PLASTYKA MAŁŻOWIN NOSA- KONCHOPLASTYKA

Konchoplastyka jest zabiegiem polegającym na zmniejszeniu małżowin nosowych. Małżowiny nosowe są to struktury znajdujące się na bocznej ścianie jam nosa. Rozróżnia się małżowinę dolną, środkową, górną, a niekiedy także najwyższą. Małżowina nosowa dolna jest odrębną kością, natomiast pozostałe są elementami kości sitowej. Małżowiny nosowe są pokryte błoną śluzową, dzięki której w nosie zachodzą procesy nawilżania, ogrzewania oraz oczyszczania wdychanego powietrza, dzieje się to poprzez fizjologiczny, naprzemienny wzrost powierzchni błony śluzowej małżowin.

Umów wizytę
PLASTYKA MAŁŻOWIN NOSA- KONCHOPLASTYKA

PLASTYKA MAŁŻOWIN NOSA- KONCHOPLASTYKA

Plastyka małżowin nosa- KONCHOPLASTYKA Warszawa – co to takiego?

Co to znaczy konchoplastyka Warszawa? konchoplastyka to nazwa zabiegu laryngologicznego, który polega na korekcie małżowiny nosowej. Jakie są wskazania do operacji małżowin nosowych oraz jakie są korzyści konchoplastyki?

Przerost małżowin nosowych – objawy

U niektórych osób dochodzi do patologicznego przerostu błony śluzowej małżowin nosowych, zaburzone są wówczas procesy regulacji jej powierzchni. Najczęściej dotyczy to małżowiny nosowej dolnej, ponieważ zajmuje ona największą część przewodu nosowego. Objawia się to przede wszystkim zaburzoną drożnością nosa, ale także pogorszeniem zmysłu powonienia, przewlekłym nieżytem nosa, nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, chrapaniem czy zatykaniem uszu, poprzez blokowanie ujścia trąbki słuchowej.

Przed kwalifikacją do zabiegu konchoplastyki należy przeprowadzić dokładne badanie laryngologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem rinoskopii (wziernikowanie jam nosa) i otoskopii (wziernikowanie ucha) oraz badania endoskopowego nosa. Pozwoli to ocenić wielkość małżowin nosa, stan trąbki słuchowej, a także wykluczyć skrzywienie przegrody nosa, która to patologia może być również odpowiedzialna za powyższe objawy.

Konchoplastyka – na czym polega zabieg

Konchoplastyka jest zabiegiem mało inwazyjnym, trwającym ok. 30 min. W zależności od użytej metody stosuje się znieczulenie miejscowe lub sadację. Obecnie do wykonania konchoplastyki stosuje się nowoczesne metody takie jak: plazma argonowa, koblacja, czy laser diodowy. Zabiegowi może towarzyszyć niewielkie krwawienie, które ustępuje samoistnie. Po zabiegu pojawia się uczucie zatkania nosa oraz wodnisty wyciek z nosa, odpowiedzialny jest za to odczynowy obrzęk błony śluzowej. Dolegliwości ustępują po ok. tygodniu. Po zabiegu zaleca się odpoczynek, unikanie wydmuchiwania nosa oraz płukanie nosa wodą morską lub solą fizjologiczną.

Podsumowanie konchoplastyka w naszej klinice OTOLARYNGOLODZY24 w Warszawie wykonują wykwalifikowani specjaliści. Ponadto kwalifikację do zabiegów przeprowadza lekarz laryngolog Po leczenie lekarz podejmuje decyzję o wykonania zabiegu. Warto znać przeciwwskazania do zabiegu. Zapraszamy na konsultację do specjalistów, którzy przedstawią korzyści oraz wskażą przeciwwskazania do konchoplastyki. UMÓW WIZYTĘ

Wskazania do konchoplastyki

  • problemy ze swobodnym oddychaniem,
  • silna alergia (zabieg nie leczy alergii, ale łagodzi jej objawy),
  • częste infekcje górnych dróg oddechowych,
  • problemy z węchem,
  • chrapanie i bezdechy,
  • częste uczucie zatkanego nosa,
  • uzależnienie od kropli do nosa.

Przeciwskazania do konchoplastyki

  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • infekcje o  podłożu (wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym).
image/svg+xml Zostaw numer, oddzwonimy!