Odczulanie – fakty i mity

Alergia jest wypadkową genetyki i środowiska, choć nie bez znaczenia jest czas ekspozycji na konkretne alergeny. Olbrzymi wpływ na wystąpienie alergii ma również genetyka. Uznaje się, że alergię przekazujemy sobie w rożnym stopniu z pokolenia na pokolenie w zależności od tego czy alergia występuje u rodziców, bądź rodzeństwa.

Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii

W przypadku obciążenia genetycznego alergią – jeśli jedno z rodziców lub rodzeństwo ma alergię, szanse na jej wystąpienie u dziecka wynosi 30-40 proc. Wskaźniki te wzrastają radykalnie w sytuacji, gdy rodzice choruje na tę samą alergię, np. astmę. Wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka wynosi minimum 70 proc.

Odczulanie Warszawa  – jedyna możliwość wyleczenia alergii

Odczulanie, to jedyna metoda wyleczenia alergii. W sytuacji, gdy nie możemy pozbyć się i odizolować od alergenów może ono przynieść duże korzyści. Wiążą się one przede wszystkim z ustąpieniem objawów alergii często na wiele lat. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie alergeny da się odczulić tak samo dobrze. Największą skuteczność przynosi odczulanie alergenów sezonowych, takich jak: pyłki traw, drzew, chwastów. Z kolei najbardziej oporne są pleśnie. Pomimo wielu kontrowersji i obaw związanych z ewentualnymi powikłaniami po odczulaniu warto z niego skorzystać zwłaszcza w sytuacji występowania alergii przez cały rok. Takie alergeny całoroczne, to m.in. grzyby pleśniowe i roztocza. Według badań, alergia, która występuje przez cały rok zwiększa ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej aż 3-krotnie w porównaniu z osobami, u których alergia nie występuje przez taki długi okres czasu. Odczulając możemy nie tylko zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby, ale również zmniejszyć ilość leków stosowanych w leczeniu alergii, w tym m.in. glikokortykosteroidów.

Na czym polega odczulanie

Odczulanie polega na stopniowym podawaniu małych, wzrastających stężeń alergenów w celu złagodzenia objawów wywołanych ponownym kontaktem z alergenem. Istnieją dwie metody odczulania – iniekcyjna w postaci zastrzyków oraz metoda podjęzykowa. Podajemy je w sposób ciągły, w rożnych odstępach czasu. Najczęściej w okresie 4-5 lat, a w niektórych wypadkach nawet dłużej. Odczulanie Warszawa zaczynamy u dzieci od 6 roku życia. Wart podkreślenia jest fakt, że nie możemy odczulić się na wszystkie alergeny w tym samym czasie. Możemy np. podczas jednej wizyty podać alergeny na pyłki traw i drzew, a na drugą rękę, po upływie 30 minut, alergeny na roztocza lub grzyby pleśniowe.

Przeciwwskazania do odczulania:

• brak współpracy i świadomej zgody ze strony pacjenta,
• choroby autoimmunologiczne – nowotwory, choroby układu krążenia,
• niedobory odporności,
• ostre zakażenie lub zaostrzenie zakażenia przewlekłego,
• ciężkie zaburzenia psychiczne,
• zwiększone ryzyko powikłań w razie reakcji ogólnoustrojowej,
• ciąża,
• ciężki przebieg astmy,
• konieczność przewlekłego stosowania beta-blokera.

Poznaj również „Przyczyny alergii” – Zobacz artykuł.

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Szumy uszne
Krzywa przegroda nosowa

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.