Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego

Perlak (cholesteatoma) jest jednym z rodzajów przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Pełna nazwa tej jednostki chorobowej brzmi przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego. Perlaka można określić jako guz wypełniający przestrzeń ucha środkowego i wyrostka sutkowego. Składa się on z torebki, którą tworzy nabłonek wielowarstwowy płaski i wypełniony jest złogami keratyny, złuszczonym nabłonkiem i kryształami cholesterolu. Nazwa ma związek z makroskopowym wyglądem tego tworu, przypominającym perłę. Cechami charakterystycznymi perlaka jest jego rozprężający wzrost i zdolność niszczenia sąsiadującej tkanki kostnej. To powoduje, że przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego grozi niebezpiecznymi powikłaniami.

Perlak – objawy

Perlaki dzieli się na wrodzone, rzadko występujące i nabyte. Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego typu nabytego może wystąpić w każdym wieku, u obu płci. W wywiadzie osoby z tego typu zapaleniem występowały częste infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia uszu, problem wysiękowego zapalenia ucha w dzieciństwie. Perlak może również rozwinąć się o osób, które doznały urazu ucha i mają przetrwałą perforację błony bębenkowej.

Typowymi objawami perlaka są stałe lub nawracające cuchnące wycieki z ucha, stopniowe pogarszanie słuchu o typie przewodzeniowym. Ze względu na długoletni przebieg choroby i brak w początkowym jej okresie dolegliwości bólowych, pacjenci często lekceważą swoje dolegliwości i zgłaszają się do laryngologa w momencie zaostrzenia choroby lub pojawienia się powikłań.

Powikłania jakie daje przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego wiążą się, o czym wcześniej wspomniano, ze zdolnością niszczenia kości i rozszerzaniem się stanu zapalnego poza granice ucha środkowego i wyrostka sutkowego, zalicza się do nich: zapalenie wyrostka sutkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie błędnika (narządu równowagi) czy porażenie nerwu twarzowego. Objawy jakie mogą sugerować powikłania perlaka to silny ból głowy, zawroty głowy, wymioty, odstawanie i zaczerwienienie małżowiny usznej, asymetria twarzy o różnym nasileniu.

Pacjenci z długotrwałymi, nieleczącymi się wyciekami z ucha i postępującym niedosłuchem powinni zostać skonsultowni przez laryngologa, najlepiej w ośrodku z dużym doświadczeniem otologicznym (diagnozującym i operującym schorzenia ucha).

Diagnozując chorego z długotrwałym wyciekiem z ucha należy dokładnie zebrać wywiad dotyczący okresu dzieciństwa, początków dolegliwości, ewentualnych urazów okolicy skroniowej. W badaniu laryngologicznym w zależności od stanu miejscowego można stwierdzić obfitą, gęstą treść ropną, zmiany o typie ziarniny, polipów lub przy suchym uchu masy perlaka ze zniszczeniem prawidłowych struktur ucha. Badaniem obrazowym, które pozwala na ocenę rozległości zmian zapalnych i podjęciu decyzji o sposobie leczenia jest tomografia komputerowa kości skroniowych.

Perlakowe zapalenie ucha środkowego

Planowanie leczenia perlaka zależy od stanu miejscowego pacjenta i istniejących powikłań, natomiast w każdym przypadku leczenie perlaka jest leczeniem operacyjnym. Pacjenci z powikłaniami wymagają pilnej operacji, ze względu na poważne zagrożenie zdrowia zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy ropniem mózgu. Pacjentom u których nie doszło do powikłań planujemy zabieg w zależności od stanu miejscowego ucha. Pacjenci z aktywnym wyciekiem wymagają wstępnego leczenia miejscowego, polegającego na stosowaniu kropli do ucha i systematycznym mechanicznym oczyszczaniu ucha. Pacjenci bez wycieku (z tzw „suchym uchem”), mogą być operowani bez wstępnego leczenia. Chorzy z rozpoznanym perlakiem wymagają również przed leczeniem operacyjnym wyeliminowania przyczyn upośledzających drożność trąbki słuchowej takich jak skrzywienie przegrody nosa, przewlekłe zapalenie zatok, guz nosogardła, czy przerost migdałka gardłowego u dzieci. Zakres zabiegu i ryzyko wystąpienia powikłań są omawiane indywidualnie. Po zabiegu chorzy wymagają długotrwałej opieki, stąd też bardzo istotne jest zgłaszanie się na wizyty kontrolne.

Pacjent z przewlekłym perlakowym zapaleniem ucha środkowego wymaga kompleksowej opieki, dlatego też powinien być leczony w ośrodku z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Szumy uszne

Wirusowe zapalenie gardła

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.