Szumy uszne to zjawisko przejawiające się dodatkowymi wrażeniami słuchowymi w postaci dźwięku o charakterze szumu, bez ewidentnego bodźca zewnętrznego generującego dźwięk. Mogą być odczuwane „w głowie”, bądź też w jednym/obydwu uszach. Ponadto szumy uszne są objawem obserwowanym przez pacjenta, często uciążliwym, niemożliwym do obiektywnej weryfikacji przez lekarza.

Szumy uszne co to właściwie jest?

Szumy uszne to zjawisko przejawiające się dodatkowymi wrażeniami słuchowymi w postaci dźwięku o charakterze szumu, bez ewidentnego bodźca zewnętrznego generującego dźwięk. Mogą być odczuwane „w głowie”, bądź też w jednym/obydwu uszach. Szumy uszne są objawem obserwowanym przez pacjenta, często uciążliwym, niemożliwym do obiektywnej weryfikacji przez lekarza.

Wpływ na codzienne funkcjonowanie

Szumy uszne mogą mieć charakter stały lub przemijający, zaostrzający się w konkretnych sytuacjach. Zdarza się także, iż szumy występują fizjologiczne, na przykład podczas zmęczenia.  Co ciekawe, organizm ludzki jest w stanie zaadaptować się do szumu i przestać odczuwać go jako wrażenie nieprzyjemne. Jednak na początkowym etapie mogą prowadzić do upośledzenia słuchu, dekoncentracji czy też frustracji.

CO POWODUJE SZUMY USZNE?

Przyczyn powstania szumów usznych mogą być bardzo prozaiczne i łatwe w wyleczeniu, a równocześnie trudne do zdiagnozowania. Najczęściej są to:

  • działanie hałasu lub uraz akustyczny
  • infekcje wirusowe lub bakteryjne
  • przyczyny neurologiczne
  • zaburzenia ukrwienia
  • starzenie się narządu słuchu
  • niedosłuch (o różnej etiologii, m.in. głuchota starcza, przewlekłe wysiękowe zapalenie uszu),
  • zatkanie światła przewodu słuchowego zewnętrznego,
  • zaburzenia działania trąbki słuchowej,
  • choroba Meniere’a,
  • powikłania zabiegów w obrębie ucha środkowego,
  • zaburzenia układu krążenia prowadzące do upośledzenia mikrokrążenia mózgowego (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca) i inne choroby przewlekłe,
  • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego,
  • urazy, w tym uraz akustyczny,
  • działanie niepożądane leków,
  • nadużywanie substancji psychoaktywnych,
  • czynniki stresowe,
  • objaw somatyczny zaburzeń psychicznych.

Badania naukowe, opublikowane w lutym 2015 roku, donoszą, że szumy uszne mogą być spowodowane przez zaburzenia odbierania i przekształcania sygnałów dźwiękowych przez nasze ucho. Pierwszą stacją na drodze nerwu słuchowego, przewodzącego sygnały do mózgu, jest jądro ślimakowe grzbietowe. Jest to jądro wielozadaniowe, które nie tylko przetwarza dźwięki, ale też impulsy z nerwów czuciowych twarzy i szyi. Według naukowców, nieprawidłowe funkcjonowanie jądra ślimakowego może sprawiać, że sygnały z nerwów czuciowych są faworyzowane i przesyłane do mózgu w większej mierze niż dźwięki. Dlatego, żeby zrekompensować ich niedobór, wszelkie odgłosy docierające do ucha są wielokrotnie wzmacniane i tak powstają w nim nieprzyjemne hałasy. Jeśli cierpisz na szumy uszne zgłoś się do poradni laryngologicznej.

