Angina jest ogólnoustrojową chorobą zakaźną, w której obrazie najbardziej dominują zmiany zapalne w obrębie migdałków podniebiennych. Najczęściej angina wywołana jest przez bakterie – głównie paciorkowce β-hemolizujące z grupy A (Streptococcus pyogenes). Inne czynniki etiologiczne to wirusy oraz rzadko grzyby.
Angina jest chorobą występującą głównie w wieku dziecięcym oraz u młodych dorosłych, ma to związek z aktywnością układu chłonnego górnych dróg oddechowych tzw. pierścienia Waldeyera w pierwszych latach życia człowieka.
Choroba rozwija się nagle, najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból gardła utrudniający połykanie. Inne dolegliwości, składające sie na pełny obraz choroby to:

  • wysoka gorączka (powyżej 38°C)
  • osłabienie
  • dreszcze
  • wymioty (objaw dotyczy małych dzieci, poniżej 7 r.ż.)
  • ból głowy
  • bóle kostno-stawowe

OBJAWY

Anginę rozpoznaję się na podstawie obrazu klinicznego. W badaniu stwierdza się powiększone, zaczerwienione migdałki podniebienne, często pokryte żółtawym nalotem. Na języku może być obecny białawy nalot. Węzły chłonne, szczególnie podżuchwowe mogą być powiększone. W celu określenia prawdopodobieństwa zachorowania na anginę o etiologii paciorkowcowej stosuje się różnego rodzaju skale np. skala Centora-McIsaaca, Walsha. W zależności od uzyskanej punktacji ustala się wskazania do wykonania dodatkowych badań. Lekarz może zalecić takie jak szybki lateksowy test wykrywający antygen paciorkowca (wynik testu otrzymuje się po kilku minutach). Jedynym pewnym potwierdzeniem zakażenia paciorkowcem jest wykonanie posiewu wymazu z gardła – wynik uzyskujemy po 24-48 godzinach. Badanie umożliwia również wykonanie antybiogramu, czyli określenie skutecznego w leczenie antybiotykami anginy. 

W zależności od etiologii anginy leczenie jest różne. W przypadku infekcji anginy wirusowej polega na stosowaniu ogólnych i miejscowych środków przeciwzapalnych: preparaty do płukania gardła, w postaci aerozolu lub tabletki do ssania. Natomiast w przypadku potwierdzenia etiologii zakażenia bakteryjnego (paciorkowcowe zapalenie gardła)należy zastosować antybiotyk, wg rekomendacji Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, antybiotykiem z wyboru jest penicylina. Aby uniknąć szerzenia się zakażenia powinno ograniczyć się kontakt chorego z otoczeniem przez 24 godziny od zastosowania skutecznego leczenia.

Przebieg i objawy anginy ropnej

Pierwsze objawy mogą być łatwe do przeoczenia, ponieważ często są podobne do objawów przeziębienia. Jeśli zauważysz te objawy, warto uważnie obserwować rozwój sytuacji, gdyż mogą one wskazywać na rozwijającą się ostre zapalenie gardła.

Wśród pierwszych objawów anginy bakteryjnej można wymienić:

  • Ból gardła, szczególnie przy połykaniu
  • Uczucie suchości w gardle
  • Świąd gardła
  • Łagodne bóle głowy
  • Osłabienie i zmęczenie

Charakterystyczne objawy anginy pojawiają się, gdy choroba się rozwija.:

  • Anginy gorączka – wysoka temperatura ciała, często przekraczająca 38°C
  • Powiększone i bolesne węzły chłonne szyi
  • Trudności w połykaniu
  • Brak apetytu
  • Anginy wymioty – mogą wystąpić u dzieci, szczególnie przy wysokiej gorączce
  • Ropne naloty na migdałkach podniebiennych

ANGINA LECZENIE

Nieprawdą jest, że lody są skuteczne w leczeniu anginy. Wręcz przeciwnie, spożywanie zimnych pokarmów, szczególnie w upalne dni może wywołać rozwój choroby. Nie należy bagatelizować objawów wskazujących na zachorowanie na anginę, ponieważ choroba ta może powodować groźne dla zdrowia, a nawet życia powikłania. W przebiegu anginy może dojść do rozwoju powikłań miejscowych (najczęściej powstanie ropnia w obrębie gardła), a także bardziej niebezpiecznych – ogólnych, takich jak m.in. posocznica, gorączka reumatyczna, kłębuszkowe zapalenie nerek, uszkodzenie zastawek serca, zapalenie mięśnia sercowego. Aby wykryć powikłania należy przeprowadzić odpowiednią konsultację specjalistyczną (kardiologiczną, nefrologiczną, reumatologiczną) oraz wykonać badania dodatkowe: morfologię, OB, badanie ogólne moczu, EKG.

