SEPTOPLASTYKA – wskazania, przeciwwskazania przebieg zabiegu

Krzywa przegroda nosowa jest często występującym w społeczeństwie schorzeniem laryngologicznym. Obok usuwania migdałków jest to najczęściej wykonywany zabieg operacyjny w dziedzinie laryngologii. Większość osób ma w różny sposób nasiloną asymetrię w obrębie przegrody nosowej. W praktyce lekarskiej często spotyka się to schorzenie przypadkowo, podczas badania pacjenta, który zgłosił się z całkiem innymi dolegliwościami.

Umów wizytę
SEPTOPLASTYKA – wskazania, przeciwwskazania przebieg zabiegu

Septoplastyka nosa Warszawa– co to takiego?

Co to znaczy septoplastyka Warszawa? septoplastyka to nazwa zabiegu laryngologicznego, który polega na korekcie skrzywionej przegrody nosowej. Krzywa przegroda nosowa jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń laryngologicznych. Jakie są wskazania do operacji przegrody nosowej oraz jakie są korzyści septoplastyki? Zabieg jest wskazany pacjentom borykającym się z bezdechem sennym czy chrapaniem. Objawy krzywej przegrody nosa to również zaburzenia oddychania oraz problem z oddychaniem. Krzywa przegroda nosowa może mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Za wrodzone skrzywienie przegrody nosa uznajemy takie, gdzie w wywiadzie od pacjenta brak informacji o przebytym urazie twarzoczaszki, nos zewnętrzny nie jest zdeformowany, a skrzywienie dotyczy dystalnej części przegrody nosa. Za taką sytuację odpowiada nieregularny wzrost części kostnej i chrzęstnej szkieletu twarzoczaszki. Przyczyną nabytych skrzywień przegrody nosa są urazy, także okołoporodowe. Skrzywienie dotyczy proksymalnej części przegrody i często, chociaż nie zawsze, wiąże się z deformacją nosa zewnętrznego. Dlatego warto zaznaczyć że są pewne wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Niestety nie istnieje żadna profilaktyka krzywej przegrody nosa.

Czy każde skrzywienie przegrody nosa wymaga operacji?

Nie. Wskazaniem do zabiegu septoplastyka jest stwierdzone w badaniu laryngologicznym (rinoskopii) skrzywienie przegrody nosa oraz współwystępowanie objawów, które mają niekorzystny wpływ na jakość życia pacjenta. Ponadto wskazania septoplastyki to miedzy innymi problemy, z oddychaniem nawracające zapalenie zatok. Dlatego decyzję o zabiegu prostowania przegrody nosowej podejmuje się na podstawie badania oraz dokładnie zebranego wywiadu. Lekarze wykonujący zabieg septoplastyki to OTOLARYNGOLOG, CHIRURG GŁOWY I SZYI.

Dolegliwości zgłaszane przez pacjenta mają kluczowe znaczenie przy kierowaniu na zabieg operacji skrzywionej przegrody nosa, czyli septoplastyki. Krzywa przegroda nosowa wpływa negatywnie na drożność dróg oddechowych. Zdarzają się sytuacje, gdzie znaczne skrzywienie nie powoduje żadnych dolegliwości oraz odwrotnie, małe skrzywienie może dać znaczne objawy. Zawsze należy brać pod uwagę przeciwwskazania septoplastyki. Warto zaznaczyć że przegroda nosowa wpływa na oddychanie tym samym na komfort życia. Dlatego osoby poddające się septoplastyce odczuwają znaczącą poprawę w codziennym życiu.

Operacja krzywej przegrody nosowej przygotowanie do septoplastyki,

Przed zabiegiem septoplastyki konieczne są do wykonania podstawowe badania diagnostyczne. Do badań dodatkowych, które warto wykonać przed zabiegiem operacji nosa należy badanie endoskopowe jam nosa w znieczuleniu miejscowym oraz tomografia komputerowa twarzoczaszki, która pozwoli na ocenę wpływu przegrody na zatoki przynosowe. Obecnie septoplastykę wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym, po zaintubowaniu pacjenta. Możliwe jest też wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym, w praktyce coraz rzadziej przeprowadzane. Dlatego należy mieć na uwadze że są pewne przeciwwskazania septoplastyki

Przebieg zabiegu operacji nosa.

Jak wygląda przebieg zabiegu septoplastyki. Zabieg Septoplastyka wykonuje się techniką wewnątrznosową, tzn. że nacięcia dokonuje się na granicy skóry i błony śluzowej w jamie nosa, a blizna nie jest potem widoczna. Inaczej wygląda operacja przegrody nosa ze współistniejącą deformacją grzbietu nosa. Wówczas zabieg nazywa się rynoseptoplastyką, wykonuje się go z dostępu zewnętrznego, nacina się poprzecznie słupek nosa u jego podstawy. Blizna po zagojeniu jest prawie niewidoczna. Przebieg zabiegu septoplastyki. Podczas zabiegu lekarze wykonujący zabieg septoplastyki usuwa elementy przegrody powodujące jej asymetrię.

