WYCIEK ROPNY Z NOSA
Wyciek ropny z nosa jest jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentów do lekarza laryngologa. Charakter wycieku może być bardzo różny, wydzielina może być wodnista lub gęsta o białawym zabarwieniu, ropna, a także krwista. Okres trwania tej dolegliwości też jest bardzo różny, od kilku dni, do ciągnącego się miesiącami, a nawet latami. Parametry takie jak okres trwania wycieku oraz jego rodzaj są istotne, ponieważ odgrywają rolę w ustaleniu właściwej przyczyny. Czyli rozpoznania choroby.
PRZYCZYNY WYCIEKU Z NOSA
Przyczyną wycieku z nosa w większości przypadków jest infekcyjny nieżyt nosa, powszechnie nazywany przeziębieniem. Inne objawy towarzyszące wyciekowi z nosa to gorączka, ból gardła, kaszel chrypka, ból głowy, złe samopoczucie. U części chorych dochodzi do zakażenia bakteryjnego i stwierdzamy wówczas w badaniu ropną wydzielinę w nosie. W przypadku narastania objawów, utrzymywania się gorączki, pojawienia się bólu w okolicy twarzy rozpoznajemy ostre zapalenie zatok. Przeziębienie nie zawsze jest powodem wizyty u lekarza. Bez recepty dostępne sąa leki objawowe, które są wskazane na początku trwania choroby. Jeżeli choroba przedłuża się powyżej tygodnia, objawy narastają lub zmienia się ich charakter – wyciek z nosa staje się ropny, występuje gorączka konieczna jest konsultacja lekarska.
CZY ROPNY WYCIEK Z NOSA MOŻE MIEĆ WYŁĄCZNIE ETIOLOGIĘ BAKTERYJNEGO ZAKAŻENIA?
Inna przyczyna występowania ropnego wycieku z nosa to zaleganie ciała obcego. Taka sytuacja zdarza się najczęściej u młodszych dzieci. Jeśli moment włożenia przedmiotu do nosa nie jest zauważony przez opiekunów po kilku dniach lub tygodniach pojawia się zwykle jednostronne, upośledzenie drożności nosa, zaleganie śluzowo-ropnej wydzieliny, często cuchnącej. Przy takich objawach zawsze konieczna jest konsultacja laryngologiczna z oceną jam nosa. W niektórych przypadkach, szczególnie przy długo zalegającym ciele obcym, może być konieczne przeprowadzenie badań i leczenia w znieczuleniu ogólnym. U małych, niespokojnych dzieci trzeba też pamiętać o ryzyku przemieszczenia się ciała obcego do dalszych odcinków dróg oddechowych: krtani, tchawicy, oskrzeli – co stanowi sytuację zagrażającą życiu pacjenta. Kolejną przyczyną ropnego wycieku z nosa mogą być nowotwory nosa i zatok przynosowych. W tej lokalizacji rozpoznajemy nowotwory rzadko, występują one głównie u ludzi dorosłych. U dzieci guzy w tej lokalizacji to pojedyncze przypadki.
JAK LECZYĆ WYCIEK ROPNY Z NOSA?
Wskazaniem do wizyty lekarskiej powinno być każde wystąpienie ropnego wycieku z nosa. W niektórych przypadkach, kiedy podejrzewana jest inna etiologia, niż infekcyjna także konsultacja laryngologiczna. W gabinecie laryngologicznym możliwe jest przeprowadzenie dokładnej oceny jam nosa. Ponadto możliwe jest wykonanie badania endoskopowego (sztywnym endoskopem lub nasofiberoskopem u młodszych dzieci). Dodatkowe laryngolog może zlecić takie badania jak tomografia komputerowa zatok przynosowych, wymaz z nosa lub badanie cytologiczne. W leczeniu najczęściej stosuje się antybiotyk miejscowy lub ogólny, płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej.
Zapraszamy na konsultacje UMÓW WIZYTĘ ONLINE