Tak samo jest z szumami usznymi, nasz zmysł słuchu zdaje się odbierać bodźce, które nie istnieją, a w rezultacie, w codziennym życiu towarzyszą nam piski, syczenia, dudnienia i pulsowania w uchu. Ponadto, z szumami usznymi często idzie w parze nadwrażliwość na dźwięki, a osoba która doświadcza tego stanu odczuwa dyskomfort, dzwonienie w uszach, nawet ból spowodowany zbyt głośnym otoczeniem, które w istocie takowe nie jest.

CO POWODUJE SZUMY USZNE?

Przyczyn powstania szumów usznych mogą być bardzo prozaiczne i łatwe w wyleczeniu, a równocześnie trudne do zdiagnozowania. Najczęściej są to:

 • działanie hałasu lub uraz akustyczny
 • uraz mechaniczny głowy lub szyi
 • infekcje wirusowe lub bakteryjne
 • stres
 • zaburzenia ukrwienia
 • starzenie się narządu słuchu
 • działanie czynników chemicznych.

Badania naukowe, opublikowane w lutym 2015 roku, donoszą, że szumy uszne mogą być spowodowane przez zaburzenia odbierania i przekształcania sygnałów dźwiękowych przez nasze ucho. Pierwszą stacją na drodze nerwu słuchowego, przewodzącego sygnały do mózgu, jest jądro ślimakowe grzbietowe. Jest to jądro wielozadaniowe, które nie tylko przetwarza dźwięki, ale też impulsy z nerwów czuciowych twarzy i szyi. Według naukowców, nieprawidłowe funkcjonowanie jądra ślimakowego może sprawiać, że sygnały z nerwów czuciowych są faworyzowane i przesyłane do mózgu w większej mierze niż dźwięki. Dlatego, żeby zrekompensować ich niedobór, wszelkie odgłosy docierające do ucha są wielokrotnie wzmacniane i tak powstają w nim nieprzyjemne hałasy.

SZUMY USZNE LECZENIE WARSZAWA

Terapia TRT (ang. Tinnitus Retraining Therapy)
Podstawą terapii TRT jest przekonanie naszego mózgu, że szumy uszne są czymś neutralnym, dzięki czemu nie słyszymy ich, chyba że skupimy na nich uwagę. Terapia TRT jest to najskuteczniejsze, potwierdzone badaniami klinicznymi rozwiązanie wykorzystujące  generatory dźwięków i szumów oraz aparaty słuchowe, a także urządzenia łączące obie te funkcje. Dla terapii bardzo ważne jest, by można było otaczać się dźwiękami w każdej chwili ciszy, nawet gdy smacznie śpimy. Odpowiednie tło dźwiękowe jest podstawowym elementem terapii TRT, która zmniejsza, a nawet całkowicie eliminuje nieprzyjemne dolegliwości słuchowe. Rodzaj zastosowanego urządzenia zależy od problemu z którym boryka się pacjent. Aby zapewnić odpowiednie tło dźwiękowe pacjent może zastosować:

 • stacjonarne generatory dźwięków/szumów
 • zauszne generatory szumów
 • aparaty słuchowe z funkcją generatora szumu
 • aparaty słuchowe

Stacjonarne (zewnętrzne)  
Na problemy z zaśnięciem i wieczornym wyciszeniem najlepszym rozwiązaniem jest generator zewnętrzny i powinien być stosowany w pierwszej kolejności. Jest to najprostsze w użyciu urządzenie, które sprawia, że nie przebywamy w zupełnej ciszy, natomiast otaczamy się neutralnymi dźwiękami, takimi jak biały szum, czy kojące dźwięki padającego deszczu, płynącej wody. Zaleca się też jego stosowanie jako uzupełnienie terapii przenośnymi generatorami dźwięków i aparatami słuchowymi, których nie zakłada się na noc.
Dlaczego zatem nie stosować radia lub telewizora jako źródła dźwięku zagłuszającego ciszę? Otóż, w przypadku telewizora i radia, dźwięki które są przez nie emitowane mają za zadanie koncentrować nań naszą uwagę, natomiast generatory szumu pozwalają nam się odprężyć i spokojnie zasnąć.
Ponadto, tło dźwiękowe nie powinno być dostarczane za pomocą słuchawek, gdyż zewnętrzny przewód słuchowy nie może być zamknięty słuchawkami dousznymi (telefony GSM, MP3, MP4, itp. ). Zatykanie uszu z reguły przynosi odwrotny skutek – nasilenie szumu usznego i nadwrażliwość słuchową.
Dodatkowo, jeżeli dzielimy sypialnie z kimś innym, kto nie zmaga sie z problemem szumów usznych, w przypadku  stacjonarnego generatora  dźwięków/szumu istnieje możliwość podłączenia zewnętrznych głośników (do włożenia pod poduszkę) lub poduszki dźwiękowej, co powoduje, że odtwarzane dźwięki mogą być dostępne tylko dla osoby, która ich potrzebuje. Jednocześnie zwiększony jest komfort słuchania, gdyż dźwięki docierają naturalnie z zewnątrz potęgując  wrażenie autentyczności, ułatwiając zaśnięcie  i  skuteczną terapię TRT.

