ZAWROTY GŁOWY

Czym są zawroty głowy?

Zawroty głowy są objawem subiektywnym (zaobserwowane lub odczuwalne przez samego pacjenta) opisywanym jako iluzja ruchu otoczenia lub wrażenie wirowania własnego ciała w stosunku do otaczających przedmiotów w połączeniu lub zaburzeń równowagi. Pacjenci też często zgłaszają uczucie „kręcenia się w głowie”, uczucie niestabilności, falowania podłogi, chwiejności lub wrażenie zbaczania podczas chodzenia. Zawroty głowy są częstym objawem i zajmują drugie miejsce (po bólach głowy) według częstości zgłaszanych dolegliwości. Zawroty głowy, jako objaw układu równowagi, dotyczą ok. 20-30% populacji ogólnej i dotyczą wszystkich grup wiekowych. Dolegliwości częściej dotyczą kobiet (trzykrotnie częściej niż u mężczyzn).

 

Przyczyny zawrotów głowy

Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy pochodzenia usznego są łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy (ang. BPPV – benign paroxysmal positional vertigo). Zawroty te są wywołane zmianą pozycji głowy. W szczególności pojawiają się podczas doprowadzania głowy do tzw. pozycji krytycznej, a także w czasie ruchu głowy, który prowadzi do takiej pozycji. Typowymi sytuacjami wyzwalającymi BPPV są pochylanie się do przodu, patrzenie do góry i do dołu, skręty głowy, obracanie się w łóżku z boku na bok, przy zmianie pozycji leżącej na siedząco i odwrotnie. Niekiedy pacjent wybudza się z powodu zawrotów głowy.

Przyczyną choroby jest uwolnienie otolitów, czyli kryształów węglanu wapnia, z plamki łagiewki (uwolnienie z miejsca fizjologicznego, gdzie otolity są zanurzone w galaretowatej substancji) i przemieszczenie ich do kanałów półkolistych (miejsca niefizjologicznego, w którym być nie powinny).Przemieszczenie tych „kamyczków” podczas ruchów głowy wywołuje zawrót głowy, któremu towarzyszy uczucie dezorientacji i „oszołomienia”. U pacjentów mogą występować również nudności ze zlewnymi potami, uczucie strachu, rzadko wymioty. Należy podkreślić, że tego typu dolegliwości mogą wystąpić u chorych nagle, bez konkretnej przyczyny, często przy zmianie pozycji ciała w czasie snu.

Diagnostyka i leczenie

W diagnostyce łagodnych napadowych położeniowych zawrotów głowy stosowane są manewry diagnostyczne. Istotą ich jest wyzwolenie napadu zawrotów głowy i oczopląsu poprzez wprowadzenie głowy do pozycji krytycznej. Oczopląsem nazywamy mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych, których pojawienie pozwala na obiektywizację zawrotów głowy. Wyniki manewrów diagnostycznych pozwalają na określenie w którym kanale półkolistym w błędniku znajdują się otolity. Dodatni wynik manewru diagnostycznego pozwala na kwalifikację pacjenta do leczenia.

W postępowaniu terapeutycznym najistotniejszą rolę pełnią manewry uwalniające i repozycyjne. Ich celem jest przesunięcie otolitów do miejsca fizjologicznego. Manewry diagnostyczne i terapeutyczne standardowo wykonywane są na leżance oraz na półautomatycznych i mechanicznych fotelach. Fotele te to: obrotowy fotel Epley-a, fotel TRV oraz żyroskop dla leczenia BPPV. Wykonywanie manewrów na takich fotelach jest pozbawione wpływu zmian w kręgosłupie szyjnych lub w tętnicach szyjnych. Niewątpliwie pozwala to na dokładniejszą ocenę w trakcie manewrów diagnostycznych, a także na przeprowadzenie leczenia pacjentów, u których są przeciwwskazania do wykonywania manewrów na leżance.

Przeciwskazania

Przeciwwskazania do manewrów diagnostycznych i leczniczych są między innymi: otyłość, zaawansowane zmiany w kręgosłupie szyjnym powodujące ograniczenie ruchomości szyjnego odcinka kręgosłupa, stan po stabilizacji kręgosłupa szyjnego, niestabilność kręgowo-podstawną,  urazy kręgosłupa (w tym uraz typu whiplash), zespół Arnolda-Chiari’ego, zespół rozwarstwiania naczyniowego.

Farmakoterapia (leki przeciwwymiotne, leki mające działanie hamujące na OUN etc) znalazła swoje zastosowanie tylko w łagodzeniu objawów towarzyszących, tj nudności, wymioty, odwodnienie itp.W rzadkich przypadkach nieustępowania dolegliwości proponuje się metody leczenia otoneurochirurgicznego: obliteracja kanału półkolistego tylnego lub przecięcie nerwu przedsionkowego dolnego.

Zapraszamy na konsultacje otoneurologiczne do lek.med. Dana Pavlovschi

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.