Jak przygotować dziecko do badania słuchu?

Badania słuchu przygotowanie

Badania słuchu są badaniami nieinwazyjnymi, nie wymagają specjalnego przygotowania, są bezbolesne i zazwyczaj krótkie. Warto jednak, dbając o komfort dziecka i minimalizując stres związany z wizytą w gabinecie i zamknięciem w dźwiękochłonnej kabinie, porozmawiać z małym pacjentem o czekającym je badaniu. W przypadku dzieci nieco starszych, u których wykonywany będzie tympanogram bądź audiometria tonalna, można badanie potraktować jako zabawę, w której dziecko będzie słuchało dźwięków przez specjalne słuchawki.

O ile audiometria impedancyjna jest badaniem obiektywnym, nie wymagającym współpracy ze strony pacjenta, wykonując audiometrię tonalną, musimy mieć na uwadze, że dziecko będzie musiało w adekwatny sposób zareagować na prezentowane bodźce (zazwyczaj przycisnąć przycisk bądź podnieść rękę). Dobrym sposobem jest przyzwyczajenie dziecka w domu do skupienia się na wybranych sygnałach, możemy zatem np. zaaranżować zabawy, gdzie dziecko słysząc dany przez nas sygnał, reaguje w określony sposób, np. buduje wieżę z klocków bądź wrzuca zabawki/cukierki do pojemnika. Takie proste wskazówki wpływają na komfort dziecka (i rodzica) trakcie badania, czyniąc je jednocześnie bardziej wiarygodnym.

Przygotowując się do pomiaru otoemisji akustycznych, miejmy na uwadze, iż badanie jest czułe na artefakty i wymaga ciszy, zatem najlepiej jest przeprowadzić pomiar, gdy dziecko jest w miarę możliwości spokojne bądź – szczególnie w przypadku noworodków – podczas snu.

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Rak gardła
Szumy uszne

Wirusowe zapalenie gardła
Odczulanie

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.