FONIATRIA

Foniatria jest dziedziną medycyny zajmującą się ludzkim głosem, jego powstawaniem, zaburzeniami oraz m. in. nieprawidłową artykulacją mowy. Dla osób pracujących głosem (wokaliści, aktorzy, nauczyciele) jego zaburzenia lub wręcz utrata, to choroba zawodowa.

Umów wizytę Nasi Audiofonolodzy
FONIATRIA

Specjalizacja foniatria :

Foniatria i audiologia to specjalizacja w ramach otorynolaryngologii. Foniatria to nauka o wydawaniu dźwięków przez człowieka, tzw. fonacji, jej zaburzeniach i leczeniu. Lekarz foniatra zajmuje się leczeniem, profilaktyką i diagnozowaniem z zaburzeń w obrębie narządu słuchu oraz chorobami narządów głosu. Foniatra zajmuje się leczeniem chorób, które mogą powodować m.in. nieprawidłowy rozwój mowy, oraz problemy z mową w wyniku głuchoty wrodzonej lub pourazowej. Lekarz w poradnia foniatrii wykonując diagnostykę krtani przy użyciu nowoczesnych technik endoskopowych, są w stanie ocenić tzw. funkcję fonacyjną aparatu głosu, czyli zdolność krtani do wytwarzania prawidłowego dźwięku, jego modulację w procesie powstawania głosu i mowy. Kiedy należy udać się do foniatry? Wskazania do wizyty to miedzy innymi zawodowe choroby głosu (m.in. guzki śpiewacze), porażenie fałdu głosowego, zaburzenia języka. Podczas konsultacji przeprowadzana jest diagnoza audiolog-foniatryczna oraz wychwytuje dolegliwości narządu głosu. Bardzo czeto lekarz zleca badanie słuchu. Podsumowując Foniatra bada głos i słuch.

Jakie choroby diagnozuje audiolog-foniatra?

Liczną grupę pacjentów foniatria i audiologia stanowią dzieci wymagające diagnostyki przerostu migdałka gardłowego (trzeci migdał) lub u których obserwuje się zaburzony rozwój mowy. Ponadto lekarz audiolog-foniatra rozpoznaje przyczyny takiego stanu i wdraża postępowanie, często współpracując z logopedą. W poradni foniatrii jesteśmy w stanie przeprowadzić nowoczesną , zaproponować odpowiednie leczenie zachowawcze lub zabiegowe. Jakie choroby diagnozuje audiolog-foniatra ? Najczęściej są to problemy z głosem. Jak również dysfonia czynnościowa, niedomykalność głośni, obrzęku Reinkego, niedowład oraz porażenie fałdu głosowego.

Foniatra Warszawa – diagnostyka, metody leczenia, wskazania do wizyty.

Foniatra przeprowadza badania endoskopowe gardła i krtani (fiberoskopia, wideolaryngoskopia, wideolaryngoskopia stroboskopowa). Z naszej pomocy korzystają osoby pracujące głosem. Wiele znanych osób ze środowisk twórczych, dla których głos jest ważnym lub wręcz podstawowym środkiem wyrazu w działalności artystycznej. Choroby rozpoznawane przez naszych specjalistów to także: zaburzenia fonacji, zaburzenia głosu wynikające z pracy, zaburzenia głosu związane z wiekiem. W naszej poradni OTOLARYNGOLODZY24 w Warszawie nasi specjaliści leczą zawodowe choroby głosu. Ostatnią formą leczenia zaburzeń są zabiegi chirurgiczne. Operacja jest niezbędna przede wszystkim, gdy pojawią się guzki mogące poważnie zagrozić zdrowiu pacjenta. W większości przypadkach lekarz foniatra stosuje leczenie farmakologiczne. Nasi pacjenci mogą również skorzystać z profesjonalnej rehabilitacji głosu. Dzięki ćwiczeniom emisyjnym można rozwiązać wiele problemów. Warto pamiętać również o profilaktyce. Zdrowa zbilansowana dieta należy zrezygnować z papierosów, alkoholu i częstego picia kawy.

