Drenaż uszu

Drenaż uszu prywatnie Warszawa

Drenaż uszu jest najskuteczniejszą metodą leczenia zapalenia ucha środkowego, które jest bardzo częste u małych dzieci, ale może też występować u dorosłych.

Jakie są przyczyny problemów z uszami?

U niektórych pacjentów  występują nawracające ostre zapalenia ucha środkowego lub powtarzają się  długotrwałe stany zapalne z płynem wysiękowym lub  później gęstym śluzem w uchu środkowym (jamie bębenkowej).
Czynników odpowiedzialnych za te patologie jest wiele. Należy wymienić przede wszystkim:

 • przerost migdałka gardłowego (trzeci migdał), który blokuje nosogardło, zatyka ujścia trąbek słuchowych (Eustachiusza), będących naturalnym kanałem wyrównującym ciśnienie pomiędzy gardłem a uchem środkowym.
 • niewydolność trąbek słuchowych, czyli ich niedrożność, spowodowana stanem zapalnym i zaleganiem wydzieliny. W takim przypadku stan uszu poprawia się po leczeniu niewydolności trąbek np. inhalacjami systemem AMSA (czytaj więcej)

Istnieją doniesienia naukowe mówiące o genetycznej skłonności do występowania  zapaleń ucha środkowego. Ma również znaczenie fakt, że ucho przed ukończeniem czwartego roku życia  jest jeszcze niewystarczająco rozwinięte, co może  również sprzyjać patologii.

W jakim celu umieszcza się w uszach dreny?
Na całym świecie  dziesiątki tysięcy dzieci rocznie poddawanych jest zabiegowi drenażu uszu, gdyż dużym problemem w zapaleniu ucha środkowego jest gromadzenie się wydzieliny w przestrzeni za błoną bębenkową.

Na czym polega zabieg drenażu uszu

Polega on na założeniu drenu, czyli małego urządzenia z tworzywa sztucznego (silikon, fluoroplastik),  będącego w istocie rurką zaopatrzoną w dwa kołnierzyki zapobiegające przemieszczeniu się drenu poza  błonę bębenkową. Drenaż ma na celu zapobiec kolejnym ostrym zapaleniom ucha środkowego oraz poprawę słuchu przez odessanie płynu wysiękowego, który stanowi fizyczną barierę dla dźwięków.

Trąbki w uszach?

Jeżeli ucho i trąbki słuchowe są zdrowe, powietrze przechodzi przez trąbki słuchowe z nosogardła do ucha środkowego i ciśnienia są wyrównywane. Natomiast w trakcie zapalenia ucha  trąbka słuchowa jest obrzęknięta i ucho nie może być wentylowane. Mały  silikonowy drenik  umieszczony w błonie bębenkowej umożliwia przedostawanie się powietrza do ucha środkowego. Zadaniem drenu u pacjentów z płynem w uchu środkowym jest przewietrzanie i osuszenie  wnętrza ucha, czyli jamy bębenkowej. Dzięki temu pacjent może znowu słyszeć nie tłumione przez płyn dźwięki jak przed chorobą. Usunięcie płynu wysiękowego przez otwór w drenie, w trakcie ostrego zapalenia ucha środkowego zmniejsza ciśnienie w uchu środkowym, łagodząc ból. Ponadto gdyby wysięk  pozostał w jamie bębenkowej, z czasem doszło by do wciągnięcia błony bębenkowej oraz powstania zrostów na kosteczkach słuchowych skutkujących trwałym niedosłuchem.
Poniżej obrazy z otoskopu. Kolejno: ucho zdrowe, wysiękowe zapalenie ucha (widoczny płyn wysiękowy i pęcherzyki powietrza za błoną bębenkową), dren w błonie bębenkowej.

ucho zdrowe

zapalenie ucha środkowego

dren w uchu

Jaka jest skuteczność drenażu uszu?

Jeżeli  w efekcie trwającego ponad trzy miesiące zapalenia ucha środkowego zbierze się płyn wysiękowy w uchu środkowym, u pacjentów pojawia się niedosłuch. Drenaż uszu w spektakularny sposób przywraca normalne słyszenie. Jak  wynika z badań u dzieci po zastosowaniu drenażu poprawia się ich ogólny stan zdrowia. Ponadto prawidłowe słyszenie jest niezmiernie istotne w rozwoju mowy i języka dziecka, dlatego tak ważne jest jak najszybsze zastosowanie prawidłowego leczenia. Mimo wszystkich zalet metody, nie daje ona niestety gwarancji, że zapalenie ucha środkowego nie powtórzy się w przyszłości, ale z pewnością ma ono mniej bolesny przebieg.

Czy można  kąpać się z drenem w uchu?

Większość producentów drenów wentylacyjnych oraz lekarzy uważa, że z drenem  w uchu można się normalnie kąpać. Wynika to z faktu, że średnica otworu wentylacyjnego w drenie jest bardzo mała i wynosi od 0,5 do 1,2 mm oraz, że dreny wykonane są z materiałów (silikon, fluoroplasik itp.) o właściwościach powodujących powstawanie dużego napięcia powierzchniowego na styku z wodą. Mimo wszystko, do około tygodnia po zabiegu zalecana jest ochrona ucha przed zamoczeniem. Pływanie i zabawa w wodzie nie zwiększają ryzyka  zapalenia ucha środkowego.  Powyższe stwierdzenia dotyczą normalnej kąpieli lub pływania. Pacjentom z drenami w uszach nie zaleca się natomiast nurkowania, podczas którego mamy do czynienia z większym ciśnieniem wody.

Czy po założeniu drenu z ucha zawsze wycieka płyn?

Po zabiegu założenia drenu z ucha dziecka często wycieka wydzielina. Związane jest to ze stanem zapalnym toczącym się w uchu. W 80% poza wypływaniem płynu z ucha nie pojawiają się inne objawy. W 20%  stan zapalny przebiega z  gorączką, bólem i niedosłuchem. W razie wystąpienia nowych stanów zapalnych, wycieków z ucha, bólu należy zgłosić się do lekarza laryngologa lub audiologa. Zabieg drenażu uszu wykonasz w nowoczesnej klinice partnerskiej Poradni na Bielanach, pod okiem najlepszych specjalistów, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Masz pytania, wątpliwości – zadzwoń, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Drenaż uszu prywatnie Warszawa
Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Szumy uszne

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.