Najczęściej angina wywołana jest przez bakterie – głównie paciorkowce β-hemolizujące z grupy A (Streptococcus pyogenes). Inne czynniki etiologiczne to wirusy oraz rzadko grzyby.
Angina jest chorobą występującą głównie w wieku dziecięcym oraz u młodych dorosłych, ma to związek z aktywnością układu chłonnego górnych dróg oddechowych tzw. pierścienia Waldeyera w pierwszych latach życia człowieka.
Choroba rozwija się nagle, najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból gardła utrudniający połykanie. Inne dolegliwości, składające sie na pełny obraz choroby to:
- wysoka gorączka (powyżej 38°C)
- osłabienie
- dreszcze
- wymioty (objaw dotyczy małych dzieci, poniżej 7 r.ż.)
- ból głowy
- bóle kostno-stawowe
ANGINA OBJAWY
Anginę rozpoznaję się na podstawie obrazu klinicznego. W badaniu stwierdza się powiększone, zaczerwienione migdałki podniebienne, często pokryte żółtawym nalotem. Na języku może być obecny białawy nalot. Węzły chłonne, szczególnie podżuchwowe mogą być powiększone. W celu określenia prawdopodobieństwa zachorowania na anginę o etiologii paciorkowcowej stosuje się różnego rodzaju skale np. skala Centora-McIsaaca, Walsha. W zależności od uzyskanej punktacji ustala się wskazania do wykonania dodatkowych badań, takich jak szybki lateksowy test wykrywający antygen paciorkowca (wynik testu otrzymuje się po kilku minutach). Jedynym pewnym potwierdzeniem zakażenia paciorkowcem jest wykonanie posiewu wymazu z gardła – wynik uzyskujemy po 24-48 godzinach. Badanie umożliwia również wykonanie antybiogramu, czyli określenie skutecznego w leczeniu antybiotyku.
W zależności od etiologii anginy leczenie jest różne. W przypadku infekcji wirusowej polega na stosowaniu ogólnych i miejscowych środków przeciwzapalnych: preparaty do płukania gardła, w postaci aerozolu lub tabletki do ssania. W przypadku potwierdzenia etiologii bakteryjnej należy zastosować antybiotyk, wg rekomendacji Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, antybiotykiem z wyboru jest penicylina. Aby uniknąć szerzenia się zakażenia powinno ograniczyć się kontakt chorego z otoczeniem przez 24 godziny od zastosowania skutecznego leczenia.
ANGINA LECZENIE
Nieprawdą jest, że lody są skuteczne w leczeniu anginy, wręcz przeciwnie, spożywanie zimnych pokarmów, szczególnie w upalne dni może wywołać rozwój choroby. Nie należy bagatelizować objawów wskazujących na zachorowanie na anginę, ponieważ choroba ta może powodować groźne dla zdrowia, a nawet życia powikłania. W przebiegu anginy może dojść do rozwoju powikłań miejscowych (najczęściej powstanie ropnia w obrębie gardła), a także bardziej niebezpiecznych – ogólnych, takich jak m.in. posocznica, gorączka reumatyczna, kłębuszkowe zapalenie nerek, uszkodzenie zastawek serca, zapalenie mięśnia sercowego. Aby wykryć powikłania należy przeprowadzić odpowiednią konsultację specjalistyczną (kardiologiczną, nefrologiczną, reumatologiczną) oraz wykonać badania dodatkowe: morfologię, OB, badanie ogólne moczu, EKG.
NAWRACAJĄCE ANGINY
Nawracające anginy są wskazaniem do leczenia operacyjnego, czyli wykonania zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych (tonsillectomii). Nawracające paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków jest definiowane jako (kryteria Paradise’a): 7 epizodów zakażenia w ostatnim roku lub 5 rocznie w ciągu ostatnich 2 lat lub 3 rocznie w ciągu ostatnich 3 lat. Jak się okazuje, pacjenci po wycięciu migdałków nie tylko pozbywają się problemu anginy, ale także kaszlu i zakażeń górnych dróg oddechowych.