Diagnostyka Szumów Usznych

Jeżeli możesz od czasu do czasu delektować się ciszą, to masz wiele szczęścia, gdyż ponad 17% dorosłych Polaków cierpi na szumy uszne. Porównać je można do bólu fantomowego, który mimo braku fizycznej przyczyny, może być przez pacjentów dotkliwie odczuwany. Tak samo jest z szumami usznymi, nasz zmysł słuchu zdaje się odbierać bodźce, które nie istnieją, a w rezultacie, w codziennym życiu towarzyszą nam piski, syczenia, dudnienia i pulsowania w uchu. Ponadto, z szumami usznymi często idzie w parze nadwrażliwość na dźwięki, a osoba która doświadcza tego stanu odczuwa dyskomfort, dzwonienie w uszach, nawet ból spowodowany zbyt głośnym otoczeniem, które w istocie takowe nie jest.

  • badania audiologiczne (audiometria tonalna, impedancyjna, w uzasadnionych przypadkach także ABR- słuchowe potencjały wywołane z pnia mózgu)
  • badania obrazowe z oceną kątów mostowo-móżdżkowych (TK, MR)
  • badania układu równowagi
  • kontrola ciśnienia tętniczego krwi
  • badanie USG Doppler tętnic szyjnych
  • opieka internistyczna i odpowiednie konsultacje specjalistyczne

SZUMY USZNE LECZENIE WARSZAWA

Wybór odpowiedniej metody postępowania jest zależny od przyczyny wywołującej, a jak widać rozpiętość przyczyn jest duża, w tym też możliwe jest podłoże wieloczynnikowe. Ze strony laryngologiczno-audiologicznej dostępne są: aparatowanie słuchu i nauka kompensacji szumów (w tym terapia szumem w celu wygłuszenia szumu własnego pacjenta). Leczenie przyczyny organicznej (np. leczenie zaburzeń trąbki słuchowej, drenaż wentylacyjny, toaleta przewodu słuchowego zewnętrznego. Jak również usunięcie zmian o typie guza). Leczenie farmakologiczne polega głównie na poprawie unaczynienia w obrębie mózgowia, kontroli ciśnienia tętniczego krwi czy leczeniu innych towarzyszących chorób przewlekłych. Czasami leczenie wymaga leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych. Nie bez znaczenia są również metody zachowawcze, takie jak unikanie hałasu. Unikanie używek (alkohol, tytoń, inne substancje psychoaktywne). Ponadto zalecana jest kontrola stresu i emocji, wysiłek fizyczny czy dieta (w tym odpowiednie nawodnienie).Chcesz zwalczyć szumy UMÓW WIZYTĘ.

Metody Leczenia szum w uszach

Terapia TRT (ang. Tinnitus Retraining Therapy)
Podstawą terapii TRT jest przekonanie naszego mózgu, że szumy uszne są czymś neutralnym, dzięki czemu nie słyszymy ich, chyba że skupimy na nich uwagę. Terapia TRT jest to najskuteczniejsze, potwierdzone badaniami klinicznymi rozwiązanie wykorzystujące  generatory dźwięków i szumów oraz aparaty słuchowe, a także urządzenia łączące obie te funkcje. Dla terapii bardzo ważne jest, by można było otaczać się dźwiękami w każdej chwili ciszy, nawet gdy smacznie śpimy. Odpowiednie tło dźwiękowe jest podstawowym elementem terapii TRT, która zmniejsza, a nawet całkowicie eliminuje nieprzyjemne dolegliwości słuchowe. Rodzaj zastosowanego urządzenia zależy od problemu z którym boryka się pacjent. Aby zapewnić odpowiednie tło dźwiękowe pacjent może zastosować:

  • stacjonarne generatory dźwięków/szumów
  • zauszne generatory szumów
  • aparaty słuchowe z funkcją generatora szumu
  • aparaty słuchowe

ZAUSZNE GENERATORY SZUMU

Zauszne generatory szumu są przeznaczone dla osób, które nie są dotknięte znacznym ubytkiem słuchu, dla których szumy uszne stanowią problem również w ciągu dnia.  Wyglądają  jak aparaty słuchowe, ale nie wzmacniają dźwięków otoczenia. Urządzenia te generują szerokopasmowy szum, tzw. szum biały, który stanowi odpowiednie tło dźwiękowe. Dzięki niemu, możemy zmniejszyć dokuczliwość szumów, a nawet całkowicie je wyeliminować.

