Zatoki to wypełnione powietrzem oraz pokryte błoną śluzową obszary, proporcjonalnie rozmieszczone po obu stronach jamy nosa. Zdrowe zatoki oboczne nosa powinny być puste (powietrzne), mechanicznie oczyszczać się z wydzieliny poprzez drożne ujścia.

zapalenie zatok tomografia

Ryc. 1. Obraz prawidłowych zatok przynosowych w tomografii komputerowej

CHORE ZATOKI

Ponadto chore zatoki  są zablokowane, wskutek czego dochodzi do zalegania śluzu i powstaje przewlekły stan zapalny, który prowadzi do zmian  polipowatych, mogą powstawać torbiele i inne powikłania. Najczęstszymi przyczynami powstania przewlekłych stanów zapalnych zatok obocznych nosa są  defekty budowy nosa wewnętrznego i ujść zatok, schorzenia błony śluzowej dróg oddechowych – w tym alergie i zaburzenia odporności organizmu oraz astma oskrzelowa.

zapalenie zatok przynosowych objawy

Ryc. 2. Znacznie nasilone zmiany zapalne w przebiegu przewlekłego zapalenia zatok, szczególnie po stronie lewej

Ostre zapalenie zatok może przeistoczyć się w zapalenie przewlekłe, któremu współtowarzyszą bóle głowy w okolicy nasady nosa, czoła, policzków, spływanie wydzieliny po gardle, zatkany nos lub katar trwający dłużej niż 8 tygodni. Nawracające choroby zatok są jednym z najczęstszych problemów laryngologicznych.

METODY LECZENIA

Skuteczną, nowoczesną oraz mało inwazyjną metodą leczenia są endoskopowe zabiegi. W większości przypadków wystarczy niewielki, trwający kilkadziesiąt minut zabieg, po którym pacjent wraca do pełnej sprawności już po 2–3 dniach, a jego przypadłość związane ze schorzeniem zatok są zdecydowanie rzadsze. Niemniej w niektórych przypadkach potrzebne jest jednoczesne przeprowadzenie kilku procedur korygujących nieprawidłowości w różnych rejonach nosa i zatok.

Dr n.med. Krzysztof Cecherz jest jednym z najbardziej doświadczonych chirurgów głowy i szyi, który przeprowadza najnowocześniejsze, mało inwazyjne zabiegi endoskopowe nosa i zatok  w  tym:

HYDRODEBRIDER WARSZAWA

Innowacyjna metoda oczyszczania zatok stosowana przez światowej klasy autorytety. Ponadto hydrodebrider to bardzo precyzyjne płukanie zatok przeprowadzane w czasie endoskopowych zabiegów operacyjnych. Ponadto zabieg przeprowadzany jest przy pomocy giętkiej, rotacyjnej  końcówki  urządzenia Hydrodebrider. Przy pomocy urządzena wypłukuje się bardzo dokładnie zatoki, usuwając z nich chorobotwórcze bakterie, które bytują w zatokach w formie biofilmu. Oczyszczanie zatok przeprowadzane jest pod ciśnieniem przez poszerzone w trakcie wcześniejszych operacji naturalne ujścia zatok z  równoczesnym odessaniem  zalegającej wydzieliny. Zatoki oczyszczane są przy pomocy roztworu soli fizjologicznej, aby zwiększyć skuteczność leczenia czasem do roztworu dodaje się steryd lub antybiotyk. Zabieg przeprowadza nasz chirurg w znieczuleniu ogólnym. Inną istotną kwestią jest że ten rewolucyjny, mało inwazyjny zabieg jest receptą problemu chorych zatok.