Podcięcie wędzidełka Warszawa
Jedną z wad rozwojowych wędzidełka języka jest jego skrócenie, określane jako krótkie wędzidełko lub język przyrośnięty. Ta sytuacja prowadzi do ograniczenia ruchomości języka, co objawia się brakiem możliwości wysunięcia języka przed siekacze, dotknięcia językiem do podniebienia, pojawieniem się wcięcia w kształcie litery V (serduszka) lub rozdwojenia na koniuszku języka przy jego wysuwaniu do przodu. U niemowląt i małych niewspółpracujących dzieci oceny długości wędzidełka języka powinienie dokonać laryngolog, foniatra lub logopeda.
KOMPLIKACJE JAKIE MOŻE POWODOWAĆ KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO:
– zaburzenia ssania, połykania i żucia (trudności w karmieniu piersią, butelką)
– wady wymowy (seplenienie)
– zaburzenia w oczyszczaniu jamy ustnej z pokarmu mogące prowadzić do rozwoju próchnicy zębów, chorób przyzębia, utrzymywania się przykrego zapachu z ust
W każdym przypadku zaistnienia wymienionych powyżej problemów oceny wędzidełka powinien dokonać laryngolog lub foniatra. Dzieci przedszkolne są kierowane do specjalisty przez logopedę, który stwierdza wady zgryzu lub wymowy, także w niektórych sytuacjach decyzja o leczenie jest podejmowana w porozumieniu z logopedą.
Leczenie przyrośniętego języka obejmuje metody zachowawcze i chirurgiczne. Przy niewielkim skróceniu języka można zastosować masaże i ćwiczenia. W przypadku znacznego skrócenia lub braku poprawy po leczeniu zachowawczym zalecane jest podcięcie wędzidełka języka. Bezwzględnym wskazaniem do wykonania tego typu zabiegu jest całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej oraz sytuacje, w których krótkie wędzidełko znacznie utrudnia ruchy języka.
PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA JĘZYKA U DZIECKA – KIEDY WYKONAĆ ZABIEG?
Podcięcie wędzidełka języka u dziecka zaleca się wykonać jak najwcześniej, w pierwszych miesiącach życia dziecka. Przed zabiegiem nie karmimy dziecka, celem uniknięcia zakrztuszenia w trakcie manipulacji. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wiąże się on z niewielką bolesnością i ustępującym samoistnie krwawieniem. Znieczulenie miejscowe ustępuje po ok. 1,5-2 godzinach i wówczas można dziecko napoić i nakarmić. Po zabiegu przez kilka dni zaleca się oczyszczanie rany z zalegających resztek pokarmu, a po zagojeniu masaż tej okolicy celem uniknięcia ponownego zrostu. Należy też podjąć niezwłocznie terapię logopedyczną.