APARATY SŁUCHOWE

U osób ze znacznym niedosłuchem, aparaty słuchowe mogą nie tylko poprawić zdolność słyszenia, ale też łagodzić szumy uszne. Spowodowane jest to tym, że wzmocnione dźwięki z zewnątrz stanowią naturalne tło dźwiękowe, przez co szumy słyszane są bardzo ciche lub w ogóle nie da się ich usłyszeć.

URZĄDZENIA ŁĄCZONE (APARATY SŁUCHOWE Z FUNKCJĄ GENERATORA  SZUMU)

Często osobom niedosłyszącym, które nie są narażone na różnego rodzaju hałasy pochodzące z otoczenia, aparat słuchowy nie wystarcza do usunięcia przykrych szumów. Dlatego, wtedy można wdrożyć urządzenie łączące zalety aparatu słuchowego i generatora szumu.  Zatem, jeżeli odczuwasz nawet „niewielkie” szumy uszne, które przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, warto zainteresować się stacjonarnym generatorem. Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym szybsze i trwalsze będą jego efekty!

JAK WALCZYĆ Z SZUMAMI USZNYMI ? –  SZUMY USZNE LECZENIE WARSZAWA

Calmaspray® jest unikalnym, opatentowanym środkiem szwajcarskiej firmy Laboratoire Mergens, które łagodzi szumy uszne oraz zapewnia doskonałą, kompleksową higienę ucha. Jego działanie naczyniowo – relaksacyjne ma na celu przywrócenie fizjologicznej funkcji ucha wewnętrznego. Kluczową rolę pełni tutaj karoweryna, która zabezpiecza ślimak przed substancjami neurotoksycznymi i stymuluje mechanizm regeneracji. Badania naukowe pokazały, że już w pierwszym tygodniu stosowania karoweryny 63% badanych stwierdziło poprawę i zmniejszenie głośności szumów usznych. Ponadto 43% badanych odczuwało jeszcze większą poprawę po tygodniu stosowania.Zapewnia poprawną, fizjologiczną pracę ucha Preparat można zakupić w naszej poradni. Zapraszamy do kontaktu. +48 22 255 32 00

Czego możemy się spodziewać po zastosowaniu Calmaspray?

  • Poprawia koncentrację (poprzez ograniczenie zaburzeń słyszenia)
  • Eliminuje lub redukuje uciążliwe szumy uszne (brzęczenie, szumy, gwizdy, itp.)
  • Czyści ucho, rozpuszcza delikatnie woskowinę zapobiegając tworzeniu się korków

NAUKOWE NOWINKI

Ze świata myszy…
Jako ciekawostkę, można przytoczyć odkryte w tym roku przez naukowców z Northwestern University, receptory bólowe w uszach myszy, które świadczą o tym, że narząd słuchu jest w stanie sam rozpoznać zbyt głośne i szkodliwe dla niego dźwięki. Możliwe jest zatem, że szumy uszne nie są to sensacje dźwiękowe, a bólowe, co da się wkrótce leczyć za pomocą odpowiednich środków przeciwbólowych.

…i ludzi.
Obecnie najbardziej popularna jest inna teoria. Otóż, nasz mózg w ciągu dnia odbiera ogromne ilości bodźców, a żeby sobie z nimi poradzić, segreguje je i część z nich nie jest uświadamiana- są to tak zwane sygnały podkorowe. Dzięki temu hałas ulicy, lodówki czy wentylatora nie przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu. Natomiast problem pojawia się, gdy w skutek pewnych zaburzeń, nasz mózg nie filtruje bodźców i wszystko obierane jest na świadomym poziomie. Wówczas, dźwięki identyfikowane są jako nieprzyjemne i odczuwane jako ból bądź dyskomfort. W rezultacie, nieustające szumy uszne mogą prowadzić do zaburzeń snu, problemów w koncentracji, zmęczenia, rozdrażnienia, lęku i w konsekwencji nawet do depresji.