Wirusowe zapalenie gardła jest jednym z najczęstszych schorzeń, dlatego też warto poznać tę powszechnie występującą jednostkę chorobową. Jest to stan zapalny błony śluzowej gardła, grudek chłonnych tylnej ściany gardła oraz pasm bocznych, również wchodzących w skład tkanki chłonnej gardła. W ok. 90% zapalenie gardła wywołują wirusy, najczęściej adenowirusy, rhinowirusy, czy wirus paragrypy.

Gardło stanowi wspólny odcinek układu oddechowego i pokarmowego. Dochodzi tu do stałego kontaktu z antygenami zawartymi we wdychanym powietrzu i spożywanym pokarmie, stąd powszechność występowania tej choroby. Szczególną rolę także w przebiegu stanów zapalnych odgrywa tkanka chłonna gardła tj. między innymi migdałki podniebienne, migdałek gardłowy, grudki chłonne tylnej ściany gardła, która stanowi barierę immunologiczną będącą częścią układu odpornościowego.

Ponadto do 1 roku życia izolowane wirusowe zapalenie gardła występuje bardzo rzadko. Towarzyszą mu objawy nieżytowe ze strony błony śluzowej górnych dróg oddechowych, głównie nosa (mówimy wtedy ogólnie o infekcji górnych dróg oddechowych). Częstość zachorowań na izolowane zapalenia gardła wzrasta z wiekiem i szczyt osiąga między 4 a 7 r.ż. Charakterystyczna jest większa zachorowalność w okresie jesienno-zimowym i na wiosnę oraz wśród dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola.

Czynniki środowiskowe, które także wpływają na większą zachorowalność na zapalenia gardła to oddychanie suchym, niedostatecznie nawilżonym powietrzem (sprzyja okres grzewczy), wdychanie dymu tytoniowego, zanieczyszczenie powietrza (stężenie smogu wyższe w okresie jesienno-zimowym).

OBJAWY WIRUSOWEGO ZAPALENIA GARDŁA

Objawy wirusowego zapalenia gardła narastają powoli, początkowo pojawia się uczucie drapania, pieczenia w gardle, następnie ból gardła, który nasila się przy połykaniu, chrypka. Bólowi może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała, rzadko wysoka gorączka. W badaniu laryngologicznym gardło jest zaczerwienione, z niewielkim obrzękiem błony śluzowej, węzły chłonne są najczęściej niepowiększone.

Leczenie polega na odpowiednim nawadnianiu doustnym (czarna herbata, kawa nie jest wskazana, ponieważ ma działanie wysuszające), przyjmowaniu leków przeciwzapalnych (np. Ibuprofen), przeciwgorączkowych jeżeli jest potrzeba oraz miejscowym działaniu przezciwzapalnym, przeciwbólowym i odkażającym. W leczeniu miejscowym ważne jest stosowanie preparatów nawilżających wysuszoną i podrażnioną przez chorobę błonę śluzową. Mogą to być proste domowe środki jak oliwa z oliwek, płynna gliceryna lub preparaty dostępne w aptece w postaci aerozoli czy tabletek do ssania. Ponadto w codziennej praktyce lekarskiej trudność może sprawiać różnicowanie między infekcją o etiologii wirusowej i bakteryjnej, a co za tym idzie decyzja o zastosowaniu antybiotyku w leczeniu zapalenia gardła. Poniżej wymienię kilka charakterystycznych cech jednej i drugiej etiologii. Masz pytania, wątpliwości – zadzwoń, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. UMÓW WIZYTĘ

Zapalenie gardła wirusowe czy bakteryjne? Poniżej przedstawiliśmy różnice.

WIRUSOWE ZAPALENIE GARDŁA:

  • towarzyszą mu objawy nieżytowe błony śluzowej nosa
  • stwierdza się niepowiększone/nieznacznie powiększone węzły chłonne
  • objawia się pieczeniem, bólem gardła, gorączką
  • w badaniu laryngologicznym stwierdza się przekrwienie błony śluzowej
  • często jest następstwem ostrego nieżytu nosa

ZAPALENIE GARDŁA BAKTERYJNE:

  • charakteryzuje się nagłym początkiem objawów
  • występuje wysoka gorączka (>38st.)
  • objawia się silnym bólem gardła, bólem głowy, zaburzeniami połykania
  • w badaniu laryngologicznym stwierdza się przekrwienie błony śluzowej, ropną wydzielinę na migdałkach, powiększenie węzłów chłonnych