BADANIA SŁUCHU PRZYGOTOWANIE

Warto jednak, dbając o komfort dziecka i minimalizując stres związany z wizytą w gabinecie i zamknięciem w dźwiękochłonnej kabinie, porozmawiać z małym pacjentem o czekającym je badaniu. W przypadku dzieci nieco starszych, u których wykonywany będzie tympanogram bądź audiometria tonalna, można badanie potraktować jako zabawę, w której dziecko będzie słuchało dźwięków przez specjalne słuchawki.

O ile audiometria impedancyjna jest badaniem obiektywnym, nie wymagającym współpracy ze strony pacjenta, wykonując audiometrię tonalną, musimy mieć na uwadze, że dziecko będzie musiało w adekwatny sposób zareagować na prezentowane bodźce (zazwyczaj przycisnąć przycisk bądź podnieść rękę). Dobrym sposobem jest przyzwyczajenie dziecka w domu do skupienia się na wybranych sygnałach, możemy zatem np. zaaranżować zabawy, gdzie dziecko słysząc dany przez nas sygnał, reaguje w określony sposób, np. buduje wieżę z klocków bądź wrzuca zabawki/cukierki do pojemnika. Takie proste wskazówki wpływają na komfort dziecka (i rodzica) trakcie badania, czyniąc je jednocześnie bardziej wiarygodnym.

Przygotowując się do pomiaru otoemisji akustycznych, miejmy na uwadze, iż badanie jest czułe na artefakty i wymaga ciszy, zatem najlepiej jest przeprowadzić pomiar, gdy dziecko jest w miarę możliwości spokojne bądź – szczególnie w przypadku noworodków – podczas snu.