Zapalenie tchawicy i oskrzeli

Zapalenie tchawicy i oskrzeli najczęściej jest łagodną chorobą wirusową. Przejawia się uporczywym, napadowym kaszlem, nasilającym się przy zmianie temperatury otoczenia lub pozycji ciała. Ponadto ataki kaszlu wywoływane są suchym powietrzem, dymem, ostrymi zapachami. Kaszlowi może towarzyszyć gorączka, poty, ogólne osłabienie, bóle kostno – mięśniowe, ból gardła lub uszu.

Umów wizytę Umów wizytę
<strong data-lazy-src=

Zapalenie tchawicy i oskrzeli objawy, leczenie, diagnostyka

Zapalenie tchawicy i oskrzeli to choroba dróg oddechowych. Zakażenie układu oddechowego najczęściej jest łagodną chorobą wirusową. W zapaleniu tchawicy występuje uporczywy, napadowy kaszlem, nasilającym się przy zmianie temperatury otoczenia lub pozycji ciała. Ponadto kaszel duszący wywoływany suchym powietrzem, dymem, ostrymi zapachami. Kaszlowi może towarzyszyć gorączka, poty, ogólne osłabienie, bóle kostno – mięśniowe, ból gardła lub uszu. Podczas kaszlu może dochodzić do wykrztuszania zwykle śluzowej wydzieliny. Jeśli wydzielina stanie się ropna, należy zgłosić się do lekarza, bo mogła dojść do nadkażenia bakteryjnego i wówczas potrzebny jest antybiotyk. W większości przypadków choroba nie wymaga specjalnego leczenia. Należy pić dużo płynów, nawilżać powietrze w mieszkaniu, unikać gwałtownych zmian temperatury otoczenia. Wskazany jest także odpoczynek. Pacjent może przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe.

Jak objawia się zapalenie tchawicy?

Jakie są objawy zapalenia tchawicy? Objawy zapalenia tchawicy u dorosłych oraz objawy zapalenia tchawicy u dzieci Zapalenie tchawicy – objawy. W zapaleniu tchawicy występuje, suchy kaszel, duszący kaszel i inne objawy zapalenia tchawicy takie jak gorączka, osłabienie, ból gardła lub uszu. Zapalenie tchawicy może prowadzić do niedrożności górnych dróg oddechowych- zapalenia oskrzeli. Bardzo istotne jest szybkie rozpoznanie i wdrążenie odpowiedniego leczenia zapalenia tchawicy. W przypadku poważnych problemów z oddychaniem należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112. Aby jednak tego uniknąć, zgłoś się do lekarza jak najszybciej jeśli wystąpią u Ciebie objawy zapalenia tchawicy. UMÓW WIZYTĘ Lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Ponadto wykona badanie przedmiotowe i podmiotowe. Bardzo często wskazane jest poszerzenie diagnostyki o wymaz z gardła, RTG klatki piersiowej, badanie krwi.

Zapalenie tchawicy – przyczyny.

Tchawica jest narządem znajdującym się pomiędzy krtanią a oskrzelami. Ze względu na budowę i odgrywaną rolę jest podatna na infekcje. Zapalenie tchawicy zazwyczaj jest spowodowane przez wirusy, rzadziej bakterie. Często objawy pojawiają się nagle, ale ustępują po kilku dniach. W większości przypadków choroba nie wymaga specjalnego leczenia. Zapalenie tchawicy i oskrzeli może być spowodowane: długotrwałą ekspozycją na dym tytoniowy, stale włączoną klimatyzacją. Jak również oparami substancji chemicznych czy też dużym zapyleniem. Niekiedy zapalenie krtani i tchawicy bywa skutkiem przewlekłego zapalenia gardła lub zatok. Bardzo często zapalenie tchawicy jest zaraźliwe. Do zarażenia tchawicy dochodzi drogą kropelkową, gdy chora osoba mówi, kicha, kaszle i rozsiewa wirusa.

