PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA JĘZYKA (frenotomia)

Wędzidełko języka jest to włóknisty twór pokryty błoną śluzową łączący brzuszną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej w linii pośrodkowej. Jedną z wad rozwojowych wędzidełka języka jest jego skrócenie, określane jako krótkie wędzidełko lub język przyrośnięty. Ta sytuacja prowadzi do ograniczenia ruchomości języka, co objawia się brakiem możliwości wysunięcia języka przed siekacze, dotknięcia językiem do podniebienia, pojawieniem się wcięcia w kształcie litery V (serduszka) lub rozdwojenia na koniuszku języka przy jego wysuwaniu do przodu.

Umów wizytę
PODCIĘCIE WĘDZIDEŁKA JĘZYKA (frenotomia)

Podcięcie wędzidełka w Warszawie

Podcięcie wędzidełka w Warszawie zabieg laryngologiczny możliwy do wykonania zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym. U niemowląt i małych, niewspółpracujących dzieci oceny długości wędzidełka języka powinien dokonać laryngolog, foniatra lub logopeda. W każdym przypadku zaistnienia wymienionych powyżej problemów oceny wędzidełka powinien dokonać laryngolog lub foniatra. Dzieci przedszkolne są kierowane do specjalisty przez logopedę, który stwierdza wady zgryzu lub wymowy, także w niektórych sytuacjach decyzja o leczenie jest podejmowana w porozumieniu z logopedą.

Leczenie przyrośniętego języka obejmuje metody zachowawcze i chirurgiczne. Przy niewielkim skróceniu języka można zastosować masaże i ćwiczenia. W przypadku znacznego skrócenia lub braku poprawy po leczeniu zachowawczym zalecane jest podcięcie wędzidełka języka. Bezwzględnym wskazaniem do wykonania tego typu zabiegu jest całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej oraz sytuacje, w których krótkie wędzidełko znacznie utrudnia ruchy języka.

Podcięcie wędzidełka języka u dziecka – kiedy wykonać zabieg?

Podcięcie wędzidełka języka u dziecka zaleca się wykonać jak najwcześniej, w pierwszych miesiącach życia dziecka. Przed zabiegiem nie karmimy dziecka, celem uniknięcia zakrztuszenia w trakcie manipulacji. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym (decyduje lekarz na podstawie grubości wędzidełka). Wiąże się on z niewielką bolesnością i ustępującym samoistnie krwawieniem. Znieczulenie miejscowe ustępuje po ok. 1,5-2 godzinach i wówczas można dziecko napoić i nakarmić. Po zabiegu przez kilka dni zaleca się oczyszczanie rany z zalegających resztek pokarmu, a po zagojeniu masaż tej okolicy celem uniknięcia ponownego zrostu. Należy też podjąć niezwłocznie terapię logopedyczną. Umów wizytę i sprawdź wędzidełko.

Gdzie wykonam zabieg?

Zabieg podcięcie wędzidełka języka u dziecka mogą Państwo wykonać w naszej klinice OTOLARYNGOLODZY24 w Warszawie. Zabieg w znieczuleniu ogólnym na bloku operacyjnym naszego partnera Kliniki Promedion ul. Wóycickiego 4; 01-824 Warszawa (róg Wóycickiego i Żubrowej). Po zabiegach pacjenci przebywają w wygodnych i komfortowych pokojach. Drobne zabiegi w znieczuleniu miejscowym wykonywane są w Poradni OTOLARYNGOLODZY24 przy ul. Wołoskiej. Możliwe jest wykonanie niektórych operacji w ramach ubezpieczeń w T. U. Allianz i T. U. Signa Iduna . Płatności za operacje można rozłożyć na raty za pośrednictwem firmy ratalnie.com. Masz pytania, wątpliwości związane z przeprowadzeniem zabiegu u swojego dziecka?

Podcięcie wędzidełka Warszawa. Co nas wyróżnia? Dlaczego warto się zdecydować?

Wyróżnia nas możliwość uczestniczenia opiekunów przy podaniu dziecku znieczulenia ogólnego. Ponadto opiekunowie mogą być obecni przy małym Pacjencie przez cały czas przygotowania do zabiegu. Również po zabiegu opiekunowie wracają do Pacjenta i uczestniczą w wybudzaniu dziecka, aby zminimalizować jego stres związany z zabiegiem. UMÓW WIZYTĘ kwalifikacyjną.

W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz umówienia terminu na zabieg zapraszamy do kontaktu: tel. 517 740 432, e-mail [email protected]

Krótkie wędzidełko powoduje:

  • zaburzenia ssania, połykania i żucia (trudności w karmieniu piersią, butelką),
  • wady wymowy (seplenienie),
  • zaburzenia w oczyszczaniu jamy ustnej z pokarmu mogące prowadzić do rozwoju próchnicy zębów,
  • chorób przyzębia, utrzymywania się przykrego zapachu z ust.

image/svg+xml Zostaw numer, oddzwonimy!