Afty -przyczyny objawy

Afty (aftozy) określamy grupę chorób, w których podstawową zmianą na błonie śluzowej jest afta, czyli nawracające, owalne owrzodzenie z zaczerwienionym podłożem. Pojawiają się u osób w różnym wieku. Najczęściej pacjenci zauważają afta na języku,afty na dziąśle,aftowe zapalenie jamy ustnej.

AFTY – 3 TYPY AFT:

  • drobne (Mikulicza) – są to białe owrzodzenia z czerwoną obwódką, występują na całej błonie śluzowej jamy ustnej w skupiskach po 2-6, obecne przez 7-10 dni, goją się bez pozostawienia blizn;
  • główne (Suttona) – duże; 1 cm, mają uniesione brzegi, zwykle pojawiają się na podniebieniu miękkim, policzkach, języku, wargach, utrzymują się kilka tygodni, a nawet miesięcy, pozostawiają blizny;
  • opryszczkowe (Cooke’a) – wiele drobnych i bolesnych owrzodzeń na brzegu języka, w odróżnieniu od zmian w opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej są to owrzodzenia bez pęcherzyka.

Rodzaje przyczyny rozwoju aft

Co konkretnie powoduje afty? Jakie jest pochodzenie aft? Przyczyny rozwoju aftoz nie są znane. Nie jest to zakażenie, ze zmian nie izoluje się wirusów. Ich występowanie opisuje się jako uczynnienie wewnątrzkomórkowego zakażenia u osób podatnych. Ponadto czynnikiem wywoławczym może być zakażenie, uraz, ucisk, substancje chemiczne, pokarmy (zawierające gluten, kawa, czekolada, ziemniaki, ser, orzechy, owoce cytrusowe), niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, zaburzenia hormonalne. Obserwuje się występowanie rodzinne. W ostatnim czasie zwraca się uwagę na immunologiczne tło choroby.

OBJAWY AFTOZ

Najczęstszą postacią aftoz jest aftowe nawrotowe zapalenie jamy ustnej (stomatitis aphthosa recurrens). Objawy choroby to piekący ból, zaburzenia połykania, często odczyn ze strony węzłów chłonnych (ich powiększenie i bolesność). Przeważnie brak podwyższonej temperatury ciała. Zmiany są małe, utrzymują się 7 – 10 dni, goją się bez pozostawienia blizn. Afty mają charakter nawrotowy, przerwy między nawrotami sa zróżnicowane od kilku dni do nawet kilku lat. Obserwuje się samoistne wyleczenie.

Inne postacie aftoz to zapalenie martwicze nawrotowe jamy ustnej, które występuje rzadziej, ale charakteryzuje się cięższym, dłuższym przebiegiem, a zmiany po wygojeniu pozostawiają ściagające blizny i wyprysk opryszczkowaty nawrotowy. Rzadko występujące aftozy to choroba Behçeta, w której poza nawrotowymi aftami w wnętrze jamy ustnej, spotyka sie bolesne owrzodzenia na skórze genitaliów i objawy oczne oraz afty dwubiegunowe, gdzie owrzodzenia powstają w jamie ustnej i na narządach płciowych.

Pleśniawki a afty – jak je rozróżnić oraz skąd się biorą ?

Bardzo często rodzice mają problem z odróżnieniem pleśniawek od aft. Stan zapalny jamy ustnej w obu przypadkach daje podobne objawy. Odróżnienie aft od pleśniawek jest bardzo ważne pod kątem dobrania odpowiedniego leczenia. Afty powstają w wyniku uszkodzenia śluzówki jamy ustnej (otarcia, przygryzienia). Natomiast Przyczyną pleśniak jest zakażenie grzybicze Candida albicans. Afty różni od pleśniawek to że zazwyczaj znajdują na wardze i policzku, natomiast pleśniawki na języku i podniebieniu. Afty mogą powodować błędy w higienie jamy ustnej. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej jak jedzenie brudnymi sztućcami, rękoma oraz złe nawyki sprzyjają powstawaniu aftozy.

JAK POZBYĆ SIĘ AFTY

Ze względu na nieznaną etiologię brak leczenia przyczynowego. W leczeniu objawowym aftoz stosuje się przyżeganie azotanem srebra, pędzlowanie błękitem metylenowym, płukanie wodą utlenioną, kwasem bornym, chlorheksydyną. Zaleca się odpowiednią, niedrażniącą dietę oraz leczenie przeciwbólowe w razie potrzeby. Czas gojenia przyspieszają takie preparaty jak Solcoseryl czy Sachol. Preparaty te są skuteczne jako narzędzie łagodzenia bólu. W przypadku nadkażenia bakteryjnego stosuje się dodatkowo antybiotykoterapię. Jak zapobiegać powstaniu choroby jamy ustnej?W zapobieganiu nawrotom podaje się gammaglobuliny, witaminy z grupy B czy Levamisol. Bardzo istotna jest również odpowiednia higiena. pomocne są także płyny do płukania do zwalczania aft.

Kiedy do lekarza z aftami?

Z infekcja w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, pediatry lub laryngologa. Bardzo często pacjenci w początkowej fazie stosują domowe sposoby afty. W większości przypadków infekcja nie jest niebezpieczna. Jak skutecznie leczyć afty? Najczęściej infekcję udaje się opanować po 7-10 dniach leczenia. W przypadku częstych nawrotów infekcji lekarz może zalecić konsultację lekarza chorób zakaźnych lub lekarza immunologa. Ponadto lekarz zaleci skuteczne preparaty, które zwalczą infekcję. Masz pytania, wątpliwości odnośnie aft– zadzwoń, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. UMÓW WIZYTĘ

Jak zapobiegać powstawaniu aft?

W zapobieganiu powstawania aftom najważniejszą rolę odgrywa profilaktyka aft. Istotne jest właściwe dbanie o higienę jamy ustnej, pełnowartościowa dieta, eliminowanie produktów i czynników drażniących błonę śluzową jamy ustnej oraz unikanie stresu i przemęczenia. Dzięki temu możemy zminimalizować ryzyko nawrotu jeśli ich przyczyną były niedobory witamin. Pomocny może być płyn do płukania jamy ustnej.