Woda w uchu

Woda w uchu

Częstym pytaniem zadawanym przez pacjentów jest: „Czy można moczyć uszy?” Odpowiedź brzmi „Tak”. Zdrowe uszy mogą, a nawet powinny być moczone, ponieważ najlepszym sposobem na utrzymanie higieny uszu jest ich regularne mycie ciepłą wodą z mydłem. Woda nie jest groźna dla zdrowych uszu, pod warunkiem, że po każdym moczeniu zostaną dokładnie osuszone. Zaleganie wody w przewodzie słuchowym zewnętrznym może stworzyć ryzyko rozwoju stanu zapalnego. Zaleganiu wody w uchu sprzyja wąska i kręta budowa przewodu słuchowego zewnętrznego, a także obecność przewężeń takich jak np. kostniaki. Ucho posiada mechanizmy zabezpieczające przed rozwojem stanów zapalnych. Należy do nich system „samooczyszczania się” czyli migracji komórek skóry na zewnątrz i ruch włosków, a także woskowina. Ta substancja wydzielana przez gruczoły woszczynowe i łojowe ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, utrzymuje niskie pH, co również zapobiega rozwojowi zakażeń i chroni skórę przewodu przed maceracją przy zawilgoceniu. Jeszcze raz przypomnę, że dla zdrowych uszu woda nie stanowi zagrożenia i nawet u dzieci i niemowląt zalecamy mycie uszu podczas kąpieli.

Woda w uchu

Czy wszczyscy mogą bez wyjątku moczyć uszy? Nie. Są sytuacje i choroby, w których laryngolodzy zalecają ochronę uszu przed wodą. U części pacjentów unikanie kontaktu z wodą będzie zalecane okresowo, natomiast niektórzy muszą na stałę chronić uszy przed wodą. Najczęstszą sytuacją, w której pacjentom zaleca się zakaz moczenia uszu są stany zapalne, zarówno dotyczy to zapalenia ucha środkowego, szczególnie z wyciekiem ropnym, jak i zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego. W stanach zapalnych woda utrudnia leczenie, wypłukuje podawane do ucha leki. Zapalenie ucha środkowego może mieć charakter ostry, wtedy często dochodzi do wyciekania treści ropnej z jamy bębenkowej przez perforację błony bębenkowej lub przewlekły, gdzie wycieki są okresowe, a ubytek błony bębenkowej przetrwały. W jednym i drugim przypadku nie można moczyć uszu. Osoby, które mają nawracające zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego również powinny uważać na zamaczanie uszu, szczególnie w ciepłych porach roku.

Ochrona uszu przed wodą jest też zalecana po operacjach otologicznych. Pacjentom z drenażem wentylacyjnym zaleca sie unikanie moczenia uszu do momentu ewakuacji drenów z błony bębenkowej.

Kolejną sytuacją, w której zabezpieczamy ucho przed wodą są urazy: skaleczenia przewodu słuchowego zewnętrznego, uszkodzenia błony bębenkowej czy złamania piramidy kości skroniowej.

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Rak gardła
Szumy uszne

Wirusowe zapalenie gardła
Odczulanie

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.