TONSILLEKTOMIA – przebieg zabiegu:
TONSILLEKTOMIA – wycięcie migdałkówjest zabieg chirurgiczny przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Kwalifikacja do zabiegu przeprowadzana jest przez otolaryngologo na podstawie dokumentacji medycznej. Często wskazaniem do operacji są również nawracające stany zapalne migdałków oraz zatok.
Jak wygląda usunięcie migdałków? Przebieg tonsillektomii.
Zabieg polegający na całkowitym usunięciu migdałków podniebiennych. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek(tkanki chłonnej migdałka ), Następnie odcina się go przy użyciu specjalnej pętli lub lasera. . Krwawienie tamuje się poprzez ucisk, podwiązanie naczyń lub elektrokoagulację. Po zabiegu pacjent ma zlecone leki przeciwbólowe i antybiotyk, przez kilka dni musi stosować dietę półpłynną. Ponadto oprócz tradycyjnej metody, lekarze laryngolodzy opracowali nowoczesne sposoby przycięcia i wycięcia migdałków, które są mniej inwazyjne i powodują mniej powikłań.Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych wśród naszych pacjentów. Czasem zabieg usuwania migdałków przeprowadzany jest również u dzieci poniżej piątego roku życia, z powodu powtarzających się angin. Choć częściej zabieg wycięcie migdałków u dorosłych przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Czas i przebieg rekonwalescencji po operacji migdałków.
Czas pobytu po wycięciu migdałków podniebiennych. Po zabiegu tonsiiektomii pacjenci zazwyczaj opuszczają klinikę następnego dnia. Aby maksymalnie skrócić czas rekonwalescencja po tonsillektomii unikanie powikłań należy zastosować odpowiednie przygotowanie do wycięcia migdałków. Zwolnienie lekarskie po wycięciu migdałków jest wystawiane na 1-2 tygodnie w zależności od samopoczucia pacjenta.
Powiew nowoczesności – tonsillektomia z użyciem lasera oraz zabieg usunięcia migdałków bizact
Lekarze wykonujący operację tonsillektomii tradycyjnie lub laserem diodowym. Wykonujemy również zabieg tonsillektomia metodą bizact. Laser diodowy neoV980 jest nowatorskim narzędziem do mikrochirurgii. Dzięki wysokiej mocy wyjściowej oraz możliwości jej regulacji laser jest niezwykle precyzyjny, a przede wszystkim bezpieczny. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, którzy chcą znacznie ograniczyć ryzyko krwawienia po zabiegu. Dlatego laserowe usunięcie migdałków podniebiennych umożliwia szybsze gojenie i szybki powrót do dobrej kondycji. UMÓW WIZYTĘ kwalifikacyjną.
Jak pomóc sobie i zarazem nie zaszkodzić po operacji wycięcia migdałków?
Zalecenia po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych. Aby efekty po tonsillektomii utrzymał się i nie doszło do powikłań. Unikanie powikłań po tonsillektomii oraz gojenie po wycięciu migdałków.
- Nie wolno usuwać białych nalotów, które osadzają się na migdałkach po operacji. To wcale nie jest oznaka zakażenia, a włóknik, który zabliźnia ranę. Dlatego drapanie, skrobanie, a nawet intensywne dotykanie może powodować krwawienie, a co za tym idzie wydłuża gojenie się ran po wycięciu migdałków. W najgorszym przypadku może prowadzić do zachłyśnięcia krwią.
- Należy unikać przebywania w gorących pomieszczeniach, w saunie, solarium a także unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
- Odpoczywać, oszczędzać siły i nie wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego.
- Jedzenie po usunięciu migdałków. Wskazana jest dieta lekkostrawna, miękka, posiłki pozbawione ostrych przypraw.
- W pierwszych dniach po operacji należy stosować dietę płynną, półpłynną, bądź potrawy zmiksowane jedzenie. Należy uważać, aby pokarm nie był gorący, wskazaną opcją jest spożywanie pokarmów zimnych, które dodatkowo znieczulą ból po usunięciu migdałków.
- Należy stosować środki znieczulające i przeciwbólowe, aby zmniejszyć ból gardła. Środki przeciwbólowe naprawdę działają i pomogą przetrwać ten bolesny okres.
Podsumowanie usunięcia migdałków w naszej klinice OTOLARYNGOLODZY24 w Warszawie zabiegi wykonują wykwalifikowani specjaliści. Ponadto kwalifikację do zabiegów przeprowadza lekarz laryngolog. Lekarz podejmuje decyzję o wykonania zabiegu. Dlatego też warto znać przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Zapraszamy na konsultację do specjalistów, którzy przedstawią efekty po zabiegu oraz wskażą przeciwwskazania. Laserowe usunięcie migdałków podniebiennych UMÓW WIZYTĘ.
Wskazania do zabiegu usunięcia migdałków:
W każdym przypadku wskazania do wykonania zabiegu usunięcia migdałów podniebiennych powinny być rozpatrzone indywidualnie. Niezbędna jest kwalifikacja do zabiegu. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie rutynowych badań krwi oraz konsultacja u specjalisty laryngologa.
Zasadniczo, zabieg wykonuje się gdy występuje:
- przewlekłe zapalenie migdałków, nawracające zapalenie
- nawracające anginy, infekcje górnych dróg oddechowych (trzy lub więcej epizodów w ostatnim roku, pięć lub więcej epizodów w ostatnich dwóch latach, siedem lub więcej epizodów w ostatnich trzech latach)
- ropień okołomigdałkowy
- choroby odogniskowe
- przerost migdałków
- uporczywe chrapanie, bezdech senny
- utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust spowodowany obfitym wytwarzaniem ropnych czopów migdałkowych
- podejrzenie guza migdałka -nowotwór migdałka podniebiennego
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- ogólny zły stan zdrowia pacjenta
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- trwająca infekcja,
- rozszczep podniebienia miękkiego.