Zdrowe uszy mogą, a nawet powinny być moczone, ponieważ najlepszym sposobem na utrzymanie higieny uszu jest ich regularne mycie ciepłą wodą z mydłem. Woda nie jest groźna dla zdrowych uszu, pod warunkiem, że po każdym moczeniu zostaną dokładnie osuszone. Zaleganie wody w przewodzie słuchowym zewnętrznym może stworzyć ryzyko rozwoju stanu zapalnego. Zaleganiu wody w uchu sprzyja wąska i kręta budowa przewodu słuchowego zewnętrznego, a także obecność przewężeń takich jak np. kostniaki. Ucho posiada mechanizmy zabezpieczające przed rozwojem stanów zapalnych. Należy do nich system „samooczyszczania się” czyli migracji komórek skóry na zewnątrz i ruch włosków, a także woskowina. Ta substancja wydzielana przez gruczoły woszczynowe i łojowe ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, utrzymuje niskie pH, co również zapobiega rozwojowi zakażeń i chroni skórę przewodu przed maceracją przy zawilgoceniu. Jeszcze raz przypomnę, że dla zdrowych uszu woda nie stanowi zagrożenia. Ponadto nawet u dzieci i niemowląt zalecamy mycie uszu podczas kąpieli.

WODA W UCHU

Czy wszyscy mogą bez wyjątku moczyć uszy? Nie. Są sytuacje i choroby, w których laryngolodzy zalecają ochronę uszu przed wodą. U części pacjentów unikanie kontaktu z wodą będzie zalecane okresowo, natomiast niektórzy muszą na stałe chronić uszy przed wodą. Najczęstszą sytuacją, w której pacjentom zaleca się zakaz moczenia uszu są stany zapalne. Zarówno dotyczy to zapalenia ucha środkowego, szczególnie z wyciekiem ropnym, jak i zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego. W stanach zapalnych woda utrudnia leczenie, wypłukuje podawane do ucha leki.

Zapalenie ucha środkowego może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ostry stan zapalny ucha, wtedy często dochodzi do wyciekania treści ropnej z jamy bębenkowej przez perforację błony bębenkowej. Przewlekły stan zapalny, gdzie wycieki są okresowe, a ubytek błony bębenkowej przetrwały. W jednym i drugim przypadku nie można moczyć uszu. Osoby, które mają nawracające zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego również powinny uważać na zamaczanie uszu, szczególnie w ciepłych porach roku. Wszelkie objawy zawsze warto skonsultować z laryngologiem.

Ochrona uszu przed wodą jest też zalecana po operacjach otologicznych. Pacjentom z drenażem wentylacyjnym zaleca się unikanie moczenia uszu do momentu ewakuacji drenów z błony bębenkowej.

Kolejną sytuacją, w której zabezpieczamy ucho przed wodą są urazy: skaleczenia przewodu słuchowego zewnętrznego, uszkodzenia błony bębenkowej czy złamania piramidy kości skroniowej. Masz pytania lub wątpliwości Umów Wizytę.