Alergologia-Czynniki cywilizacyjne sprawiają, że dziś coraz częściej mówimy o alergii. To choroba uwarunkowana genetycznie, równocześnie uzależniona od warunków środowiskowych. Lekarz alergolog zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem chorób wywoływanych przez alergeny (powszechnie występujące w środowisku substancje, które wywołują reakcje uczuleniowe u alergików). Najczęstsze objawy alergii to: wodnisty katar, napady kichania, łzawienie i zaczerwienienie oczu, wysypka, kaszel i duszności, biegunka i wymioty.

Poznaj przyczyny alergii.

To choroba uwarunkowana genetycznie, równocześnie uzależniona od warunków środowiskowych. Można powiedzieć, że im większa jest degradacja środowiska, tym większe ryzyko alergii. Coraz bardziej powszechny smog, który sam nie uczula, uszkadza drogi oddechowe, torując w ten sposób drogę alergenom, takim jak: pył ze startych opon, startego asfaltu czy spaliny z silników diesla. W naszych czasach powstało nawet takie określenie jak zespół chorego budynku odnoszący się do zbyt szczelnych domów, w których nie ma wymiany powietrza. To, co kiedyś bez problemu wydostawało się z domu, dziś uszkadza albo uczula. Problem skąd bierze się alergia wynika także ze znacznie większej ilości czynników alergicznych w porównaniu z sytuacją sprzed lat. Kiedyś były to alergeny pokarmowe, pyłki różnych roślin, roztocza czy sierść zwierząt. Obecnie gama czynników uczulających rozszerzyła się kilkadziesiąt razy i nawet środki, które służą do leczenia alergii mogą nas uczulać.

PRZYCZYNY ALERGII U LUDZI – MARSZ ALERGICZNY, CZYLI PRZEBIEG ALERGII

W opisie przebiegu alergii powstało określenie marszu alergicznego. To odpowiednia manifestacja ze strony różnych narządów w zależności od wieku pacjenta. Przez pierwsze pół roku życia mamy głównie do czynienia z objawami ze strony układu pokarmowego. Alergia u malucha objawia się w postaci kolek, ulewania, luźnych stolców ze śluzem lub nawet krwią. Drugie półrocze życia dziecka, to głównie zmiany ze strony skóry – ciemieniucha, naderwane płatki uszne, zmiany na twarzy oraz w typowych miejscach jak: zgięcia łokciowe, podkolanowe czy nadgarstki. W przypadku obciążenia genetycznego alergią uczulenie może przejść w następną fazę, czyli alergiczny nieżyt nosa lub astmę oskrzelową.

KIEDY WARTO UDAĆ SIĘ DO ALERGOLOGA?

Czynnikiem niepokojącym jest pojawianie się przewlekłego nieżytu nosa bez towarzyszących infekcji dróg oddechowych, nawracających uporczywych zapaleń spojówek ze świądem i łzawieniem oczu, zaobserwowanie – zwłaszcza u młodszych pacjentów, zmniejszenia tolerancji wysiłku, kaszlu powysiłkowego, napadów świszczącego oddechu, kaszlu nocnego zwłaszcza w godzinach wczesnorannych. Jak zdiagnozować alergię? Istnieje wiele metod diagnostyki alergii, są to testy skórne, badania swoistych IgE z surowicy krwi oraz testy płatkowe. Testy płatkowe wykonujemy w sytuacji, gdy podejrzewamy występowanie alergii kontaktowej na różnego rodzaju czynniki, takie jak: metale typu nikiel, barwniki spożywcze, tekstylne, składniki kosmetyków. W przypadku alergicznego nieżytu nosa lub astmy oskrzelowej jedną z metod diagnostyki są testy skórne. Jeśli nie możemy ich wykonać, ponieważ mamy do czynienia z bardzo małym dzieckiem. Pacjent nie współpracuje, przyjmuje leki lub występują u niego zmiany skórne stwierdzamy alergię, wykonując badanie IgE z surowicy krwi.

LECZENIE ALERGII

W przypadku alergicznego nieżytu nosa stosujemy leki antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy w postaci aerozoli. W przypadku astmy – leki krótko lub długo rozszerzające oskrzela, wziewne glikokortykosteroidy, leki antyleukotrienowe, ewentualnie leki antyhistaminowe. Istnieje również metoda leczenia przyczynowego – tzw. immunoterapia swoista, czyli podawanie alergenów w bardzo małych i stopniowo wzrastających dawkach w postaci iniekcji lub kropli podjęzykowych. Cały czas trwają badania nad kolejnymi metodami walki z alergią. Jakie będą ich skutki przekonamy się zapewne niebawem. Masz pytania, wątpliwości – zadzwoń, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. UMÓW WIZYTĘ