Konsultacje foniatryczne dla dzieci i dorosłych

Lekarz audiolog-foniatra dziecięcy jest specjalistą niosącym pomoc w takich przypadkach jak opóźniony rozwój mowy, niedosłuch u dzieci. Pomoc doświadczonego foniatry jest również nie oceniona w diagnozowaniu zaburzonego rozwoju mowy. Poszczególne narządy mowy rozwijają się właśnie w młodym wieku. Aby dokładnie zbadać stan narządu mowy foniatria wykonuje laryngoskopię. Umów Wizytę

Choroby rozpoznawane oraz które diagnozuje lekarz audiolog-foniatra

 • zawodowe choroby głosu (m.in. guzki śpiewacze),
 • leczenie fonacji, zaburzenia fonacji
 • bezgłos (afonia), schorzenia głosu,choroby narządu mowy
 • porażenie fałdu głosowego, zaburzenia języka
 • wady wymowy, problemy narządu mowy
 • zaburzony rozwój mowy, zaburzenia głosu wynikające z pracy
 • nieprawidłowy rozwój mowy problemy narządu mowy
 • rehabilitacja głosu, rehabilitacja zaburzeń głosu
 • leczenie chorób głosu oraz diagnostyka zaburzeń głosu
 • dolegliwości narządu głosu oraz zaburzenia głosu związane z wiekiem
 • diagnostyka narządu mowy
 • leczenie zaburzeń głosu warszawa oraz czynnościowe zaburzenia głosu
FONIATRIA

REHABILITACJA GŁOSU

Dowiedz się więcej
FONIATRIA

ELEKTROSTYMULACJA W LOGOPEDII

Dowiedz się więcej
FONIATRIA

TERAPIA NEUROFLOW

Dowiedz się więcej
FONIATRIA

OPÓŹNIONY ROZWÓJ MOWY

Dowiedz się więcej
FONIATRIA

ZAWODOWE CHOROBY GŁOSU

Dowiedz się więcej
FONIATRIA

ZAPALENIE KRTANI

Dowiedz się więcej
FONIATRIA

INHALACJE AMSA

Dowiedz się więcej

Indywidualna konsultacja

Zobacz także

Nasi Audiofonolodzy

dr n. med. Andrzej Senderski

AUDIOLOG I FONIATRA, OTOLARYNGOLOG
image/svg+xml

dr n.med. Andrzej Senderski Zajmuje się diagnozą i leczeniem schorzeń związanych z zaburzeniami słuchu u dzieci i u dorosłych. Zapraszamy na konsultacje przede wszystkim dzieci od narodzin jak również dorosłych.

Dowiedz się więcej

dr n.med. Anna Piotrowska-Lorens

OTOLARYNGOLOG, AUDIOLOG I FONIATRA, EPIDEMIOLOG
image/svg+xml

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób uszu, gardła i krtani zarówno u dzieci jak  i dorosłych. Diagnozuje i leczy także schorzenia związane z zaburzeniami słuchu u dzieci i u dorosłych.

Dowiedz się więcej

dr n. med. Dana Pavlovschi

AUDIOLOG i FONIATRA, OTOLARYNGOLOG
image/svg+xml

Specjalizuje się w leczeniu szumów usznych oraz pacjentami z zaburzeniami zmysłu równowagi. Wykonuje badania endoskopowe oraz screeningowe.

Dowiedz się więcej

lek. Katarzyna Nikiel

AUDIOLOG I FONIATRA
image/svg+xml

lek. Katarzyna Nikiel specjalista audiolog i foniatra. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację ukończyła w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Audiologicznego i Foniatrycznego. Bierze udział w licznych konferencjach naukowych zarówno krajowych jaki i zagranicznych dotyczących nowoczesnych osiągnięć w zakresie otolaryngologii, audiologii i foniatrii. Zapraszamy na konsultację. Zajmuje się diagnostyką i […]

Dowiedz się więcej

dr n.med. Beata Borawska

AUDIOLOG I FONIATRA
image/svg+xml

Przede wszystkim interesuje się leczeniem szumów usznych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Pomaga także pacjentom z problemami nadwrażliwości na dźwięki, fonofobii, mizofonii. Zajmuje się również leczeniem zaburzeń mowy u dzieci i dorosłych, badaniu słuchu u noworodków, dzieci i dorosłych.

Dowiedz się więcej

lek. Anna Wakarow

AUDIOLOG I FONIATRA, OTOLARYNGOLOG DZIECIĘCY
image/svg+xml

Laryngolog audiolog i foniatra. Specjalizację z laryngologii ukończyła na Uniwersytecie Lwowskim. Dyrektor medyczny w poradni OTOLARYNGOLODZY24. Przyjmuje dzieci od narodzin.

Dowiedz się więcej
image/svg+xml Zostaw numer, oddzwonimy!