Różnice między anginą ropną a wirusowym zapaleniem gardła

Wirusowe zapalenie gardła i angina wirusowa to schorzenia, które również mogą powodować ból, gorączkę i powiększone węzły chłonne szyi. Jednak w przeciwieństwie do anginy bakteryjnej, wirusowe zapalenie gardła nie powoduje ropnych nalotów na migdałkach. Ponadto, leczenie wirusowego zapalenia gardła różni się od leczenia anginy ropnej – w przypadku zakażenia wirusowego nie stosuje się antybiotyków, a leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Warto zwrócić uwagę na te różnice, aby właściwie zdiagnozować schorzenie i zastosować odpowiednie leczenie.

NAWRACAJĄCE ANGINY

Nawracające anginy są wskazaniem do leczenia operacyjnego, czyli wykonania zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych (tonsillectomii). Ponadto nawracające paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków jest definiowane jako (kryteria Paradise’a): 7 epizodów zakażenia w ostatnim roku lub 5 rocznie w ciągu ostatnich 2 lat lub 3 rocznie w ciągu ostatnich 3 lat. Jak się okazuje, pacjenci po wycięciu migdałków nie tylko pozbywają się problemu anginy, ale także kaszlu i zakażeń górnych dróg oddechowych.

Powikłania anginy paciorkowcowej

Nieleczona angina może powodować ropne powikłania, takie jak zapalenie ucha czy sepsa anginy. Najczęstszym powikłaniem anginyto Zapalenie ucha środkowego może wystąpić, gdy infekcja z migdałków rozprzestrzenia się na sąsiednie struktury, co może prowadzić do bólu ucha, gorączki i utraty słuchu. Sepsa, czyli zakażenie krwi, jest jeszcze bardziej niebezpiecznym powikłaniem, które może wystąpić, gdy bakterie przedostaną się do krwiobiegu. Sepsa może prowadzić do uszkodzenia narządów, wstrząsu septycznego i nawet śmierci. Dlatego niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie anginy ropnej, aby uniknąć tych powikłań.

Nawracająca angina, czyli choroba, która pojawia się wielokrotnie, może być wynikiem nieprawidłowego leczenia, oporności bakterii na antybiotyki lub predyspozycji genetycznych. Skutki anginy nawracającej mogą obejmować przewlekłe zapalenie migdałków, powiększenie węzłów chłonnych oraz zwiększone ryzyko powikłań, takich jak ropień okołomigdałkowy czy zapalenie ucha. W przypadku nawracania choroby, lekarz może zalecić usunięcie migdałków, aby zmniejszyć ryzyko kolejnych epizodów choroby.

Podsumowanie

Angina paciorkowcowa to poważna choroba migdałków, która może prowadzić do powikłań, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Objawy anginy ropnej obejmują ból gardła, gorączkę, powiększone węzły chłonne oraz ropne zapalenie na migdałkach. Diagnoza anginy ropnej opiera się na badaniu przedmiotowym, objawach oraz ewentualnych badaniach dodatkowych.

Przyczyną anginy ropnej są zazwyczaj bakterie paciorkowce, ale może również wystąpić na skutek przeziębienia czy innych infekcji wirusowych. Leczenie polega głównie na antybiotykoterapii, a także nałagodzenie dolegliwości za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie migdałków. Domowe sposoby na anginę mogą wspomagać leczenie, ale nie zastąpią antybiotyków.

Powikłania związane z anginą ropną obejmują zapalenie ucha, sepsę czy nawracającą anginę. W przypadku ciąży, angina ropna może stanowić ryzyko dla zdrowia matki i dziecka. Zapobieganie anginie ropnej polega na przestrzeganiu higieny osobistej, unikaniu kontaktu z osobami zakażonymi oraz izolacji chorego w razie potrzeby. Masz pytania, wątpliwości – zadzwoń, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. UMÓW WIZYTĘ