Laryngolog

Laryngolog, to jedna z 40 podstawowych specjalizacji lekarskich. Lekarz laryngolog / otolaryngolog / otorynolaryngolog Warszawa zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób: ucha, nosa, zatok przynosowych, jamy ustnej, gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, przełyku, głowy, szyi oraz przyległych do nich struktur, a także narządów zmysłów – słuchu, równowagi, węchu i smaku.

Zgłoś się do laryngologa, jeśli dokuczają Ci:

Do typowych objawów, świadczących o schorzeniach otolaryngologicznych należą:

 • ból ucha, uczucie zatkania, uporczywe szumy uszne
 • niedosłuch
 • zaburzenia równowagi
 • długotrwała chrypka
 • przewlekłe zapalenie gardła, tchawicy, oskrzeli
 • zapalenie zatok
 • oddychanie przez usta
 • chrapanie
 • wyczuwalny guz w obrębie głowy i szyi
 • zaburzenia połykania (dysfagia)
 • nietypowa wydzielina z ucha, nosa (np. z domieszką krwi)
 • niedowłady i porażenia narządów głowy i szyi

Otolaryngolog – diagnostyka specjalistyczna

W badaniu lekarskim otolaryngologicznym korzysta się z różnego rodzaju sprzętu optycznego w celu uwidocznienia mikrostruktur czy obszarów niedostępnych ludzkiemu oku. Podstawowym narzędziem do oceny struktur ucha zewnętrznego i w pewnym zakresie także ucha środkowego, jest otoskop. W niektórych sytuacjach wskazane jest użycie endoskopu lub mikroskopu. Są też urządzenia do badania słuchu odbiorczego (audiometry). Do oceny jamy nosowej służy rynoskopia przednia i tylna oraz endoskopia. W badaniu węchu stosuje się testy czynnościowe polegające na obserwacji pracy rzęsek wyściełających jamę nosową. Z kolei do diagnostyki chorób zatok używa się standardowych metod obrazowania: zdjęcia RTG lub tomografia komputerowa. W przypadkach wątpliwych, niejasnych wykonuje się endoskopię lub punkcję zatok. Do badania krtani i tchawicy używa się laryngoskopu. Można też obejrzeć te struktury wprowadzając przez nos giętki fiberoskop lub przez jamę ustną bronchoskop (aż do oskrzeli).

Jak przygotować się do wizyty u otolaryngologa?

Należy zabrać ze sobą wszystkie aktualne badania laboratoryjne i obrazowe, również te wykonane wcześniej, a także ewentualne karty informacyjne z leczenia szpitalnego i pisemne konsultacje lekarzy, u których byliśmy wcześniej.

Zgłoś się do naszych specjalistów i zapomnij o problemie – zadzwoń 22 255 32 00
Specjaliści poradni OTOLARYNGOLODZY24 -kliknij tu

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.