Najczęstsze przyczyny zatkanego ucha

Najczęstsze przyczyny tego schorzenia to zatkane ciałem obcym, ucho zatkane wodą, zatkanie ucha kawałkiem woskowiny, ucho zatkane katarem, zatkane po locie. Jednak najczęściej jest wynikiem obecności w przewodzie słuchowym zewnętrznym czopa woskowinowego (potocznie nazywanego korkiem).

Zatkane ciałem obcym do ucha mogą zostać wprowadzone różne przedmioty, takie jak koraliki, plastelina, fragmenty zabawek, nasiona. Takie wypadki najczęściej dotyczą dzieci. Ucho zatkane katarem- uczucie zatkania ucha będzie towarzyszyło stanom zapalnym, zarówno zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego jak i zapaleniu ucha środkowego. Kiedy zatkane ucho powinien obejrzeć specjalista laryngolog? Większość z wymienionych sytuacji wymaga konsultacji i pomocy laryngologicznej. Szczególnie nie zaleca się samodzielnej manipulacji w sytuacji obecności ciała obcego w uchu, ponieważ może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej.

Skuteczne metody łagodzenia dyskomfortu przy zatkanych uszach. Jeżeli chodzi o czop woskowinowy, to najlepiej nie dopuścić do jego powstania. Osoby mające predyspozycje do tworzenia się korków woskowinowych powinny szczególnie dbać o higienę uszu poprzez regularne przemywanie uszu ciepłą wodą z mydłem i staranne ich osuszanie. Zaleganie wody w przewodzie słuchowym jest czynnikiem ryzyka rozwoju zakażenia. Jeżeli woskowina jest twarda i produkowana w nadmiarze, oczyszczanie ucha ułatwią preparatów do czyszczenia natłuszczające z naturalnych składników takich jak oliwa z oliwek, woda morska lub ciekła parafina. Pomocne mogą być także krople do uszu. Ponadto leczenie zatkanego ucha u dziecka zależne jest od przyczyny dolegliwości.

ZATKANE UCHO WOSKOWINĄ – PRZYCZYNY PROBLEMU

Ucho zatkane wodą. Czasami zatkane ucho może pojawić się po kąpieli lub wizycie na basenie. Woda, która dostaje się do przewodu słuchowego powoduje rozmiękanie i zwiększenie objętości korka albo zalega za przewężonym miejscem. Czy są domowe sposoby na pozbycie się woskowiny z ucha? Jeżeli uczuciu zatkanego ucha nie towarzyszy silny ból ucha, a jedynie pogorszenie słuchu i dyskomfort to można zastosować powszechnie obecne w domu środki takie jak: ciekła parafina, roztwór gliceryny, oliwa z oliwek, woda utleniona zmieszana w proporcji 1:1 z wodą. Substancje te, najlepiej podgrzane do temperatury ciała zakrapiamy po kilka kropli do zatkanego ucha w pozycji leżącej (zatkane ucho do góry) i pozostajemy w niej przez kilka minut. Czynność powtarzamy kilka razy, za każdym razem przepłukujemy ucho ciepłą wodą. Domowy sposób na zatkane uszy można stosować przez 2-3 dni. Jeśli po tym czasie dolegliwość nie ustąpi zgłoś się do laryngologa.

Nie bagatelizuj tych objawów gdyż istnieje ryzyko zapalenie ucha zewnętrznego. W aptekach dostępne są również preparaty rozpuszczające woskowinę w postaci kropli lub aerozoli. Przy braku poprawy zaleca się konsultację laryngologiczną. W gabinecie laryngologicznym woskowinę należy usuwać pod kontrolą wzroku, w miarę możliwości przy pomocy mikroskopu, służy do tego haczyk, pętelka, kleszczyki lub ssak. Alternatywnie woskowina może zostać wypłukana letnią wodą (temp. 37 st. C). Zawsze po zabiegu oczyszczania ucha należy przeprowadzić ocenę otoskopową, celem wykluczenia ewentualnych powikłań.

Jak odetkać ucho zatkane po locie samolotem?

Jak odetkać ucho po locie? Gdy dojdzie do zatkania ucha spowodowanej zmianą wysokości( Zmiany ciśnienia). Najczęściej do zatkania dochodzi podczas lotu samolotem, wspinaczki czy nurkowania. Zazwyczaj dolegliwość znika samoistnie. Wytworzenie się ciśnienia w uchu, powoduje zator w przewodzie słuchowym, czego konsekwencją jest zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane podczas lotu samolotem.? Jednym ze sposobów jest próba Valsalvy. Wykorzystanie tej metody wyrównującej ciśnienie w uchu.

Wykonuje się ją poprzez ciśnięciu dłonią skrzydełek nosa i jednoczesne wydmuchiwanie powietrza z zamkniętymi ustami. W wyniku próby Valsalvy jama ustna wypełnia się powietrzem a ciśnienie w uchu wraca do normy. Jak uniknąć zatkania podczas lot? Skutecznym sposobem jest żucie gumy lub ssanie cukierków udrażnia przewód słuchowy. Działanie profilaktyczne, które podczas lotu samolotem ma nie doprowadzić do dolegliwości zatkanego ucha. Kolejnym skutecznym skutecznym sposobem jest urządzenie EarPopper. Urządzenie EarPopper jest doskonałym urządzeniem dla dzieci i dorosłych przynoszącym ulgę osobom cierpiącym na częste zatkanie uszu, z upośledzonym słyszeniem.

PATYCZKI DO USZU – FAKTY I MITY

Sposoby na ucho zatkane nadmiarem woskowiny. Nie zaleca się stosowania patyczków do uszu zwłaszcza gdy ucho zatkane ciałem obcym. Nie zaleca się używania patyczków kosmetycznych, potocznie, niesłusznie nazywanych „patyczkami do uszu”. Zaburzają one proces samooczyszczania ucha, powodując przemieszczanie woskowiny w głąb przewodu słuchowego (poza jego naturalne przewężenie, skąd trudniej jest ją usunąć), a także mogą powodować powierzchowne uszkodzenie skóry, co stanowi otwartą drogę do zakażenia. Bardziej niebezpiecznym następstwem stosowania patyczków kosmetycznych jest rozległe uszkodzenie przewodu słuchowego z krwistym wyciekiem, a nawet przebicie błony bębenkowej i uszkodzenie kosteczek słuchowych. Do takich sytuacji dochodzi między innymi, gdy patyczkami bawią się dzieci.

Podsumowując, najskuteczniejszym sposobem na zatkane uszy jest profilaktyka i regularna higiena uszu. Woskowina jest pożyteczna, ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, utrzymuje niskie pH, co zapobiega rozwojowi zakażeń i chroni skórę przewodu przed maceracją przy zawilgoceniu. Dbajmy o uszy, ale z rozsądkiem i umiarem. Masz pytania, wątpliwości – zadzwoń, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. UMÓW WIZYTĘ