Wyciek ropny z nosa

Wyciek z nosa jest jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentów do lekarza laryngologa. Charakter wycieku może być bardzo różny, wydzielina może być wodnista lub gęsta o białawym zabarwieniu, ropna, a także krwista. Okres trwania tej dolegliwości też jest bardzo różny, od kilku dni, do ciągnącego się miesiącami, a nawet latami. Parametry takie jak okres trwania wycieku oraz jego rodzaj są istotne, ponieważ odgrywają rolę w ustaleniu właściwej przyczyny, czyli rozpoznania choroby.

Przyczyny wycieku z nosa

Przyczyną wycieku z nosa w większości przypadków jest infekcyjny nieżyt nosa, powszechnie nazywany przeziębieniem. Inne objawy towarzyszące wyciekowi z nosa to gorączka, ból gardła, kaszel chrypka, ból głowy, złe samopoczucie. U części chorych dochodzi do zakażenia bakteryjnego i stwierdzamy wówczas w badaniu ropną wydzielinę w nosie. W przypadku narastania objawów, utrzymywania się gorączki, pojawienia się bólu w okolicy twarzy rozpoznajemy ostre zapalenie zatok. Przeziębienie nie zawsze jest powodem wizyty u lekarza. Na początku trwania choroby wskazane są leki objawowe, dostępne bez recepty. Jeżeli choroba przedłuża się powyżej tygodnia, objawy narastają lub zmienia się ich charakter – wyciek z nosa staje się ropny, występuje gorączka konieczna jest konsultacja lekarska.

Czy ropny wyciek z nosa może mieć wyłącznie etiologię bakteryjnego zakażenia?

Inna przyczyna występowania ropnego wycieku z nosa to zaleganie ciała obcego. Taka sytuacja zdarza się najczęściej u młodszych dzieci. Jeśli moment włożenia przedmiotu do nosa nie jest zauważony przez opiekunów po kilku dniach lub tygodniach pojawia się zwykle jednostronne, upośledzenie drożności nosa, zaleganie śluzowo-ropnej wydzieliny, często cuchnącej. Przy takich objawach zawsze konieczna jest konsultacja laryngologiczna z oceną jam nosa. W niektórych przypadkach, szczególnie przy długo zalegającym ciele obcym, może być konieczne przeprowadzenie badań i leczenia w znieczuleniu ogólnym. U małych, niespokojnych dzieci trzeba też pamiętać o ryzyku przemieszczenia się ciała obcego do dalszych odcinków dróg oddechowych: krtani, tchawicy, oskrzeli – co stanowi sytuację zagrażającą życiu pacjenta.

Kolejną przyczyną ropnego wycieku z nosa mogą być nowotwory nosa i zatok przynosowych. W tej lokalizacji rozpoznajemy nowotwory rzadko, występują one głównie u ludzi dorosłych. U dzieci guzy w tej lokalizacji to pojedyncze przypadki.

Jak leczyć wyciek z nosa?

W każdym przypadku występującego ropnego wycieku z nosa wskazana jest wizyta lekarska, w niektórych przypadkach, kiedy podejrzewana jest inna etiologia, niż infekcyjna także konsultacja laryngologiczna. W gabinecie laryngologicznym możliwe jest przeprowadzenie dokładnej oceny jam nosa – czyli wykonanie badania endoskopowego (sztywnym endoskopem lub nasofiberoskopem u młodszych dzieci). Dodatkowe badania, które w mogą być zalecone, to tomografia komputerowa zatok przynosowych, wymaz z nosa lub badanie cytologiczne. W leczeniu najczęściej stosuje się antybiotyk miejscowy lub ogólny, płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej.

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.