Chrapanie przyczyny

Według CBOS na chrapanie cierpi aż 13 milionów Polaków, a po 40 roku życia może dotyczyć aż 80% panów. Mimo, iż potocznie mówi się o smacznym chrapaniu, stan ten powinien być raczej obiektem naszego zaniepokojenia. Wybierzmy się też do lekarza, ponieważ może ono powodować obturacyjny bezdech senny.

Chrapanie przyczyny

Niemal wszyscy chrapią, ale nie każdy z tego samego powodu i nie w ten sam sposób. A mianowicie, istnieje kilka przyczyn, które mogą powodować chrapanie. Najczęstszy mechanizm jest taki, iż podczas wdechu dochodzi do wibracji wiotkiego podniebienia miękkiego, co wydaje znany nam wszystkim dźwięk.
Niestety, prócz wrażeń dźwiękowych rozwija się często zespół bezdechu sennego (Steep apnea syndrom, SAS). Odpowiada on za niedotlenienie tkanek (spadek saturacji), niewyspanie oraz przewlekłe zmęczenie i senność w ciągu dnia. Dzieje się tak wtedy, kiedy prócz wibracji podniebienia miękkiego, zapada się ono i powoduje zablokowanie górnych dróg oddechowych, co nazywamy obturacyjnym bezdechem sennym.
Na schemacie przedstawiony jest mechanizm powstawania chrapania związany z wibracją podniebienia miękkiego – chrapanie przyczyny:

 • Podczas snu mięśnie twarzy, jamy ustnej i gardła stają się wiotkie.
 • Pozbawione napięcia tkanki zapadają się.
 • Zmniejsza się przekrój otworu przez który przepływa powietrze. Objętość powietrza wydychanego jest stała.
 • By zachować przepływ przez zmniejszony otwór, przepona i mięśnie klatki piersiowej generują podciśnienie w czasie wydechu.
 • Podciśnienie unosi podniebienie miękkie powodując chrapanie

Przedstawione na schemacie zjawiska są przyczyną zaburzeń równowagi sił występujących w drogach oddechowych. Powstałe siły aerodynamiczne wprawiają podniebienie miękkie w drgania. Drgania tkanek są przyczyną męczących dźwięków podczas wdechu. Gdy wartość ujemnego ciśnienia w czasie wdechu przekroczy punkt krytyczny, przy zapadniętym podniebieniu miękkim i wiotkich mięśniach dochodzi do całkowitego zamknięcia drogi przepływu powietrza, czyli obturacyjnego bezdechu sennego.
Chrapanie przyczyny – oczywiście u podłoża chrapania mogą leżeć też inne czynniki, które łatwo da się usunąć i poprawić jakość snu. Są to:

Przyczyny chrapania:

 • Zaburzenia drożności nosa (skrzywienie przegrody nosa, polipy jam nosa, obrzęk tkanek spowodowany alergią lub przeziębieniem). Opory w przepływie powietrza powodują powstanie podciśnienia w gardle, wibracje podniebienia i chrapanie.
 • Przerost migdałków (gardłowego i/lub podniebiennych) ograniczający przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe.
 • Wydłużone podniebienie miękkie i języczek (długie podniebienie zwęża drogę przepływu powietrza z nosa do gardła i zaczyna wibrować powodując chrapanie. Podobnie, w wibracje wpada języczek zwisający z podniebienia w stronę gardła.

Polecane produkty na chrapanie

Produkty marki Snoreeze
spray na chrapanieSnoreeze spray do gardła, to spray na chrapanie, który dzięki swojemu składowi – mikroskopijnych kuleczkom z naturalnych olejków, które zmniejszają wibracje miękkich tkanek gardła odpowiedzialnych za chrapanie, jest produktem idealnym dla chrapaczy. Warto wypróbować produkt, jeśli Ty, bądź któryś z Twoich domowników zmaga się z problemem chrapania.

Poznaj również nasze inne produkty na chrapanie:
Zapomnij o chrapaniu – kliknij tu

 

 

 

Chrapiesz? Zbadaj się, możesz mieć bezdech!

Najprostszym i najbardziej wiarygodnym sposobem sprawdzenia czy pacjent cierpi na Zaburzenie Oddychania Podczas Snu (ZOPS) jest proste, stosunkowo tanie i możliwe do wykonania w domu pacjenta, badanie pulsoksymetryczne. Polega ono na całonocnej rejestracji saturacji (nasycenia) krwi tlenem oraz tętna. Specjalny aparat z zakładanym na palec czujnikiem, prześwietla naczynia krwionośne w palcu i określa jaki stopień utlenienia ma w danym momencie krew pacjenta. Ponieważ saturacja jest bezpośrednio związana z prawidłowym oddychaniem, a jej spadek jest najwyraźniejszym objawem niedotlenienia, ten parametr pozwala na stwierdzenie czy pacjent jest zagrożony chorobą i czy wymaga dalszych badań i leczenia.
Czytaj więcej o zespole bezdechu sennego w działach:

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Szumy uszne
Krzywa przegroda nosowa

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.