CHRAPANIE PRZYCZYNY

Według CBOS na chrapanie cierpi aż 13 milionów Polaków, a po 40 roku życia może dotyczyć aż 80% panów. Zdecydowanie częściej obserwujemy chrapanie u mężczyzn niż u kobiet. Mimo, iż potocznie mówi się o smacznym chrapaniu, stan ten powinien być raczej obiektem naszego zaniepokojenia. Wybierzmy się też do lekarza, ponieważ może ono powodować obturacyjny bezdech senny.

Niemal wszyscy chrapią, ale nie każdy z tego samego powodu i nie w ten sam sposób. A mianowicie, istnieje kilka przyczyn, które mogą powodować chrapanie. Najczęstszy mechanizm jest taki, iż podczas wdechu dochodzi do wibracji wiotkiego podniebienia miękkiego, co wydaje znany nam wszystkim dźwięk.
Niestety, prócz wrażeń dźwiękowych rozwija się często zespół bezdechu (Steep apnea syndrom, SAS). Odpowiada on za niedotlenienie tkanek (spadek saturacji), niewyspanie oraz przewlekłe zmęczenie i senność w ciągu dnia. Dzieje się tak wtedy, kiedy prócz wibracji podniebienia miękkiego, zapada się ono i powoduje zablokowanie górnych dróg oddechowych, co nazywamy obturacyjnym bezdechem.
Na schemacie przedstawiony jest mechanizm powstawania chrapania związany z wibracją podniebienia miękkiego – przyczyny:

  • Podczas snu mięśnie twarzy, jamy ustnej i gardła stają się wiotkie.
  • Pozbawione napięcia tkanki zapadają się.
  • Zmniejsza się przekrój otworu przez który przepływa powietrze. Objętość powietrza wydychanego jest stała.
  • By zachować przepływ przez zmniejszony otwór, przepona i mięśnie klatki piersiowej generują podciśnienie w czasie wydechu.
  • Podciśnienie unosi podniebienie miękkie powodując chrapanie

Przedstawione na schemacie zjawiska są przyczyną zaburzeń równowagi sił występujących w drogach oddechowych. Powstałe siły aerodynamiczne wprawiają podniebienie miękkie w drgania. Drgania tkanek są przyczyną męczących dźwięków podczas wdechu. Gdy wartość ujemnego ciśnienia w czasie wdechu przekroczy punkt krytyczny, przy zapadniętym podniebieniu miękkim i wiotkich mięśniach dochodzi do całkowitego zamknięcia drogi przepływu powietrza, czyli obturacyjnego bezdechu sennego.
Chrapanie przyczyny – oczywiście u podłoża chrapania mogą leżeć też inne czynniki, które łatwo da się usunąć i poprawić jakość snu. Są to:

Częste przyczyny problemów z chrapaniem :

  • Niedrożność nosa (skrzywienie przegrody nosa, polipy jam nosa, obrzęk tkanek spowodowany alergią lub przeziębieniem, przewlekłe zapalenie zatok,wady anatomiczne ). Opory w przepływie powietrza powodują powstanie podciśnienia w gardle, wibracje podniebienia i chrapanie.
  • Przerost migdałków (gardłowego i/lub podniebiennych) ograniczający przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe.
  • Wydłużone podniebienie miękkie i języczek (długie podniebienie zwęża drogę przepływu powietrza z nosa do gardła i zaczyna wibrować powodując chrapanie. Podobnie, w wibracje wpada języczek zwisający z podniebienia w stronę gardła.
  • Nadwaga oraz otyłość podstawowym zaleceniem osób chrapiących jest utrata zbędnej may ciała.

Chrapanie podczas snu ? ZBADAJ SIĘ, MOŻESZ MIEĆ BEZDECH!

Najprostszym i najbardziej wiarygodnym sposobem sprawdzenia czy pacjent cierpi na Zaburzenie Oddychania Podczas Snu (ZOPS) jest proste, stosunkowo tanie i możliwe do wykonania w domu pacjenta, badanie pulsoksymetryczne. Polega ono na całonocnej rejestracji saturacji (nasycenia) krwi tlenem oraz tętna. Specjalny aparat z zakładanym na palec czujnikiem, prześwietla naczynia krwionośne w palcu i określa jaki stopień utlenienia ma w danym momencie krew pacjenta. Ponieważ saturacja jest bezpośrednio związana z prawidłowym oddychaniem, a jej spadek jest najwyraźniejszym objawem niedotlenienia, ten parametr pozwala na stwierdzenie czy pacjent jest zagrożony chorobą i czy wymaga dalszych badań i leczenia.

Chrapanie- diagnoza bezdech senny. Powyższe objawy są wskazaniem do wykonania badania poligrafii snu. Wczesne wykrycie choroby, mimo mało charakterystycznych objawów umożliwia wyleczenie i poprawę jakości snu. Przed wykonaniem badania należy należy się skonsultować z lekarzem( laryngologiem), który oceni zasadność badania. Ponadto specjalista wystawi skierowanie na oddziaływaniu badań poligraficznych. Jaka jest wartość diagnostyczna badania? Laryngolog jest w stanie ocenić prawidłowość wykonanego badania. Wizyta u specjalisty -instrukcja badania poligraficznego.

Sposoby leczenie chrapania oraz przerwy w oddychaniu

Chrapanie to nie tylko uciążliwe dźwięki ale przedewszystkim niebezpieczeństwo dla zdrowie chrapiącego. Bezkrwawe leczenie chrapania WARSZAWA – CO POWINNIŚMY WYKONAĆ? Leczenie chrapania poprawia komfort snu.

  • Tomografię komputerową głowy i szyi, która umożliwia uzyskanie obrazu z całego obszaru, pozwala zlokalizować anatomiczne anomalie oraz guzy.
  • Badanie poligraficzne, nieinwazyjne, którego celem jest rozpoznanie zagrożenia bezdechem sennym.
  • Badanie endoskopowe gardła w czasie snu farmakologicznego, pozwala nam ocenić jak zachowują się mięśnie górnych dróg oddechowych podczas naturalnego dla snu zwiotczenia.
  • Badanie ApneaGraph umożliwiające określenie miejsca upośledzenia drożności górnych dróg oddechowych będących przyczyną chrapania.

Masz pytania, wątpliwości – zadzwoń, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. UMÓW WIZYTĘ