Konchoplastyka

Konchoplastyka

Konchoplastyka jest zabiegiem polegającym na zmniejszeniu małżowin nosowych. Małżowiny nosowe są to struktury znajdujące się na bocznej ścianie jam nosa. Rozróżnia się małżowinę dolną, środkową, górną, a niekiedy także najwyższą. Małżowina nosowa dolna jest odrębną kością, natomiast pozostałe są elementami kości sitowej. Małżowiny nosowe są pokryte błoną śluzową, dzięki której w nosie zachodzą procesy nawilżania, ogrzewania oraz oczyszczania wdychanego powietrza, dzieje się to poprzez fizjologiczny, naprzemienny wzrost powierzchni błony śluzowej małżowin.

Przerost małżowin nosowych – objawy

U niektórych osób dochodzi do patologicznego przerostu błony śluzowej małżowin nosowych, zaburzone są wówczas procesy regulacji jej powierzchni. Najczęściej dotyczy to małżowiny nosowej dolnej, ponieważ zajmuje ona największą część przewodu nosowego. Objawia się to przede wszystkim zaburzoną drożnością nosa, ale także pogorszeniem zmysłu powonienia, przewlekłym nieżytem nosa, nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, chrapaniem czy zatykaniem uszu, poprzez blokowanie ujścia trąbki słuchowej.

Przed kwalifikacją do zabiegu konchoplastyki należy przeprowadzić dokładne badanie laryngologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem rinoskopii (wziernikowanie jam nosa) i otoskopii (wziernikowanie ucha) oraz badania endoskopowego nosa. Pozwoli to ocenić wielkość małżowin nosa, stan trąbki słuchowej, a także wykluczyć skrzywienie przegrody nosa, która to patologia może być również odpowiedzialna za powyższe objawy.

Konchoplastyka – na czym polega zabieg

Konchoplastyka jest zabiegiem małoinwazyjnym, trwającym ok. 30 min. W zależności od użytej metody stosuje się znieczulenie miejscowe lub sedację. Obecnie do wykonania konchoplastyki stosuje się nowoczesne metody takie jak: plazma argonowa, koblacja, czy laser diodowy. Zabiegowi może towarzyszyć niewielkie krwawienie, które ustępuje samoistnie. Po zabiegu pojawia się uczucie zatkania nosa oraz wodnisty wyciek z nosa, odpowiedzialny jest za to odczynowy obrzęk błony śluzowej. Dolegliwości ustępują po ok. tygodniu. Po zabiegu zaleca się odpoczynek, unikanie wydmuchiwania nosa oraz płukanie nosa wodą morską lub solą fizjologiczną.

Zobacz cennik zabiegów – kliknij tu

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Szumy uszne

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.