Skurcz krtani

Skurcz krtani inaczej określany jako laryngospazm jest spowodowany skurczem mięśni fałdów głosowych. Najczęściej jest to krótkotrwały epizod – trwa ok. 60 sekund, objawiający się krztuszeniem, stridorem inaczej świstem krtaniowy, dusznością oraz bezgłosem.

Światło krtani, czyli przestrzeń pomiędzy fałdami głosowymi, ma kształt trójkąta w momencie gdy fałdy głosowe są w odwiedzeniu (daleko od siebie). Wówczas powietrze może swobodnie przepływać. Podczas skurczu fałdy głosowe są w pozycji przywodzeniowej, blisko siebie. Pomiędzy nimi pozostaje jedynie wąska szczelina. Oddychanie jest wówczas znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Zaciśnięcie krtani

Do czynników wyzwalających taką sytuację zaliczamy: napad astmy, alergeny, substancje drażniące takie jak dym, kurz, opary, napoje, pokarmy. U niektórych osób laryngospazm występuje podczas wysiłku fizycznego lub stresu. Podczas napadu paniki, hiperwentylacja i strach mogą wyzwolić lub nasilić objawy skurczu krtani. Jeśli do skurczu krtani dochodzi często w nocy to za czynnik wyzwalający można podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy.

Skurcz krtani przyczyny

Laryngospazm występuję również podczas tonięcia, na skutek dostania się wody do tchawicy. Krtań „zamyka się” aby zapobiec dostawaniu się wody do dróg oddechowych.

Do skurczu krtani może dojść w trakcie znieczulenia ogólnego, szczególnie wtedy gdy stosowana jest intubacja dotchawicza. Zdarza się to częściej u dzieci niż u dorosłych. Ryzyko wystąpienia jest większe u osób z astmą, alergią lub znieczulanych w trakcie infekcji. Skurcz krtani pojawia się przy wyprowadzaniu ze znieczulenia, po usunięciu rurki intubacyjnej z dróg oddechowych. Czasami objawy skurczu krtani nie ustępują przezdłuższy czas i pacjent musi zostać ponownie zaintubowany.

Skurcz krtani postępowanie

Osoby, u których pojawia się laryngospazm powinny zachować spokój, ponieważ panika, przyspieszenie oddechu może nasilić skurcz krtani. Ważne jest uspokojenie oddechu: wolne nabieranie powietrza przez nos, 5-sekundowe wstrzymanie oddechu i wydmuchiwanie przez lekko uchylone usta. Ważne oczywiście jest eliminowanie czynników wyzwalających skurcz oraz odpowiednie leczenie chorób przewlekłych, takich jak astma oskrzelowa, choroba refluksowa przełyku.

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.