Co to jest kaszel? Kaszel to jeden z najczęstszy objawów chorób układu oddechowego. Ma za zadanie oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny. Jest naturalnym odruchem obronnym organizmu kiedy coś nam przeszkadza np. ciała obce. Odruch kaszlu może być też wywołany przez impulsy wywodzące się z tkanki płucnej, opłucnej, przepony lub jamy brzusznej.
Jak długo utrzymuje się kaszel?
Kaszel bez infekcji może być oznaką, która pozostaje po przebytej infekcji układu oddechowego nawet na 4 – 6 tygodni. Jeśli trwa dłużej należy zgłosić się do pulmonologa. Przewlekły męczący kaszel może bowiem być objawem poważnych chorób – astmy oskrzelowej, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc. Jak również przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, włóknienia płuc lub rak płuc.
Ostry kaszel (trwający krócej niż 3 tyg.) jest najczęściej objawem zakażenia wirusowego górnych dróg oddechowych. Przewlekły kaszel trwający dłużnej niż 8 tygodni, może być objawem raka płuc. Szczególnie osoby palące papierosy nie powinny lekceważyć przewlekłego kaszlu i uznawać, że jest to zwykły objaw u palaczy. Tzw. „kaszel palacza”. Bardzo często bywa pierwszym objawem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Choroby, która nie leczona może doprowadzić do niewydolności oddychania i konieczności stosowania tlenu. Wczesne wykrycie POChP, zaprzestanie palenia papierosów i zastosowanie odpowiednich leków może spowodować poprawę parametrów czynnościowych układu oddechowego i zatrzymanie postępu choroby.
Kaszel suchy, kaszel mokry przyczyny, leczenie
Z suchym kaszlem pacjenci mają do czynienia zazwyczaj podczas infekcji górnych dróg oddechowych, wywołanej przez wirusy. Utrzymuje się kaszel po przeziębieniu dłużej niż 3 tygodnie powinien zostać zdiagnozowany. Kaszel u dzieci może świadczyć o alergii. O czym świadczy kaszel? Jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego. Bardzo silny kaszel występuje w krztuścu. Leki hamujące kaszel stosuje się przede wszystkim w męczącym, uporczywym kaszlu suchym. Wyleczyć kaszel można również domowymi sposobami. Kaszel domowe sposoby to miedzy innymi miód, siemię lniane, inhalacje, leki przeciwkaszlowe dostępne bez recepty.Walcz z kaszlem suchym i mokrym. Jeśli kaszel nie ustępuje zgłoś się do pulmonologa– UMÓW WIZYTĘ.
Pozostałe przyczyny kaszlu:
- kaszel wywołany infekcją
- ciało obce
- kaszel nerwicowy
- zapalenie płuc
- przewlekłe zapalenie zatok
- alergiczny kaszel
- Covid-19
- rak płuc
- infekcje górnych dróg oddechowych
- zakażenie wirusowe
- przewlekłe zapalenie oskrzeli
- astma
- krztusiec