Chrapanie zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu

Osoby, które chrapią są bardziej narażone na zawał serca, udar mózgu  – ostrzegają naukowcy z University of Detroit Mercy. Czym tłumaczą swoje odkrycie?

Chrapanie pojawia się, gdy dochodzi do wibracji tkanek podniebienia miękkiego i podstawy języka. Zdaniem uczonych wibracje te mogą powodować mikrourazy, stany zapalne i w konsekwencji zwężenie tętnic szyjnych. Zmiany te zaś zwiększają ryzyko miażdżycy, która jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego. – Możliwe, że drgania tkanek podczas chrapania mogą bezpośrednio uszkodzić tętnice. Kwestia ta wymaga jednak szczegółowych badań – komentuje odkrycie kolegów dr Philip MacCarthy, dyrektor kliniczny King’s College Hospital w Londynie.

Do zmian miażdżycowych przyczynia się również bezdech senny, często towarzyszący chrapaniu. Dochodzi do niego na skutek blokady górnych dróg oddechowych  w czasie snu, co prowadzi do, trwających ponad 10 sekund, przerw w oddychaniu lub znacznego spłycenia oddechu. Oprócz problemów z układem krążenia, osoby z bezdechem sennym często skarżą się na poranne bóle głowy, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, stany lękowe lub depresyjne, impotencję.

Na tym lista zdrowotnych komplikacji związanych z chrapaniem się nie kończy. Już od dawna wiadomo, że dolegliwość ta powoduje przyspieszoną pracę serca, podnosi ciśnienie, zmniejsza dotlenienie organizmu nawet o 30 proc. Wg naukowców z Tajwanu dwa ostatnie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia jaskry – uszkodzenia nerwu wzrokowego, które może doprowadzić nawet do nieodwracalnej utraty wzroku.

Jak zatem pomóc osobom, które zmagają się z chrapaniem? Najlepszym rozwiązaniem są zmiany w stylu życia: dbanie o prawidłowa wagę, rzucenie palenia (dym papierosowy osłabia mięśnie gardła), a także sen w pozycji „na boku” (co uniemożliwia językowi zablokowanie gardła). W zaawansowanych przypadkach po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki proponowane są różne metody zabiegowe.

(Na podst. mirror.co.uk)

z onet.pl

  Formularz kontaktowy

  PORADNIA Otolaryngolodzy24 ul. Wołoska 18 (Curtis Plaza), 02-675 Warszawa
  rejestracja ogólna (+48) 22 255 32 00
  Zabiegi (+48) 517 740 432 [email protected]
  registration English (+48) 22 255 32 00

  © 2023 Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  close
  Potrzebujesz więcej informacji?
  Oddzwonimy do Ciebie

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora jedynie do kontaktu ze mną.
   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   Rejestracja
   Wyślij zapytanie
   na interesujący Cię temat...


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Otolaryngolodzy24 Sp. z o. o. ul. Wołoska 18, 02-675 Warszawa) jedynie do kontaktu ze mną.