizację doznań jakimi są zawroty głowy. Wyniki manewrów diagnostycznych pozwalają  na określenie, w którym kanale półkolistym, czyli  gdzie dokładnie w błędniku znajdują się otolity (drobne kamyczki, które nie powinny być wolne, lecz przyklejone do swojego miejsca). Dodatni wynik manewru diagnostycznego pozwala na kwalifikację pacjenta do leczenia.

W OTOLARYNGOLODZY24 zajmujemy się profesjonalnie oceną i leczeniem zawrotów głowy oraz zaburzeń równowagi. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie a leczenie jest dopasowywane do jego potrzeb. Dlatego w Poradni Specjalistycznej OTOLARYNGOLODZY24 wykorzystujemy najnowocześniejsze rozwiązania sprzętowe, miedzy innymi żyroskop, który służy do diagnostyki i leczenia BPPV.

NAJCZĘSTSZĄ PRZYCZYNA ZAWROTÓW GŁOWY

Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy pochodzenia usznego są łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy (ang. BPPV – benign paroxysmal positional vertigo). Zawroty te są wywołane zmianą pozycji głowy. W szczególności pojawiają się podczas doprowadzania głowy do tzw. pozycji krytycznej. Pojawiają się także w czasie ruchu głowy, który prowadzi do takiej pozycji. Typowymi sytuacjami wyzwalającymi BPPV są pochylanie się do przodu, patrzenie do góry i do dołu, skręty głowy, obracanie się w łóżku z boku na bok, przy zmianie pozycji leżącej na siedzącą i odwrotnie. Niekiedy pacjenci wybudzają się z powodu zawrotów głowy.

Przyczyną choroby jest uwolnienie otolitów, czyli kryształów węglanu wapnia, z plamki łagiewki (uwolnienie z miejsca fizjologicznego, gdzie otolity są zanurzone w galaretowatej substancji) i przemieszczenie ich do kanałów półkolistych (miejsca niefizjologicznego, w którym być nie powinne). Przemieszczenie tych kamyczków podczas ruchów głowy wywołuje zawrót głowy, któremu towarzyszy uczucie dezorientacji i oszołomienia. U pacjentów mogą występować również nudności ze zlewnymi potami, uczucie strachu, rzadko wymioty. Należy podkreślić, że tego typu dolegliwości mogą wystąpić u chorych nagle, bez konkretnej przyczyny. Często dolegliwości pojawiają się przy zmianie pozycji ciała w czasie snu.

NOWOCZESNA METODA LECZENIA ZAWROTÓW GŁOWY MANEWRY DIAGNOSTYCZNE- ŻYROSKOP

Podsumowując w OTOLARYNGOLODZY24 łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy (BPPV) leczymy z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia – żyroskopu. W zdecydowanej większości przypadków urządzenie pozwala całkowicie wyleczyć schorzenie a zabieg jest całkowicie bezpieczny. Wykonywanie manewrów na żyroskopie nie ma wpływu na zmiany w kręgosłupie szyjnym lub w tętnicach szyjnych. Niewątpliwie pozwala to na dokładniejszą ocenę w trakcie manewrów diagnostycznych, a także na przeprowadzenie leczenia pacjentów, u których są przeciwwskazania do wykonywania manewrów na leżance.  Manewry diagnostyczne z wykorzystaniem żyroskopu nie wymagają znacznego przygotowania ze strony pacjenta. Niewątpliwą zaletą leczenia jest krótki czas trwania zabiegu. Zabieg trwa od 5 do 30 minut, rzadko dłużej, zależy to od konieczności u konkretnego pacjenta, a także może wymagać powtórzenia.

Zapraszamy na konsultacje otoneurologiczne do Dr n. med. Dana Pavlovschi

Dowiedź się więcej: (+48) 22 150 18 28 lub napisz: [email protected]

PORADNIA SPECJALISTYCZNA OTOLARYNGOLODZY24 UL. WOŁOSKA 18, 02-675 WARSZAWA MOKOTÓW