Paracenteza a drenaż uszu u dzieci – różnice i wskazania

Paracenteza

Paracenteza (myringotomia) jest zabiegiem, który polega na nacięciu błony bębenkowej w odpowiednim rejonie (tzw. kwadrancie tylno- lub przednio-dolnym). Zabieg jest bolesny, dlatego też wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego lub ogólnego. O wyborze rodzaju znieczulenia decyduje niekiedy ogólny stan chorego, a także współpraca jakiej możemy oczekiwać od dziecka i rodziców. W przypadku dzieci stosuje się znieczulenie ogólne, ze względu na konieczność użycia mikroskopu, duży niepokój i brak współpracy małego pacjenta.
Paracenteza może być zabiegiem diagnostycznym, służy do pobrania wydzieliny z jamy bębenkowej i badania bakteriologicznego w przypadkach nieleczących się stanów zapalnych. Najczęściej wykonywana jest w ostrym zapaleniu ucha środkowego, jako procedura lecznicza. Wykonanie paracentezy w ostrym zapaleniu ucha środkowego powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych, spadek gorączki i przyspiesza proces leczenia.

Wskazania do paracentezy w ostrym zapaleniu ucha środkowego to:

– zapalenie u dzieci poniżej 3 miesiąca życia
– burzliwy przebieg zapalenia, silny ból ucha, wysoka gorączka
– duże uwypuklenie błony bębenkowej w badaniu, grożące samoistnym pęknięciem
– obecność powikłań ostrego zapalenia ucha środkowego (najczęstsze u małych dzieci to zapalenie wyrostka sutkowatego)
– w niepowodzeniu leczenia antybiotykami
– u dzieci z obniżoną odpornością
Otwór wykonany w błonie bębenkowej w trakcie paracentezy zarasta samoistnie w ciągu kilku dni, w większości przypadków do 2 tygodni. Po tym zabiegu bezwględnie unikamy moczenia chorego ucha wodą, wskazana jest kontrola laryngologiczna celem oceny efektów leczenia stanu zapalnego i gojenia się błony bębenkowej.
Drenaż wentylacyjny (tympanostomia) jest zabiegiem polegającym na nacięciu błony bebenkowej w typowym miejscu, jak w paracentezie, a następnie założeniu w miejscu wykonanego otworu drenu, który wyglądem przypomina szpulkę. Pozwala to na dłuższe utrzymanie otworu w błonie bebnkowej, co umożliwia ewakuację długo zalegającego w jamie bębenkowej śluzu i przywrócenie prawidłowej jej wentylacji.

Wskazania do wykonania drenażu wentylacyjnego:

– przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego (OMS) utrzymujące się powyżej 3 miesięcy
– nawracające ostre zapalenie ucha środkowego
– obecność niedosłuchu przewodzeniowego powyżej 30 dB
– w wielu ośrodkach zakłada się dren wentylacyjny w trakcie wykonywania zabiegu antromastoidectomii przy powikłaniach ostrego zapalenia ucha środkowego
Zabieg u dzieci wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w powiększeniu mikroskopu. Dreny mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzywa: teflonu, silikonu, rzadziej metalu. Wypadają z błony bębenkowej samoistnie, z reguły po kilku miesiącach i najczęściej są znajdowane w przewodzie słuchowym zewnętrznym podczas kolejnej wizyty kontrolnej. W niektórych przypadkach pacjent ma wskazania do założenia drenów, które pozostają w błonie bębenkowej przez kilka lat, te wymagają usunięcia przez specjalistę. Pacjent z drenami wentylacyjnymi może funkcjonować normalnie, w trakcie kontaktu z wodą zaleca się ochronę ucha zatyczkami silikonowymi lub watką nasączoną parafiną. Przeciwwskazane jest nurkowanie, zalanie ucha zanieszczyszczoną wodą mogłoby spowodować rozwój zapalenia w jamie bębnkowej. Ze względu na mały rozmiar dziecko nie odczuwa obecności drenu w uchu.
Drenaż wentylacyjny wykonuje się często wspólnie z adenotomią (czyli usunięciem migdałka gardłowego), ponieważ jest to u dzieci najczęstsza przyczyna wysiękowego zapalenia ucha środkowego, powodująca niedosłuch przewodzeniowy.
Dowiedz się więcej o drenażu uszu – czytaj więcej

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Szumy uszne
Krzywa przegroda nosowa

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.