Podcięcie wędzidełka języka u dziecka

Podcięcie wędzidełka języka u dziecka

Wędzidełko języka jest to włóknisty twór pokryty błoną śluzową łączący brzuszną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej w linii pośrodkowej. Jedną z wad rozwojowych wędzidełka języka jest jego skrócenie, określane jako krótkie wędzidełko lub język przyrośnięty. Ta sytuacja prowadzi do ograniczenia ruchomości języka, co objawia się brakiem możliwości wysunięcia języka przed siekacze, dotknięcia językiem do podniebienia, pojawieniem się wcięcia w kształcie litery V (serduszka) lub rozdwojenia na koniuszku języka przy jego wysuwaniu do przodu.  U niemowląt i małych niewspółpracujących dzieci oceny długości wędzidełka języka powinienie dokonać laryngolog, foniatra lub logopeda.

Komplikacje jakie może powodować krótkie wędzidełko:

– zaburzenia ssania, połykania i żucia (trudności w karmieniu piersią, butelką)
– wady wymowy (seplenienie)
– zaburzenia w oczyszczaniu jamy ustnej z pokarmu mogące prowadzić do rozwoju próchnicy zębów, chorób przyzębia, utrzymywania się przykrego zapachu z ust
W każdym przypadku zaistnienia wymienionych powyżej problemów oceny wędzidełka powinien dokonać laryngolog lub foniatra. Dzieci przedszkolne są kierowane do specjalisty przez logopedę, który stwierdza wady zgryzu lub wymowy, także w niektórych sytuacjach decyzja o leczenie jest podejmowana w porozumieniu z logopedą.
Leczenie przyrośniętego języka obejmuje metody zachowawcze i chirurgiczne. Przy niewielkim skróceniu języka można zastosować masaże i ćwiczenia. W przypadku znacznego skrócenia lub braku poprawy po leczeniu zachowawczym zalecane jest podcięcie wędzidełka języka. Bezwzględnym wskazaniem do wykonania tego typu zabiegu jest całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej oraz sytuacje, w których krótkie wędzidełko znacznie utrudnia ruchy języka.

Podcięcie wędzidełka języka u dziecka – kiedy wykonać zabieg?

Podcięcie wędzidełka języka u dziecka zaleca sie wykonać jak najwcześniej, w pierwszych miesiącach życia dziecka. Przed zabiegiem nie karmimy dziecka, celem uniknięcia zakrztuszenia w trakcie manipulacji. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wiąże się on z niewielką bolesnością i ustępującym samoistnie krwawieniem. Znieczulenie miejscowe ustępuje po ok. 1,5-2 godzinach i wówczas można dziecko napoić i nakarmić. Po zabiegu przez kilka dni zaleca się oczyszczanie rany z zalegających resztek pokarmu, a po zagojeniu masaż tej okolicy celem uniknięcia ponownego zrostu. Należy też podjąć niezwłocznie terapię logopedyczną.
Sprawdź cenę zabiegu – czytaj więcej

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Szumy uszne
Krzywa przegroda nosowa

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.