Czynne i bierne palenie czynnikiem ryzyka utraty słuchu

Czynne bierne palenie czynnikiem ryzyka utraty słuchu.

Ze świata nauki

Źródło: [„PAP”]

Osoby palące czynnie lub biernie mają wyższe ryzyko utraty słuchu niż osoby w ogóle nienarażone na wdychanie dymu tytoniowego – wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of the Association for Research in Otolaryngology”.

Zdaniem autorów pracy zerwanie z nałogiem palenia lub redukcja liczby wypalanych papierosów, a także unikanie biernego wdychania dymu tytoniowego może zmniejszyć ryzyko utraty słuchu. Naukowcy z University of Manchester doszli do takich wniosków na podstawie analizy danych dotyczących ponad 164 tys. Brytyjczyków w wieku 40-69 lat, którzy w latach 2007-2010 przeszli badania słuchu. Aktualni palacze mieli o 15 proc. wyższe ryzyko utraty słuchu w porównaniu z ludźmi niepalącymi. Natomiast osoby określane jako palące biernie miały o 28 proc. wyższe ryzyko pogorszenia słuchu niż ci, którzy w ogóle nie byli narażeni na wdychanie dymu tytoniowego. Okazało się jednocześnie, że osoby, które paliły w przeszłości, miały nieco niższe prawdopodobieństwo pogorszenia słuchu, co zdaniem badaczy można tłumaczyć tym, że po zerwaniu z nałogiem przyjęły one ogólnie zdrowszy styl życia.

„Wykazaliśmy, że im więcej paczek wypala się tygodniowo i im dłużej się pali, tym większe jest ryzyko uszkodzenia słuchu” – komentuje prowadzący badania dr Piers Dawes. Według niego jeśli weźmie się pod uwagę, że ok. 20 proc. brytyjskiej populacji pali papierosy, a w innych krajach odsetek ten wynosi nawet 60 proc., palenie może stanowić znaczącą przyczynę głuchoty na świecie.

Na razie naukowcy nie potrafią wytłumaczyć, w jaki dokładnie sposób czynne lub bierne wdychanie dymu papierosowego może przyczyniać się do utraty słuchu.

„Nie mamy pewności, czy toksyny z dymu papierosowego bezpośrednio uszkadzają słuch, czy też związane z paleniem choroby układu krążenia powodują zmiany w małych naczyniach, które negatywnie wpływają na aparat słuchowy, czy też jedno i drugie” – komentuje dr Dawes. Jego zdaniem fakt, że bierni palacze mieli nawet wyższe ryzyko utraty słuchu niż palacze czynni, może się wiązać z tym, że wyniki tej pierwszej grupy porównywano z osobami w ogóle nienarażonymi na wdychanie dymu tytoniowego, natomiast wyniki osób czynnie palących odnoszono ogólnie do ludzi, którzy nie palą. To oznacza, że związek między paleniem czynnym a utratą słuchu może być w naszym badaniu niedoszacowany, podkreślają naukowcy.

Jak przypominają, utrata słuchu często jest postrzegana jako nieunikniony skutek starzenia się. Najnowsze badanie wskazuje jednak, że elementy stylu życia mogą modyfikować ryzyko pogorszenia słuchu. „Rzucenie palenia i ochrona uszu przed hałasem to dwa praktyczne kroki, które ludzie mogą podejmować, by zapobiec utracie słuchu w starszym wieku” – komentuje dr Ralph Holme z brytyjskiej fundacji Action on Hearing, która działa na rzecz osób mających problemy ze słuchem.(PAP)

Zobacz także:
Badanie poligraficzne
Badania słuchu
Centralne testy słuchowe
Chrapanie
Leczenie chrapania
Fiberoskopia
Operacje zatok FESS
Przycięcie migdałków podniebiennych
Wycięcie migdałków
Brodawczaki krtani
Rak krtani
Szumy uszne

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.