Rodzaje zapalenia tchawicy

Wyróżniamy zapalenie ostre i przewlekłe. Najczęstszym czynnikiem etiologicznym ostrego zapalenia tchawicy są wirusy: grypy, paragrypy, rhino-, adenowirusy, wirus RS. Rzadziej przyczyną są bakterie atypowe takie jak Chlamydia pneumoniae oraz Mycoplasma pneumoniae. Przewlekłe zapalenie tchawicy jest wynikiem drażnienia błony śluzowej tchawicy wydzieliną, w przebiegu przewlekłego zapalenia zatok lub gardła, a także oskrzeli. Może się także rozwinąć na skutek działania niekorzystnych czynników klimatycznych i zawodowych (np. suche powietrze, duże zapylenie otoczenia, opary substancji chemicznych). W zapaleniu tchawicy występuje kaszel suchy lub z obfitą plwociną, ból zamostkowy, może być obecna łagodna duszność wdechowo-wydechowa. Jeżeli choroba przebiega bez zajęcia krtani pacjent ma niezmieniony głos. Mogą pojawić się objawy ogólne takie jak gorączka, złe samopoczucie.

W leczeniu zapalenia tchawicy stosuje się inhalacje, mające na celu nawilżenie błony śluzowej, kortykosteroidy przy towarzyszącym obrzęku, doustne leki przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, NLPZ). Wskazany jest odpoczynek, unikanie wysiłku fizycznego, obfite nawadnianie doustne, zakaz palenia, unikanie wziewnych czynników drażniących. W leczeniu przewlekłego zapalenia tchawicy należy ustalić a następnie leczyć lub wyeliminować jej etiologię.
Tchawica może być objęta stanem zapalnym w przebiegu takich chorób jak złośliwe zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli (w skrócie LTB, pseudokrup) lub błonica. Obie choroby mają etiologię bakteryjną. Stan ogólny pacjentów jest ciężki, z nasiloną dusznością. Charakterystycznym objawem jest odpluwanie bardzo gęstej wydzieliny, z fragmentami błon lub odlewów dróg oddechowych, powstałych w przebiegu infekcji. W leczeniu stosuje sie antybiotyki, inhalacje, oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny w trakcie bronchoskopii. W niektórych przypadkach, przy znacznie nasilonej duszności wskazane jest wykonanie czasowej tracheostomii. Obecnie błonica jest w Polsce rzadką chorobą, ze względu na obowiązkowe szczepienie.

Profilaktyka zapalenia tchawicy

Jak unikać zapalenia tchawicy? Zapobieganie zapaleniu oskrzeli. Aby uniknąć infekcji tchawicy oraz zapalenia oskrzeli Zwiększone ryzyko zachorowania na przypada na okres jesienno-zimowy. Dlatego dbaj o siebie i swoich najbliższych. Zdrowa zbilansowana dieta a także aktywność fizyczna pozwala zapobiec rozwojowi chorób. Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń, unikaj kontaktu z osobami chorymi. Rzuć palenie papierosów oraz unikaj biernego palenia. W okresie pogorszenia jakości powietrza, unikaj długiego przebywania na zewnątrz.

Indywidualna konsultacja

Umów wizytę

image/svg+xml

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Leczy pacjentów z takimi schorzeniami jak: alergia dróg oddechowych czy choroby płuc. Szczególnie interesuje się samoistnym włóknieniem płuc, uczestniczy w badaniach klinicznych nad nowymi lekami stosowanymi w tej chorobie. Ma pod opieką kilkudziesięciu chorych na włóknienie. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem, bierze udział w badaniach nad nowymi lekami stosowanymi w tej chorobie.

Dowiedz się więcej

lek. Anna Szyszka

PULMONOLOG, ALERGOLOG, PEDIATRA
image/svg+xml

Lek. med. Anna Szyszka, pediatra, specjalista chorób płuc, alergolog- absolwentka Akademii Medycznej w Białymstoku.Specjalizację z alergologii odbyła w Warszawskim Szpitalu Klinicznym w Zakładzie Alergologii i Immunologii Klinicznej, gdzie pracowała przez kilka lat.

Dowiedz się więcej
image/svg+xml Zostaw numer, oddzwonimy!