Badanie poligraficzne snu, czyli polisomnografia w domu. Na czym polega badanie poligraficzne?

Badanie poligraficzne to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. Nie jest to niestety badanie pozwalające na określenia stopnia lenistwa, ocenia natomiast jakość snu, która wpływa nie tylko na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Ponadto zaburzenia wynikające z bezdechu sennego mogą powodować schorzenia wymagające pilnego leczenia. Jakość naszego snu może obniżać wiele chorób, jednakże w tym artykule zajmiemy się ZOPS, to jest Zaburzeniami Oddychania Podczas Snu. Gdy podejrzewamy u pacjenta takie schorzenie, zazwyczaj kierujemy go na badanie. Aby dowiedzieć się cz mamy do czynienia z bezdechem sennym warto przeprowadzić Badanie polisomnograficzne lub poligrafia snu.

Co to jest poligrafia snu ?

Badanie poligraficzne wykonywane jest za pomocą odpowiedniego aparatu, to jest poligraf, który umożliwia analizę całonocnego zapisu parametrów życiowych pacjenta. Ponadto badanie pozwala nam na ocenę jakości snu i występujących podczas niego zaburzeń. Badanie można wykonać zarówno w domu jak i w szpitalu. Badań poligraficznych dostarcza wielu cennych informacji na temat zdrowia pacjenta. Pozwala nam ono ocenić, czy chory wymaga dalszej diagnostyki i leczenia.

CZYM SĄ ZABURZENIA ODDYCHANIA PODCZAS SNU?

ZOPS dzielimy na te trzy grupy. Ze zwężeniem górnych dróg oddechowych, stanowiące 90% rozpoznań i nazywają się zespołem obturacyjnego bezdechu sennego. Bez zwężenie górnych dróg oddechowych oraz z częściowym zwężeniem dróg oddechowych.

Zaburzenia oddychania podczas snu (ZOPS)

  • Bez zwężenia górnych dróg oddechowych
  • Ze zwężeniem górnych dróg oddechowych zespół obturacyjnego bezdechu sennego
  • Z częściowym zwężeniem dróg oddechowycho bturacyjne chrapanie zespół oporu górnych dróg oddechowych

Charakterystycznym objawem ZOPS jest duszność nieuświadomiona spowodowana znacznym spadkiem przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe podczas snu. W skrajnych przypadkach dochodzi do Zespołu Snu z Bezdechami, (Sleep Apnea Syndrome, SAS). W SAS pacjent oddycha bardzo płytko, niekiedy nawet przestaje oddychać na jakiś czas, co powoduje niedotlenienie organizmu powodujące spadek nasycenia krwi tlenem (saturacji). Brak oddechu może wynikać z obturacji (zwężenia) górnych dróg oddechowych. Jak również braku aktywności napędu oddechowego, który odpowiadając na stężenie dwutlenku węgla wywołuje wdech. Powoduje to spadek saturacji do 50%, a serce zmienia swój rytm i bije nieregularnie. Masz pytania, wątpliwości – zadzwoń, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. UMÓW WIZYTĘ

Zachęcamy do wykonania badania- poligrafia snu, W OTOLARYNGOLODZY24 w Warszawie.

JAKIE SĄ KONSEKWENCJE NIELECZONEGO ZOPS?

Jako pierwsze objawy występuje poranne zmęczenie, senność w ciągu dnia, bóle głowy i chrapanie. Niestety, w późniejszym czasie następuje rozwój choroby, co może skutkować:

  • nagłym i przedwczesnym zgonem w wyniku zawału serca,
  • udarem mózgu
  • zaburzeniami rytmu serca
  • wypadkami spowodowanymi zaśnięciem podczas wykonywania codziennych czynności.

Powyższe objawy są wskazaniem do wykonania badania poligrafii snu. Wczesne wykrycie choroby, mimo mało charakterystycznych objawów umożliwia wyleczenie i poprawę jakości snu. Przed wykonaniem badania należy należy się skonsultować z lekarzem( laryngologiem), który oceni zasadność badania. Ponadto specjalista wystawi skierowanie na oddziaływaniu badań poligraficznych. Jaka jest wartość diagnostyczna badania? Laryngolog jest w stanie ocenić prawidłowość wykonanego badania. Wizyta u specjalisty -instrukcja badania poligraficznego.

CZYM BADAMY?

Badanie poligraficzne wykonuje się przy pomocy urządzenia, które jest małym, prostym w obsłudze aparatem rejestrującym. Badanie poligraficzne zapisuje parametry, które należy skonsultować z lekarzem. Aparat o bardzo dużej pamięci i czasie działania, badanie poligraficzne zapisuje:

  • saturacji krwi (SaO2) ,
  • tętna (wraz z zapisem fali tętna- cecha szczególna dla tego typu aparatu),
  • krzywej tętna,
  • EKG,
  • ruchów oddechowych klatki piersiowej i przepony,
  • przepływu powietrza przez usta i nos,
  • położenia ciała,
  • aktywności ruchowej w czasie snu.

Można też obejrzeć przykładowe badanie na filmie: