WYRÓŻNIAMY TRZY GŁÓWNE RODZAJE ZNIECZULEŃ OPERACYJNYCH:

  • Miejscowe
  • Regionalne
  • Ogólne

ZNIECZULENIE MIEJSCOWE

  • Powierzchniowe

Jak sama nazwa wskazuje, używa się go do zniesienia czucia bólu, temperatury i dotyku w jednym ograniczonym miejscu na skórze i błonach śluzowych. Nie zawsze musi to być od razu iniekcja, gdyż obecnie możemy zastosować kremy, maści, aerozole, żele a nawet pudry, które mają właściwości znieczulające. Nierzadko używa się ich właśnie przed bolesnymi zastrzykami, aby zniwelować nieprzyjemne odczucia. Najczęściej, ten rodzaj znieczulenia stosowany jest w laryngologii, ale też urologii, dermatologii i okulistyce.

  • Nasiękowe

W tym rodzaju anestezji potrzebna nam jest już i igła i strzykawka, gdyż polega ono na ostrzykiwaniu wybranego miejsca środkiem znieczulającym. Stosuje się je bardzo często do zakładania szwów.

ZNIECZULENIE REGIONALNE

Podczas znieczulenia regionalnego anestezjolog wstrzykuje środek znieczulający w miejsce, gdzie przebiegają nerwy zaopatrujące interesujący nas obszar ciała. Można go przeprowadzić zarówno podając środki sedatywne- nasenne i zmniejszające lęk, jak i bez. Rozróżniamy dwa rodzaje znieczuleń regionalnych:

  • Podpajęczynówkowe (rdzeniowe), które ma zadziałać na korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa, blokując reakcje bólowe i ruchowe.
  • Zewnątrzoponowe, podawane jest również do kręgosłupa, jednak ma ono za zadanie znieczulić nerwy czuciowe.

Kiedy wykorzystujemy ten typ znieczulenia? W ginekologii przy porodach, ortopedii, urologii ale także przy operacjach żylaków.

ZNIECZULENIE OGÓLNE

Do znieczulenia ogólnego możemy wykorzystać szereg związków, które mają różną drogę podania oraz odmienne właściwości, a łączy je zdolność do zniesienia bólu, świadomości, czucia i odruchów pacjenta.
Przed podaniem leków znieczulających, lekarz anestezjolog stosuje tak zwaną premedykację, która ma zmniejszyć strach przed zabiegiem, ból oraz zapobiec wymiotom i nudnościom.

JAK PODAJEMY ŚRODKI ZNIECZULAJĄCE?

Środki te możemy podawać dożylnie i wziewnie. Bardzo często łączy się różne rodzaje anestetyków, by zmniejszyć działania niepożądane, przy czym uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny. Zazwyczaj prócz leków znieczulających, dodaje się także leki zwiotczające mięśnie, które ułatwiają przeprowadzanie zabiegów.

RESPIRATOR?

Warto też wiedzieć, że z każdym znieczuleniem ogólnym łączy się sztuczna wentylacja. Co to znaczy? Każdy pacjent przed zabiegiem jest intubowany, to jest do tchawicy wkładana jest rurka, która zapewnia drożność dróg oddechowych, a ponadto chory podłączany jest do respiratora. Zapewnia to bezpieczeństwo pacjentowi i chroni przed utratą życia. Po operacji, otrzymuje się leki odwracające działanie leków anestetycznych, wyjmowana jest rurka intubacyjna, powraca świadomość i siła mięśni. Pacjent dostaje także środki przeciwbólowe, które mają pomóc przetrwać mu trudny czas po operacji.