Zatkane ucho

Zatkane ucho

Zatkane ucho najczęściej jest wynikiem obecności w przewodzie słuchowym zewnętrznym czopa woskowinowego (potocznie nazywanego korkiem). Nie jest to jedyna możliwość. Do ucha mogą zostać wprowadzone różne przedmioty, takie jak koraliki, plastelina, fragmenty zabawek, nasiona. Takie wypadki najczęściej dotyczą dzieci. Uczucie zatkania ucha będzie towarzyszyło stanom zapalnym, zarówno zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego jak i zapaleniu ucha środkowego. Większość z wymienionych sytuacji wymaga konsultacji i pomocy laryngologicznej. Szczególnie nie zaleca się samodzielnej manipulacji w sytuacji obecności ciała obcego w uchu, ponieważ może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej.

Jeżeli chodzi o czop woskowinowy, to najlepiej nie dopuścić do jego powstania. Osoby mające predyspozycje do tworzenia się korków woskowinowych powinny szczególnie dbać o higienę uszu poprzez regularne przemywanie uszu ciepłą wodą z mydłem i staranne ich osuszanie. Zaleganie wody w przewodzie słuchowym jest czynnikiem ryzyka rozwoju zakażenia. Jeżeli woskowina jest twarda i produkowana w nadmiarze, oczyszczanie ucha ułatwią preparaty natłuszczające z naturalnych składników takich jak oliwa z oliwek, woda morska lub ciekła parafina.

Zatkane ucho woskowiną – przyczyny problemu

Do zatkania ucha dochodzi najcześciej po kąpieli lub wizycie na basenie. Woda, która dostaje się do przewodu słuchowego powoduje rozmiękanie i zwiększenie objętości korka albo zalega za przewężonym miejscem. Czy są domowe sposoby na pozbycie się woskowiny z ucha? Jeżeli uczuciu zatkanego ucha nie towarzyszy ból, a jedynie pogorszenie słuchu i dyskomfort to można zastosować powszechnie obecne w domu środki takie jak: ciekła parafina, roztwór gliceryny, oliwa z oliwek, woda utleniona zmieszana w proporcji 1:1 z wodą. Substancje te, najlepiej podgrzane do temperatury ciała zakrapiamy po kilka kropli do zatkanego ucha w pozycji leżącej (zatkane ucho do góry) i pozostajemy w niej przez kilka minut. Czynność powtarzamy kilka razy, za każdym razem przepłukujemy ucho ciepłą wodą. W aptekach dostępne są również preparaty rozpuszczające woskowinę w postaci kropli lub aerozoli. Przy braku poprawy zaleca się konsultację laryngologiczną. W gabinecie laryngologicznym woskowinę należy usuwać pod kontrolą wzroku, w miarę możliwości przy pomocy mikroskopu, służy do tego haczyk, pętelka, kleszczyki lub ssak. Alternatywnie woskowina może zostać wypłukana letnią wodą (temp. 37 st. C). Zawsze po zabiegu oczyszczania ucha należy przeprowadzić ocenę otoskopową, celem wykluczenia ewentualnych powikłań.

Patyczki do uszu – fakty i mity

Nie zaleca się używania patyczków kosmetycznych, potocznie, niesłusznie nazywanych „patyczkami do uszu”. Zaburzają one proces samooczyszczania ucha, powodując przemieszczanie woskowiny w głąb przewodu słuchowego (poza jego naturalne przewężenie, skąd trudniej jest ją usunąć), a także mogą powodować powierzchowne uszkodzenie skóry, co stanowi otwartą drogę do zakażenia. Bardziej niebezpiecznym następstwem stosowania patyczków kosmetycznych jest rozległe uszkodzenie przewodu słuchowego z krwistym wyciekiem, a nawet przebicie błony bębenkowej i uszkodzenie kosteczek słuchowych. Do takich sytuacji dochodzi między innymi, gdy patyczkami bawią się dzieci.

Podsumowując, najskuteczniejszym sposobem na zatkane ucho jest profilaktyka i regularna higiena uszu. Woskowina jest pożyteczna, ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, utrzymuje niskie pH, co zapobiega rozwojowi zakażeń i chroni skórę przewodu przed maceracją przy zawilgoceniu. Dbajmy o uszy, ale z rozsądkiem i umiarem.

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Rak gardła
Szumy uszne

Wirusowe zapalenie gardła

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.