OPERACJE KRZYWEJ PRZEGRODY NOSOWEJ

Krzywa przegroda nosowa jest często występującym w społeczeństwie schorzeniem laryngologicznym. Obok usuwania migdałków jest to najczęściej wykonywany zabieg operacyjny w dziedzinie laryngologii. Większość osób ma w różny sposób nasiloną asymetrię w obrębie przegrody nosowej.

Umów wizytę
OPERACJE KRZYWEJ PRZEGRODY NOSOWEJ

OPERACJE KRZYWEJ PRZEGRODY NOSOWEJ WARSZAWA

Krzywa przegroda nosowa jest często występującym w społeczeństwie schorzeniem laryngologicznym. Ponadto obok usuwania migdałków jest najczęściej wykonywanym zabiegiem operacyjny w dziedzinie laryngologii. Większość osób ma w różny sposób nasiloną asymetrię w obrębie przegrody nosowej. W swojej praktyce lekarskiej często spotykam to schorzenie przypadkowo, kiedy badam pacjenta, który zgłosił się z całkiem innymi dolegliwościami. Krzywa przegroda nosowa może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Za wrodzone skrzywienie przegrody nosa uznajemy takie, gdzie w wywiadzie od pacjenta brak informacji o przebytym urazie twarzoczaszki, nos zewnętrzny nie jest zdeformowany, a skrzywienie dotyczy dystalnej części przegrody nosa. Za taką sytuację odpowiada nieregularny wzrost części kostnej i chrzęstnej szkieletu twarzoczaszki. Przyczyną nabytych skrzywień przegrody nosa są urazy, także okołoporodowe. Skrzywienie dotyczy proksymalnej części przegrody i często, chociaż nie zawsze wiąże się z deformacją nosa zewnętrznego.

OBJAWY KRZYWEJ PRZEGRODY NOSOWEJ

  • zaburzenia drożności nosa, czyli uczucie „zatkania nosa” jedno- lub obustronne
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok przynosowych, zapalenie gardła,
  • zapalenie ucha lub ich przewlekły stan zapalny
  • chrapanie
  • okresowe zatykanie uszu, spowodowane gorszym wyrównywaniem ciśnienia w uchu środkowym
  • bóle głowy
  • krwawienia z nosa
  • pogorszenie odczuwania zapachów

CZY KAŻDE SKRZYWIENIE PRZEGRODY NOSA WYMAGA OPERACJI?

Nie. Wskazaniem do zabiegu jest stwierdzone w badaniu laryngologicznym (rinoskopii) skrzywienie przegrody nosa oraz współwystępowanie ww. objawów, które mają niekorzystny wpływ na jakość życia pacjenta. Decyzję o zabiegu prostowania przegrody nosowej podejmuje się na podstawie badania oraz dokładnie zebranego wywiadu. Dolegliwości zgłaszane przez pacjenta mają kluczowe znaczenie przy kierowaniu na zabieg operacji skrzywionej przegrody nosa, czyli septoplastyki. Zdarzają się sytuacje, gdzie znaczne skrzywienie nie powoduje żadnych dolegliwości oraz odwrotnie, małe skrzywienie może dać znaczne objawy.

Do badań dodatkowych, którymi możemy się wspierać należy badanie endoskopowe jam nosa w znieczuleniu miejscowym oraz tomografia komputerowa twarzoczaszki, która pozwoli na ocenę wpływu przegrody na zatoki przynosowe. Obecnie septoplastykę wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym, po zaintubowaniu pacjenta. Możliwe jest też wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym, w praktyce coraz rzadziej przeprowadzane.

OPERACJA KRZYWEJ PRZEGRODY NOSOWEJ

Zabieg wykonuje się techniką wewnątrznosową, tzn, że nacięcia dokonuje się na granicy skóry i błony śluzowej w jamie nosa, a blizna nie jest potem widoczna. Natomiast inaczej wygląda operacja przegrody nosa ze współistniejącą deformacją grzbietu nosa. Wówczas zabieg nazywa się rynoseptoplastyką, wykonuje się go z dostępu zewnętrznego, nacina się poprzecznie słupek nosa u jego podstawy. Blizna po zagojeniu jest prawie niewidoczna. Zabieg polega na usunięciu elementów przegrody powodujących jej asymetrię. Pod koniec zabiegu do obu jam nosa wprowadzane są i przyszywane płytki, które mają za zadanie przez kilka dni stabilizować przegrodę (najczęściej 7-10 dni), może też zostać założona tamponada przednia, którą usuwa się następnego dnia. Jamy nosa po zabiegu przez ok. 2 tygodnie powinny być przepłukiwane z zalegającej wewnątrz wydzieliny, utrzymuje się też obrzęk w nosie, co powoduje dyskomfort. Powinno się przez 7-14 dni pozostać w domu. Jak również zaleca się unikanie urazów nosa, wysiłku fizycznego przez miesiąc.

Odrębnym tematem są tego rodzaju zabiegi przeprowadzane u dzieci. Obecnie uważa się, że prawidłowo przeprowadzoną septoplastykę, można wykonać niezależnie od wieku pacjenta. Zaleca się odłożenie zabiegu po ok. 15 r.ż., jeżeli jest to jedynie skrzywienie przegrody. Natomiast przy współistnieniu znacznej deformacji nosa zewnętrznego i dużych zaburzeniach drożności nosa zabieg prostowania przegrody nosowej powinien być wykonany jak najwcześniej, żeby zapewnić dziecku dalszy, prawidłowy wzrost nosa. Zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem- cena septoplastyki. Zapraszamy także na konsultację do specjalistów, którzy przedstawią korzyści septoplastyki oraz wskażą przeciwwskazania do septoplastyki. Endoskopowa korekcja przegrody nosa UMÓW WIZYTĘ

Objawy krzywej przegrody nosowej

  • zaburzenia drożności nosa, czyli uczucie „zatkania nosa” jedno- lub obustronne,
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok przynosowych, zapalenie gardła,
  • zapalenie ucha lub ich przewlekły stan zapalny,
  • chrapanie,
  • okresowe zatykanie uszu, spowodowane gorszym wyrównywaniem ciśnienia w uchu środkowym,
  • bóle głowy,
  • krwawienia z nosa,
  • pogorszenie odczuwania zapachów.

Przeciwskazania do SEPTOPLASTYKI

  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • infekcje o  podłożu (wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym).
image/svg+xml Zostaw numer, oddzwonimy!