Badania słuchu u dzieci

Kiedy, w jakich okolicznościach wykonywania badania słuchu u dzieci? To pytanie choć raz zadała sobie zapewne większość rodziców. Jak podejść do tego zagadnienia prawidłowo, tak aby badanie było jak najbardziej miarodajne? Wskazane jest, aby każde badanie słuchu było poprzedzone wizytą u laryngologa, a w przypadku, kiedy u dziecka najpierw zostało wykonane badanie, w którym stwierdzono jakiekolwiek nieprawidłowości, wynik powinien zostać skonsultowany z lekarzem audiologiem lub laryngologiem.

Badania słuchu u dzieci Warszawa

Niepokojące objawy, które powinny skłonić rodzica do wykonania badania słuchu u dziecka to:

 • częste infekcje uszu
 • przerost trzeciego migdałka
 • opóźniony rozwój mowy, bądź regres w rozwoju mowy/niewielkie postępy w terapii logopedycznej
 • nieprawidłowe wyniki przesiewowego badania słuchu w szkole, bądź sugestie wychowawców, że dziecko nie reaguje na polecenia/dopytuje.

Badania słuchu u niemowląt

U noworodków i niemowląt – nieprawidłowy wynik badania przesiewowego, bądź jeżeli u dziecka występują tzw. czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu (m.in. wcześniactwo, niska masa urodzeniowa, wysoki poziom bilirubiny, przyjmowanie, tzw. leków ototoksycznych, choroby matki w czasie ciąży takie jak różyczka, cytomegalia, toksoplazmoza) W zależności od ww. czynników, wieku dziecka, możliwości współpracy w trakcie badania, powinno zostać przeprowadzone odpowiednie badanie (najczęściej – tympanometria, audiometria tonalna, pomiar otoemisji akustycznych lub ABR).

Istnieje również sytuacja, gdzie pomimo prawidłowych wyników badań słuchu, obserwuje się u dziecka niepokojące objawy, takie jak np. osłabione reakcje na polecenia, dopytywanie, trudności z lokalizacją dźwięku i rozumieniem mowy w hałasie, mylenie podobnie brzmiących głosek, trudności szkolne, trudności z utrzymaniem uwagi. W takiej sytuacji, warto rozważyć wykonanie u dziecka testów oceniających centralne procesy przetwarzania słuchowego – terapia Neuroflow – czytaj więcej

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.