Czas trwania zabiegu zależy od stopnia skomplikowania oraz metody zazwyczaj zabieg trwa godzinę. Pod koniec operacji przegrody nosa do obu jam nosa wprowadzane są i przyszywane płytki, które mają za zadanie przez kilka dni stabilizować przegrodę (najczęściej 7-10 dni), może też zostać założona tamponada nosa, którą usuwa się następnego dnia. Zostaje przywrócony prawidłowy kształt przegrody nosowej po operacji. Tym samym drożność nosa po operacji przegrody nosowej znacznie się poprawia. W niektórych przypadkach może dojśc do ponownej deformacji przegrody.

Jak długo goi przegroda nosowa oraz błona śluzowa nosa po operacji?

Czy można smarkać po operacji przegrody nosowej? Jamy nosa po zabiegu septoplastyki przez ok. 2 tygodnie powinny być przepłukiwane z zalegającej wewnątrz wydzieliny. Ponieważ błona śluzowa nosa po operacji jest obrzęknięta , co powoduje dyskomfort. Rekonwalescencja po septoplastyce zalecenia. Pacjent powinien pozostać w domu przez 7-14 dni po zabiegu. Zalecenia po prostowaniu przegrody nosowej obejmują także: unikanie urazów nosa, wysiłku fizycznego przez miesiąc. Efekty septoplastyki zauważalny jest po okoła dwóch tygodniach wykonanie operacji przegrody nosowej. Cena septoplastyki zależy od metody jaką będzie wykonany zabieg. Wykonujemy endoskopowa korekcja przegrody nosa oraz oraz tradycyjne operacja przegrody nosa. Zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem- cena septoplastyki

Co to znaczy septoplastyka? Operacja przegrody nosowej u dzieci

Odrębnym tematem są tego rodzaju zabiegi przeprowadzane u dzieci. Obecnie uważa się, że prawidłowo przeprowadzona korekta skrzywionej przegrody, można wykonać niezależnie od wieku pacjenta. Zaleca się odłożenie zabiegu po ok. 15 r.ż., jeżeli jest to jedynie skrzywienie przegrody. Natomiast przy współistnieniu znacznej deformacji nosa zewnętrznego i dużych zaburzeniach drożności nosa zabieg prostowania przegrody nosowej powinien być wykonany jak najwcześniej, żeby zapewnić dziecku dalszy, prawidłowy wzrost nosa. Wykonanie operacji korekta przegrody nosowej umożliwia przywrócenie właściwych funkcji, ponieważ przegroda nosowa wpływa na oddychanie.

Powikłania po septoplastyce -korekta przegrody nosowej.

Możliwe powikłania po septoplastyce-korekta skrzywionej przegrody to krwiaka przegrody nosowej, jej perforację, ponowne skrzywienie przegrody nosowej po operacji, zrosty w jamie nosa. Powikłania septoplastyki dotyczą zaledwie od 3 – 5% przypadków. Powikłania septoplastyki są więc rzadkością. Mianowicie dobrze przygotowanie do septoplastyki oraz przed zabiegiem septoplastyki zmniejsza ryzyko powikłań.

Podsumowanie septoplastyki w naszej klinice OTOLARYNGOLODZY24 w Warszawie zabiegi w obrębie przegrody nosa wykonują wykwalifikowani specjaliści. Ponadto kwalifikację do zabiegów przeprowadza lekarz laryngolog Po leczenie skrzywienia przegrody nosowej lekarz podejmuje decyzję o wykonania zabiegu. Warto znać przeciwwskazania do zabiegu przegrody nosa. Zapraszamy na konsultację do specjalistów, którzy przedstawią korzyści septoplastyki oraz wskażą przeciwwskazania do septoplastyki. Endoskopowa korekcja przegrody nosa UMÓW WIZYTĘ

Objawy krzywej przegrody nosowej

 • zaburzenia drożności nosa, czyli uczucie „zatkania nosa” jedno- lub obustronne,
 • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok przynosowych, zapalenie gardła,
 • zapalenie ucha lub ich przewlekły stan zapalny,
 • chrapanie,
 • okresowe zatykanie uszu, spowodowane gorszym wyrównywaniem ciśnienia w uchu środkowym,
 • bóle głowy,
 • krwawienia z nosa,
 • pogorszenie odczuwania zapachów.

Przeciwskazania do SEPTOPLASTYKI

 • ogólny zły stan zdrowia pacjenta
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • infekcje o  podłożu (wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym).
image/svg+xml Zostaw numer, oddzwonimy!