ZAUSZNE GENERATORY SZUMU

Zauszne generatory szumu są przeznaczone dla osób, które nie są dotknięte znacznym ubytkiem słuchu, dla których szumy uszne stanowią problem również w ciągu dnia.  Wyglądają  jak aparaty słuchowe, ale nie wzmacniają dźwięków otoczenia. Urządzenia te generują szerokopasmowy szum, tzw. szum biały, który stanowi odpowiednie tło dźwiękowe. Dzięki niemu, możemy zmniejszyć dokuczliwość szumów, a nawet całkowicie je wyeliminować.

APARATY SŁUCHOWE

U osób ze znacznym niedosłuchem, aparaty słuchowe mogą nie tylko poprawić zdolność słyszenia, ale też łagodzić szumy uszne. Spowodowane jest to tym, że wzmocnione dźwięki z zewnątrz stanowią naturalne tło dźwiękowe, przez co szumy słyszane są bardzo ciche lub w ogóle nie da się ich usłyszeć.

URZĄDZENIA ŁĄCZONE (APARATY SŁUCHOWE Z FUNKCJĄ GENERATORA  SZUMU)

Często osobom niedosłyszącym, które nie są narażone na różnego rodzaju hałasy pochodzące z otoczenia, aparat słuchowy nie wystarcza do usunięcia przykrych szumów. Dlatego, wtedy można wdrożyć urządzenie łączące zalety aparatu słuchowego i generatora szumu, które niezależnie od nasilenia otaczających nas dźwięków, generuje biały szum, który tłumi niepożądane odgłosy. Zatem, jeżeli odczuwasz nawet „niewielkie” szumy uszne, które przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, warto zainteresować się stacjonarnym generatorem, natomiast na większe problemy, jako uzupełnienie, polecany jest aparat zauszny. Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym szybsze i trwalsze będą jego efekty!

JAK WALCZYĆ Z SZUMAMI USZNYMI ? –  SZUMY USZNE LECZENIE WARSZAWA

szumy uszne

Calmaspray® jest unikalnym, opatentowanym środkiem szwajcarskiej firmy Laboratoire Mergens, które łagodzi szumy uszne oraz zapewnia doskonałą, kompleksową higienę ucha. Jego działanie naczyniowo – relaksacyjne ma na celu przywrócenie fizjologicznej funkcji ucha wewnętrznego. Kluczową rolę pełni tutaj karoweryna, która zabezpiecza ślimak przed substancjami neurotoksycznymi i stymuluje mechanizm regeneracji. Badania naukowe pokazały, że już w pierwszym tygodniu stosowania karoweryny 63% badanych stwierdziło poprawę i zmniejszenie głośności szumów usznych, a 43% odczuwało jeszcze większą poprawę po tygodniu stosowania.

Czego możemy się spodziewać po zastosowaniu Calmaspray?

 • Poprawia koncentrację (poprzez ograniczenie zaburzeń słyszenia)
 • Eliminuje lub redukuje uciążliwe szumy uszne (brzęczenie, szumy, gwizdy, itp.)
 • Czyści ucho, rozpuszcza delikatnie woskowinę zapobiegając tworzeniu się korków
 • Zapewnia poprawną, fizjologiczną pracę ucha

Preparat można zakupić w naszej poradni. Zapraszamy do kontaktu. +48 22 255 32 00

NAUKOWE NOWINKI

Ze świata myszy…
Jako ciekawostkę, można przytoczyć odkryte w tym roku przez naukowców z Northwestern University, receptory bólowe w uszach myszy, które świadczą o tym, że narząd słuchu jest w stanie sam rozpoznać zbyt głośne i szkodliwe dla niego dźwięki. Możliwe jest zatem, że szumy uszne nie są to sensacje dźwiękowe, a bólowe, co da się wkrótce leczyć za pomocą odpowiednich środków przeciwbólowych.

…i ludzi.
Obecnie najbardziej popularna jest inna teoria. Otóż, nasz mózg w ciągu dnia odbiera ogromne ilości bodźców, a żeby sobie z nimi poradzić, segreguje je i część z nich nie jest uświadamiana- są to tak zwane sygnały podkorowe. Dzięki temu hałas ulicy, lodówki czy wentylatora nie przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu. Natomiast problem pojawia się, gdy w skutek pewnych zaburzeń, nasz mózg nie filtruje bodźców i wszystko obierane jest na świadomym poziomie. Wówczas, dźwięki identyfikowane są jako nieprzyjemne i odczuwane jako ból bądź dyskomfort. W rezultacie, nieustające szumy uszne mogą prowadzić do zaburzeń snu, problemów w koncentracji, zmęczenia, rozdrażnienia, lęku i w konsekwencji nawet do depresji.