Afty

Afty (aftozy) określamy grupę chorób, w których podstawową zmianą na błonie śluzowej jest afta, czyli nawracające, owalne owrzodzenie z zaczerwienionym podłożem.

Afty – 3 typy aft:

– drobne (Mikulicza) – są to białe owrzodzenia z czerwoną obwódką, występują na całej błonie śluzowej jamy ustnej w skupiskach po 2-6, obecne przez 7-10 dni, goją się bez pozostawienia blizn;
– główne (Suttona) – duże; 1 cm, mają uniesione brzegi, zwykle pojawiają się na podniebieniu miękkim, policzkach, języku, wargach, utrzymują się kilka tygodni, a nawet miesięcy, pozostawiają blizny;
– opryszczkowe (Cooke’a) – wiele drobnych i bolesnych owrzodzeń na brzegu języka, w odrożnieniu od zmian w opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej są to owrzodzenia bez pęcherzyka.

Przyczyny rozwoju aft

Przyczyny rozwoju aftoz nie są znane. Nie jest to zakażenie, ze zmian nie izoluje się wirusów. Ich występowanie opisuje sie jako uczynnienie wewnątrzkomórkowego zakażenia u osób podatnych. Czynnikiem wywoławczym może być zakażenie, uraz, ucisk, substancje chemiczne, pokarmy (zawierające gluten, kawa, czekolada, ziemniaki, ser, orzechy, owoce cytrusowe), niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, zaburzenia hormonalne. Obserwuje się występowanie rodzinne. W ostatnim czasie zwraca sie uwagę na immunologiczne tło choroby.

Objawy aftoz

Najczęstszą postacią aftoz jest aftowe nawrotowe zapalenie jamy ustnej (stomatitis aphthosa recurrens). Objawy choroby to piekący ból, zaburzenia połykania, często odczyn ze strony węzłów chłonnych (ich powiększenie i bolesność). Przeważnie brak podwyższonej temperatury ciała. Zmiany są małe, utrzymują się 7 – 10 dni, goją się bez pozostawienia blizn. Afty mają charakter nawrotowy, przerwy między nawrotami sa zróżnicowane od kilku dni do nawet kilku lat. Obserwuje się samoistne wyleczenie.

Inne postacie aftoz to zapalenie martwicze nawrotowe jamy ustnej, które występuje rzadziej, ale charakteryzuje się cięższym, dłuższym przebiegiem, a zmiany po wygojeniu pozostawiają ściagające blizny i wyprysk opryszczkowaty nawrotowy. Rzadko występujące aftozy to choroba Behçeta, w której poza nawrotowymi aftami w jamie ustnej, spotyka sie bolesne owrzodzenia na skórze genitaliów i objawy oczne oraz afty dwubiegunowe, gdzie owrzodzenia powstają w jamie ustnej i na narządach płciowych.

Jak pozbyć się afty

Ze względu na nieznaną etiologię brak leczenia przyczynowego. W leczeniu objawowym aftoz stosuje się przyżeganie azotanem srebra, pędzlowanie błękitem metylenowym, płukanie wodą utlenioną, kwasem bornym, chlorheksydyną. Zaleca się odpowiednią, niedrażniącą dietę oraz leczenie przeciwbólowe w razie potrzeby. Gojenie przyspieszają takie preparaty jak Solcoseryl czy Sachol. W przypadku nadkażenia bakteryjnego stosuje się dodatkowo antybiotykoterapię. W zapobieganiu nawrotom podaje się gammaglobuliny, witaminy z grupy B czy Levamisol.

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Rak gardła
Szumy uszne

Wirusowe zapalenie gardła

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.