Nie jest to jedyna możliwość. Do ucha mogą zostać wprowadzone różne przedmioty, takie jak koraliki, plastelina, fragmenty zabawek, nasiona. Takie wypadki najczęściej dotyczą dzieci. Uczucie zatkania ucha będzie towarzyszyło stanom zapalnym, zarówno zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego jak i zapaleniu ucha środkowego. Większość z wymienionych sytuacji wymaga konsultacji i pomocy laryngologicznej. Szczególnie nie zaleca się samodzielnej manipulacji w sytuacji obecności ciała obcego w uchu, ponieważ może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej.

Jeżeli chodzi o czop woskowinowy, to najlepiej nie dopuścić do jego powstania. Osoby mające predyspozycje do tworzenia się korków woskowinowych powinny szczególnie dbać o higienę uszu poprzez regularne przemywanie uszu ciepłą wodą z mydłem i staranne ich osuszanie. Zaleganie wody w przewodzie słuchowym jest czynnikiem ryzyka rozwoju zakażenia. Jeżeli woskowina jest twarda i produkowana w nadmiarze, oczyszczanie ucha ułatwią preparaty natłuszczające z naturalnych składników takich jak oliwa z oliwek, woda morska lub ciekła parafina.

ZATKANE UCHO WOSKOWINĄ – PRZYCZYNY PROBLEMU

Do zatkania ucha dochodzi najcześciej po kąpieli lub wizycie na basenie. Woda, która dostaje się do przewodu słuchowego powoduje rozmiękanie i zwiększenie objętości korka albo zalega za przewężonym miejscem. Czy są domowe sposoby na pozbycie się woskowiny z ucha? Jeżeli uczuciu zatkanego ucha nie towarzyszy ból, a jedynie pogorszenie słuchu i dyskomfort to można zastosować powszechnie obecne w domu środki takie jak: ciekła parafina, roztwór gliceryny, oliwa z oliwek, woda utleniona zmieszana w proporcji 1:1 z wodą. Substancje te, najlepiej podgrzane do temperatury ciała zakrapiamy po kilka kropli do zatkanego ucha w pozycji leżącej (zatkane ucho do góry) i pozostajemy w niej przez kilka minut. Czynność powtarzamy kilka razy, za każdym razem przepłukujemy ucho ciepłą wodą. W aptekach dostępne są również preparaty rozpuszczające woskowinę w postaci kropli lub aerozoli. Przy braku poprawy zaleca się konsultację laryngologiczną. W gabinecie laryngologicznym woskowinę należy usuwać pod kontrolą wzroku, w miarę możliwości przy pomocy mikroskopu, służy do tego haczyk, pętelka, kleszczyki lub ssak. Alternatywnie woskowina może zostać wypłukana letnią wodą (temp. 37 st. C). Zawsze po zabiegu oczyszczania ucha należy przeprowadzić ocenę otoskopową, celem wykluczenia ewentualnych powikłań.

PATYCZKI DO USZU – FAKTY I MITY

Nie zaleca się używania patyczków kosmetycznych, potocznie, niesłusznie nazywanych „patyczkami do uszu”. Zaburzają one proces samooczyszczania ucha, powodując przemieszczanie woskowiny w głąb przewodu słuchowego (poza jego naturalne przewężenie, skąd trudniej jest ją usunąć), a także mogą powodować powierzchowne uszkodzenie skóry, co stanowi otwartą drogę do zakażenia. Bardziej niebezpiecznym następstwem stosowania patyczków kosmetycznych jest rozległe uszkodzenie przewodu słuchowego z krwistym wyciekiem, a nawet przebicie błony bębenkowej i uszkodzenie kosteczek słuchowych. Do takich sytuacji dochodzi między innymi, gdy patyczkami bawią się dzieci.

Podsumowując, najskuteczniejszym sposobem na zatkane ucho jest profilaktyka i regularna higiena uszu. Woskowina jest pożyteczna, ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, utrzymuje niskie pH, co zapobiega rozwojowi zakażeń i chroni skórę przewodu przed maceracją przy zawilgoceniu. Dbajmy o uszy, ale z rozsądkiem i umiarem.