DRENAŻ USZU – Jakie są przyczyny problemów z uszami?
Kiedy konieczny jest drenaż uszu? U niektórych pacjentów występują nawracające ostre zapalenia ucha środkowego lub powtarzają się długotrwałe stany zapalne z płynem wysiękowym lub później gęstym śluzem w uchu środkowym (jamie bębenkowej). Czynników odpowiedzialnych za te patologie jest wiele. Należy wymienić przede wszystkim:
- Przerost migdałka gardłowego (trzeci migdał), który blokuje nosogardło, zatyka ujścia trąbek słuchowych (Eustachiusza) będących naturalnym kanałem wyrównującym ciśnienie pomiędzy gardłem a uchem środkowym.
- niewydolność trąbek słuchowych, czyli ich niedrożność, spowodowana stanem zapalnym i zaleganiem wydzieliny. W takim przypadku stan uszu poprawia się po leczeniu niewydolności trąbek np. inhalacjami systemem AMSA (czytaj więcej)
Istnieją doniesienia naukowe mówiące o genetycznej skłonności do występowania zapaleń ucha środkowego. Ma również znaczenie fakt, że ucho przed ukończeniem czwartego roku życia jest jeszcze niewystarczająco rozwinięte, co może również sprzyjać patologii.
W jakim celu umieszcza się w uszach dreny?
Na całym świecie dziesiątki tysięcy dzieci rocznie poddawanych jest zabiegowi drenażu uszu, gdyż dużym problemem w zapaleniu ucha środkowego jest gromadzenie się wydzieliny w przestrzeni za błoną bębenkową.
Na czym polega zabieg drenażu uszu
Polega on na założeniu drenu, czyli małego urządzenia z tworzywa sztucznego (silikon, fluoroplastik). W istocie bedacego rurką zaopatrzoną w dwa kołnierzyki zapobiegające przemieszczeniu się drenu poza błonę bębenkową. Drenaż ma na celu zapobiec kolejnym ostrym zapaleniom ucha środkowego oraz poprawę słuchu przez odessanie płynu wysiękowego, który stanowi fizyczną barierę dla dźwięków.
Trąbki w uszach?
Jeżeli ucho i trąbki słuchowe są zdrowe, powietrze przechodzi przez trąbki słuchowe z nosogardła do ucha środkowego i ciśnienia są wyrównywane. Natomiast w trakcie zapalenia ucha trąbka słuchowa jest obrzęknięta i ucho nie może być wentylowane. Mały silikonowy dren umieszczony w błonie bębenkowej umożliwia przedostawanie się powietrza do ucha środkowego. Zadaniem drenu u pacjentów z płynem w uchu środkowym jest przewietrzanie i osuszenie wnętrza ucha, czyli jamy bębenkowej. Dzięki temu pacjent może znowu słyszeć nie tłumione przez płyn dźwięki jak przed chorobą. Usunięcie płynu wysiękowego przez otwór w drenie, w trakcie ostrego zapalenia ucha środkowego, zmniejsza ciśnienie w uchu środkowym, łagodząc ból. Ponadto, gdyby wysięk pozostał w jamie bębenkowej, z czasem doszłoby do wciągnięcia błony bębenkowej. Jak również powstania zrostów na kosteczkach słuchowych skutkujących trwałym niedosłuchem.
Jaka jest skuteczność drenażu uszu?
Jeżeli w efekcie trwającego ponad trzy miesiące zapalenia ucha środkowego zbierze się płyn wysiękowy w uchu środkowym. U pacjentów pojawia się niedosłuch. Drenaż uszu w spektakularny sposób przywraca normalne słyszenie. Jak wynika z badań, u dzieci po zastosowaniu drenażu poprawia się ich ogólny stan zdrowia. Ponadto prawidłowe słyszenie jest niezmiernie istotne w rozwoju mowy i języka dziecka. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze zastosowanie prawidłowego leczenia. Mimo wszystkich zalet metody, nie daje ona niestety gwarancji, że zapalenie ucha środkowego nie powtórzy się w przyszłości. Jednak z całą pewnością ma ono mniej bolesny przebieg.
Czy można kąpać się z drenem w uchu?
Większość producentów drenów wentylacyjnych oraz lekarzy uważa, że z drenem w uchu można się normalnie kąpać. Wynika to z faktu, że średnica otworu wentylacyjnego w drenie jest bardzo mała, wynosi od 0,5 do 1,2 mm oraz że dreny wykonane są z materiałów (silikon, fluoroplasik itp.). Materiały te o właściwościach powodujących powstawanie dużego napięcia powierzchniowego na styku z wodą. Zalecana jest ochrona ucha przed zamoczeniem, do około tygodnia po zabiegu. Pływanie i zabawa w wodzie nie zwiększają ryzyka zapalenia ucha środkowego. Powyższe stwierdzenia dotyczą normalnej kąpieli lub pływania. Pacjentom z drenami w uszach nie zaleca się natomiast nurkowania, podczas którego mamy do czynienia z większym ciśnieniem wody.
Czy po założeniu drenu z ucha zawsze wycieka płyn?
Po zabiegu założenia drenu z ucha dziecka często wycieka wydzielina. Związane jest to ze stanem zapalnym toczącym się w uchu. U 80% pacjentów poza wypływaniem płynu z ucha nie pojawiają się inne objawy. W 20% stan zapalny przebiega z gorączką, bólem i niedosłuchem. W razie wystąpienia nowych stanów zapalnych, wycieków z ucha, bólu należy zgłosić się do lekarza laryngologa lub audiologa. Zabieg drenażu uszu wykonasz w nowoczesnej klinice partnerskiej Poradni na Bielanach, pod okiem najlepszych specjalistów, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Masz pytania, wątpliwości – zadzwoń, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. UMÓW WIZYTĘ
Wskazania do wykonania drenażu wentylacyjnego:
- przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego (OMS) utrzymujące się powyżej 3 miesięcy,
- nawracające ostre zapalenie ucha środkowego,
- obecność niedosłuchu przewodzeniowego powyżej 30 Db.